Sprawozdanie Projektu Edukacyjnego ,,Piękna nasza Polska cała
Do realizacji Międzynardowego Projektu Edukacyjnego ,,Piękna nasza Polska cała’’ przystąpiliśmy w przedszkolu w Bojanowie w październiku, głównie w najstarszej grupie przedszkolnej -,,Kotki'', chociaż do niektórych zadań włączane były również grupy młodsze. Realizacja najważniejszych założeń projektu odbywała się etapami- poprzez realizację poszczególnych celów, zawartych w pojedynczych zadaniach.
W ramach realizacji zadania nr 1, nauczyłyśmy się czterech zwrotek hymnu, które potem odśpiewane zostały wspólnie dnia 9 listopada 2018r., włączając tym nasze przedszkole do bicia ogólnopolskiego rekordu w śpiewaniu czterozwrotkowego „Mazurka Dąbrowskiego”.
W ramach zadania nr 3 przygotowałyśmy inscenizację z okazji święta 11 listopada, na którą zaprosiliśmy rodziców. Jednym z elementów inscenizacji była nauka piosenki patriotycznej ,,Rodzinny Kraj''( zad. 4). Nauczyłyśmy się też tańca ,,Trojak’’ ( zad. 5), zabawy ludowej ,, Budujemy mosty’’ (zad.9), recytacji wiersza M. Dzierbickiej ,, Polska mój kraj’’ (zad.6), zorganizowaliśmy wspólnie kącik o tematyce patriotycznej i folklorystycznej pt. ,,Piękna nasza Polska cała’’( zad.7). Wiele uwagi poświęcono również poznaniu i omówieniu najbardziej charakterystycznych regionów naszego kraju, ich tradycji, zwyczajów oraz prezentacji typowych dla tych miejscowości, strojów ludowych. Zaprosiłam do przedszkola lokalną kapelę ludową ,,Łęgowianie’’, którzy zaprezentowali piękne stroje rzeszowskie, instrumenty muzyczne oraz lokalną muzykę ludową. Zwieńczeniem tego zadania było samodzielne wykonanie grupowej pracy plastycznej (dowolną techniką), ilustrującej stroje ludowe poszczególnych regionów Polski. (zad.8).
Zwróciłam się do Wójta Gminy Bojanów z prośbą o objęcie patronatem naszego projektu i otrzymałam wsparcie w postaci drobnych upominków, które posłużyły za nagrody do wewnątrzprzedszkolnego konkursu plastycznego dla dzieci z udziałem rodziców, zorganizowanego w dniach 16.09.-05.10 (zad.14). Wpłynęło wiele ciekawych i pomysłowych prac, które zostały zaprezentowane na wystawce na korytarzu przedszkola, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Pana Wójta. Odbył się też pokaz mody patriotycznej ( zad. 15) połączony z zawodami sportowymi pod hasłem ,,Biało – czerwoni’’( zad.20).
Część zadań projektu poświęcona była również historii, ich celem było zapoznanie dzieci z najważniejszymi wydarzeniami i postaciami, które na przestrzeni ostatniego stulecia znacząco wpływały na dzieje naszego narodu. Wspólnie wykonana pocztówka, ilustrująca naszą miejscowość, wysłana została do Pani Ludmiły (zad. 12). Wiele innych przyozdobionych własnoręcznie w domu kartek i napisanych przez rodziców życzeń dla bohaterów w ramach: ,, Napisz kartkę bohaterom’’
( zad. 13), wysłaliśmy we wspólnej kopercie na podany adres.
Realizując zad. 16- zaprosiłam do naszego przedszkola leśnika, który opowiedział nam o swojej pracy, życiu i potrzebach drzew i na pamiątkę podarował drzewko – dęba bezszypułkowego, które wspólnie posadziliśmy na placu przedszkolnym- jako symbol życia i wolności . Mam nadzieję, że od tej chwili nasze przedszkolaki będą dbały o ,,swoje’’ drzewko, które na zawsze pozostanie ,,Drzewkiem Pamięci’’.
W projekt zostali włączeni rodzice, okazali się oni bardzo pomocni podczas realizacji zamierzonych celów.
Łącznie, zrealizowaliśmy 14 zadań, pomogły nam bardzo w zapoznaniu się z historią, symbolami narodowymi i tradycją zarówno naszej Ojczyzny, jak i tradycjami lokalnymi, dotyczącymi poszczególnych terenów naszego kraju . Uczestnictwo w projekcie przyniosło wszystkim dużo radości, wiele pozytywnych emocji i niezapomnianych chwil. Umocniło więzi z naszą Ojczyzną i sprawiło, że dzieci są dumne z bycia Polakami.