Gimnastyka dobra sprawa i z rodzicami wspaniała zabawa

Wpis dodał(a) Jolka Storzyńska

Grupa Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie kontynuuje zadanie roczne dotyczące promocji zdrowia: „Nasze zdrowie w naszych rękach”. Dobre samopoczucie, troska o zdrowie to atrybuty promowania zdrowia w środowisku przedszkolnym.

Rodzice dzieci są pierwszymi i najważniejszymi edukatorami zdrowia swoich dzieci. Przedszkole natomiast stwarza dzieciom warunki do codziennego praktykowania zachowań prozdrowotnych. Promuje aktywny sposób spędzania czasu wolnego. Aktywność ruchowa u dzieci służy wytworzeniu przyzwyczajenia do uprawiania gimnastyki, czynnego wypoczynku i rekreacji. Poprzez zabawę i gry ruchowe dzieci  nabywają określone umiejętności i sprawności kształtujące orientację, koordynację ruchową, szybkość reakcji i poczucie rytmu. Elementy dyscypliny i współdziałania w grupie, odpowiedzialności za siebie według myśli daltońskiej pozwalają na zgłębienie wiedzy prozdrowotnej i doświadczenie. Dzieci pięcio-, a także czteroletnie mają niewyczerpane pokłady energii, dlatego bardzo lubią gimnastykę.

Podczas zajęć ruchowych Promyczki razem z rodzicami wzięły udział w różnych konkurencjach: przechodzenie przez hula-hop bez odrywania rąk, czołganie, ślizganie i ciągnięcie na kocyku, przemieszczanie w długim rzędzie po podłodze na pośladkach, przechodzenie w tunelu, skakanie po wyznaczonej trasie z obręczy oraz kręcenie do muzyki hula-hopem. Podczas stosowania różnych form aktywności ruchowej u dzieci wystąpił wysiłek dynamiczny i statyczny, ruch naśladowczy i odtwórczy.

Zdrowe współzawodnictwo wśród dzieci i rodziców wprowadziło nastrój radości i dobregosamopoczucia, a refleksją dnia były pozytywne buźki symbolizujące zadowolenie i spełnienie oczekiwań względem ustalonych wcześniej ćwiczeń gimnastycznych.

Elementy dyscypliny i współdziałania w grupie, odpowiedzialności za siebie według myśli daltońskiej, pozwalają na przyswojenie wiedzy prozdrowotnej i pogłębianie doświadczenia, a przede wszystkim kształtowanie nawyków, które zakorzenią się w codzienności.

Opracowała: Jolanta Storzyńska

od Jolka Storzyńska