Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Poznajemy pracę strażaka


Wpis dodał(a) Krystyna Sekuła
ponad 7 lat temu, wyświetleń 42426


Wpis został sprawdzony przez moderatora

 SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY 3- i 4-LATKI  „WRÓBELKI”

 

DATA: 21.11.2018 r.

 

PROWADZĄCA: Krystyna Sekuła

OBSZAR PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
 Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

TEMAT ZAJĘCIA: „ STRAŻAK SAM” - Poznajemy pracę strażaka ,  którą opowiada maskotka Strażaka Sama na bazie wiersza Wł. Broniewskiego „Strażak”.

CELE OGÓLNE:
- wzbogacanie słownictwa dzieci o wyrazy związane ze strażą pożarną,
- wzbudzanie u dzieci szacunku dla pracy strażaka,
- zapoznanie z przyczynami i skutkami powstawania pożarów,
- kształtowanie dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych

 

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- uważnie słucha wiersza  i wypowiada się na jego temat,
- wzbogaca słownictwo o wyrazy związane z pracą strażaka,
- wie na czym polega praca strażaka i dlaczego jest taka niebezpieczna,
- zna przyczyny powstawania pożarów,
- zna numer telefonu do straży pożarnej,
- wie, jak wezwać pomoc,
- zna podstawowe wyposażenie strażaków i ich strój,
- wykazuje szacunek dla pracy strażaka,
- zgodnie uczestniczy w zabawach ruchowych

- spokojnie oczekuje na swoją kolej podczas zajęć i zabawy

METODY PRACY:
- słowna (objaśnienia, rozmowa);
- czynne (działania praktyczne, zabawa);
- oglądowe (pokaz, przykład, obserwacja).

FORMY PRACY:
- zbiorowa,
- indywidualna

POMOCE DYDAKTYCZNE:
”Strażak Sam’’ – maskotka, wiersz Wł. Broniewskiego „Strażak”książeczka z serii” Na pomoc” – Straż Pożarna, ilustracje przedstawiające pracę strażaka, kartoniki z numerami alarmowymi, zagadki, płyta z serii” Mali Artyści” część 11”Zawody” – Strażak , stroje dla prowadzącej , kaski strażackie zrobione z czerwonej bibułki dla wszystkich dzieci, tamburyno, zapalniczka , podgrzewacze, ławka, małe obręcze, kierownica wozu strażackiego, bibuła czerwona na wozy strażackie ,karta pracy dla każdego dziecka, medale

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie: Wszyscy są, witam Was zaczynamy już czas….

Zabawa ,,Witamy się” wg. W. Sherborne., Dzieci stoją naprzeciwko siebie w parach i witają różnymi częściami ciała, np. prawymi  nogami, prawymi uszami itp.

2.Odgadywanie zagadki:
,,Kto pracuje w hełmie,
pnie się po drabinie,
kiedy syczy ogień i gdy woda płynie?” (strażak)
Burza mózgów, wypowiedzi dzieci na temat pracy strażaka.

3.Wysłuchanie i obejrzenie inscenizacji  wiersza W. Broniewskiego „Pożar” w wykonaniu nauczyciela i maskotki Strażaka Sama :

Gwałtu, rety! Dom się pali!
Już strażacy przyjechali.
Prędko wleźli po drabinie
i stanęli przy kominie.
Polewają sikawkami
ogień, który jest pod nami.
Dym i ogień bucha z dachu,
ale strażak nie zna strachu,
choć gorąco mu okropnie,
wszedł na górę, już jest w oknie
i ratuje dzieci z ognia,
Tak strażacy robią co dnia.

4.Omówienie treści wiersza:
- Co się paliło?
- Co robili strażacy?
- Kogo uratowali strażacy?
- Czy strażacy są odważni?
- Czy każdy może zostać strażakiem?

5.Oglądanie przez dzieci ilustracji przedstawiających pracę strażaka. Dzieci opowiadają co widzą na obrazkach: strażacy gaszą pożar domu; strażacy ratują ludzi z wypadku; strażacy zdejmują kota z drzewa; strażacy ratują powodzian; strażacy usuwają z jezdni powalone drzewa itp.

6. Zabawa ruchowa,, Powódź, pożar”  , nauczycielka gra na tamburynie , na hasło „powódź” – dzieci wbiegają na dywan, na hasło „pożar” – dzieci znajdują się poza dywanem..

7. „Czego strażacy potrzebują w swojej pracy?”
Układanie wokół postaci strażaka Sama ilustracji przedstawiających ubrania i sprzęty, którymi się on posługuje (wóz strażacki, drabina, wąż, hełm, toporek, bosak, gaśnica, piła spalinowa, strój ochronny, aparat oddechowy).
Omówienie wyglądu i sposobu wykorzystania tych sprzętów.

8. Zabawa tematyczna z podziałem na role i symulacje „Gasimy pożar”. Na dywanie stoi ławka po której dzieci – strażacy przechodzą do pożaru ; dzieci trzymając koła naśladują jazdę wozem strażackim oraz udają odgłosy syreny strażackiej. Na hasło ,,pożar”- dzieci podnoszą zrobione sikawki i naśladują gaszenie pożaru (kącik z maskotkami) , na hasło ratujemy maskotki dzieci wynoszą maskotki do przygotowanych pojemników itp. Koniec akcji , dzieci siadają przed tablicą tematyczną.
9. Na jaki numer dzwonimy, aby wezwać straż pożarną? Jedno dziecko wskazuje kartkę z numerem 998.
Co trzeba powiedzieć dzwoniąc do straży pożarnej, aby zgłosić zdarzenie?
- Jakie zdarzenie zgłaszamy,
- Dokładny adres zdarzenia,
- Swoje nazwisko i imię,
- Swój numer telefonu.
10. Porządkowanie po pożarze. Wszystko wraca na miejsce.

11.Praca samodzielna. Każde dziecko otrzymuje rysunek przedstawiający pięć wozów strażackich i pięć palących się domów. Zadaniem dzieci jest dorysowanie drabin z wozów do
najbliższych domów. Osłuchanie się z piosenką „Strażak”

12. Podsumowanie pracy i rozdanie dzieciom medali ,,Wzorowy strażak”.


Zobacz wszystkie wpisy
od Krystyna Sekuła



Wyślij wiadomość
do Krystyna Sekuła

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Krystyna Sekuła