Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Scenariusz zajęć metodą R.Labana


Wpis dodał(a) Bernadetta Dulba
ponad 7 lat temu, wyświetleń 12913


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Scenariusz zajęcia z zastosowaniem
metody twórczej R. Labana

 

Temat kompleksowy: „Ćwiczenia gimnastyczne metodą Labana”.


Temat zajęć: „W wiosce indiańskiej.”

 

Cel główny:
Rozwijanie świadomości własnego ciała oraz poczucia rytmu.

Cele operacyjne: 
Dziecko:
- potrafi manipulować przyborem gimnastycznym,
- podejmuje inicjatywę podczas zabaw ruchowych,
- współdziała z partnerem oraz w grupie,
- wczuwa się w powierzoną mu rolę,
- potrafi grać rytmicznie na instrumentach perkusyjnych.

Metody:  
- oglądowe - pokaz,
- słowne - słuchanie muzyki i opowiadania nauczyciela,
- czynne - zadania do wykonania.

Forma pracy:  grupowa, w parach.

Środki dydaktyczne: wstążki gimnastyczne, odpowiednio dobrana muzyka, grzechotki.
 


Przebieg zajęć:

1. Marsz po obwodzie koła z muzyką na palcach, na piętach, z wysokim unoszeniem kolan.

2. Podczas przerwy w muzyce dzieci w dowolny sposób kłaniają się (skłon, ukłon, dyg itp.).

3. Nauczyciel zaprasza dzieci na wyprawę w nieznane, dzieci  patrzą w dal przez „lornetkę” ułożoną z pięści, wybierają kierunek wędrówki.

4. Dzieci  poruszają  się  do  muzyki  z  filmu  „Król Lew”- mają  za zadanie : iść pod wiatr,
iść w gąszczu drzew, po piasku  (następują zmiany tempa poruszania się).

5. Nauczyciel wywołuje zainteresowanie u dzieci patyczkami leżącymi w głębi sali.....dzieci manipulują  w  dowolny  sposób, wg własnej wyobraźni  patyczkami z przywiązaną do nich wstążką (uderzają nimi o ziemię, o podłogę, poruszają w górę, w dół, falują itp.).

6. Swobodny taniec ze wstążkami gimnastycznymi do  odpowiedniej  muzyki ze  zmiennym tempem.

7.  Dzieci   wykorzystując  wstążki   gimnastyczne   i   własne   ciało   tworzą  różne   figury gimnastyczne w poziomie i w pionie.

8. Ułożenie z patyczków ogniska, dzieci naśladują czynności ogrzewania się przy ognisku.

9. Wspólne śpiewanie piosenki „ Płonie ognisko”.

10. Dzieci wczuwają  się  w role Indian  siedzących  przy  ognisku, wybierają spośród siebie wodza.  Indianie  planują  wyprawę  na  polowanie  (wódz- nauczyciel  pokazuje  czynności
a dzieci powtarzają):

 

  • wódz  przekazuje  informacje  o  wyprawie: stuka  palcami o brzuch i wydaje dźwięk „tami, tami”,
  • Indianie cicho udają się do stajni: uderzają palcami o podłogę,
  • Indianie czeszą konia: przebierają palcami w powietrzu,
  • wyruszają na polowanie, siadają na konia: uderzamy rękami o kolana,
  • jadą galopem: uderzamy dłońmi o podłogę,
  • jadą przez most: uderzamy dłońmi o klatkę piersiową,
  • jadą przez szuwary i trawy: pocieramy dłońmi,
  • zsiadają z konia: uderzamy dłońmi o kolana,
  • idą pieszo: przebieramy palcami po podłodze,
  • teraz   spotykamy   stado   dzikich   lwów   i   trzeba   uciekać:  wszystkie   czynności powtarzamy w odwrotnej kolejności,
  • głodni Indianie wybierają ziemniaki z ogniska: dzieci naśladują te czynności.

 

11. Indiański taniec do muzyki.

 

12.  Rozdanie  grzechotek  własnoręcznie  wykonanych  przez  dzieci  (kubeczki po  pitnych jogurtach  wypełnionych  nasionami, słoiki  z zawartością itp. ) dzieci grają na grzechotkach do w/w muzyki.

13. Indianie idą spać: dzieci tworzą  namioty  w  zespołach dwuosobowych, pozostałe dzieci kładą się spać w namiotach.

14. Do  rytmu  spokojnej  muzyki  dzieci  wstają  powoli  i  siadają  na  swoich miejscach na dywanie.

 

 

Metoda R . Labana – metoda gimnastyki ekspresyjnej (twórczej) została spopularyzowana
w Polsce przez W. Gniewkowskiego. Metoda ta nie narzuca  nauczycielowi schematu zajęć. Obowiązują jedynie trzy zasady konstrukcji zajęć:

  • zasada wszechstronności;
  • zasada naprzemienności wysiłku i rozluźniania;
  • zasada stopniowania trudności.

Jednakże dzieciom należy wyjaśnić co mają robić, jak robić, będzie to zależało od ich pomysłowości, fantazji, doświadczeń ruchowych.
Labanowska metoda gimnastyki twórczej przyjmuje i posługuje się różnymi formami ruchu. Są to:

  • opowieść ruchowa;
  • ćwiczenia muzyczno ruchowe;
  • taniec;
  • improwizacja ruchowa;
  • inscenizacja;
  • mimika;
  • pantomima.

Tematy stosowane na zajęciach w przedszkolu dotyczą pięciu tematów będących podstawą metody:
I. wyczucie / świadomość / własnego ciała;
II. wyczucie / świadomość / ciężaru, siły i czasu;
III. wyczucie / świadomość / przestrzeni;
IV. rozwijanie wyczucia płynności ruchu i ciężaru ciała oraz przestrzeni i czasu;
V. kształtowanie umiejętności współdziałania z partnerem i grupą.

 

 

 

                                                                                                  Opracowała: Bernadetta Dulba

 

 


Zobacz wszystkie wpisy
od Bernadetta Dulba



Wyślij wiadomość
do Bernadetta Dulba

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Bernadetta Dulba