„PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"- SPRAWOZDANIE- Przedszkole NR 5 w Sokółce

Wpis dodał(a) Anna Klim

Sprawozdanie z udziału w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym  „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” –  realizowanego
w Przedszkolu Nr 5 w Sokółce w grupie najmłodszych przedszkolaków „Maczków”.
Realizacja zadań:
Zadania 1, 3, 4, 6
 09.11.2018 r. w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy uroczysty apel z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inscenizację słowno-muzyczną przygotowały wszystkie przedszkolaki. „Maczki” nauczyły się i pięknie wykonały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz wiersz Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Uwieńczeniem patriotycznych wierszy, pieśni i tańców było wspólne, uroczyste odśpiewanie Hymnu Polski- Mazurka Dąbrowskiego.
Zadanie 5
Podczas uroczystości Pasowania na Przedszkolaka zaprezentowaliśmy rodzicom tańce ludowe do utworu muzycznego „Wiewióreczka mała”.
Zadanie 7
W naszym przedszkolu pojawiły się liczne dekoracje i kąciki patriotyczne. Dzięki zaangażowaniu rodziców i dziadków powstał okazały kącik regionalny w którym wśród wielu różnorodnych eksponatów: pojawiło się kilka rodzinnych diamencików: świetnie zachowany tekturowy tornister, ponad 60-letni miś, oraz prawie 90-letni kożuch.  Do współpracy przy organizacji kącika zaprosiliśmy instruktorkę panią Edytę Wiśniewską z Muzeum Ziemi Sokólskiej, która przeprowadziła dla wszystkich grup przedszkolnych mini zajęcia muzealne.
 Zadanie 8
Dzięki pomocy starszych przedszkolaków wykonaliśmy pracę plastyczną- Strój ludowy Podlasia.
Zadanie 9
Poznaliśmy zabawę ludową „Budujemy mosty dla pana starosty”.

Zadanie 10
Degustowaliśmy smaki dzieciństwa naszych babć i dziadków: placki ziemniaczane, ciastka podlaskie, kołduny tatarskie. Dzięki zaangażowaniu naszych rodziców udało się nam zorganizować wyjście do Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce oraz wyjazd autokarowy do Domu Pielgrzyma w Bohonikach. Pod okiem fachowców wykonaliśmy przepyszne placki ziemniaczane, miodowe ciastka podlaskie oraz mięsne kołduny tatarskie.
składniki
:
3 jajka
3 szklanki mąki
jedna kostka margaryny lub masła
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2-3 łyżeczki śmietany
3 łyżki miodu
Sposób przygotowania:
Mąkę wsyp do miski, dodaj proszek do pieczenia, wymieszaj. Wszystko ręcznie rozetrzyj z kostką margaryny (lub masła). Dodaj miód, żółtka i śmietanę. Wyrobione ciasto rozwałkuj i formuj ciastka. Upieczone ozdób według własnego pomysłu…                                                                                                                                                                                Smacznego

Zadanie 11
Wykonaliśmy prezentację multimedialną o Sokółce.
Zadanie 12
Wykonaliśmy i wysłaliśmy do Pani Ludmiły pocztówkę naszej miejscowości.
Zadanie 14
Przeprowadziliśmy rodzinny konkurs „Moja mała Ojczyzna”.
Zadanie 15
Wzięliśmy udział w Pokazie Mody Patriotycznej.
Zadanie 16
W ogrodzie przedszkolnym posadziliśmy "Drzewo pamięci dla Polski Niepodległej”
Zadanie 18
„Szlakiem historii"- pod tym hasłem odbyliśmy cztery wycieczki których celem było poznanie tradycji, kultury i zabytków naszego miasta i okolicy. Sokólszczyzna to mozaika kulturowo etniczna stąd też zwiedziliśmy Prawosławną Cerkiew św. Aleksandra Newskiego, Kościół p.w. św. Antoniego, Meczet w Bohonikach. Obowiązkowym punktem była wycieczka do Muzeum Ziemi Sokólskiej gdzie poznaliśmy przedmioty, zabawki używane przez nasze prababcie i pradziadków.
Zadanie 20
Dzięki zaangażowaniu jednego z naszych tatusiów odbyły się ćwiczenia  i zabawy „Biało- czerwone”.
         Dodatkowo w dniu 5 listopada 2018 r. zorganizowaliśmy w naszej grupie „Dzień Postaci z Legend Polskich”. W tym dniu mieliśmy okazję poznać piękne polskie legendy w tym legendę o początkach państwa polskiego -  historię o trzech braciach – Lechu, Czechu oraz Rusie. Tego dnia dzięki zaangażowaniu rodziców przedszkolaki przybyły przebrane za bohaterów legend: rycerzy, królewny, Smoki Wawelskie, słowiańską rusałkę, Szewczyka Dratewkę walczącego ze smokiem, myszkę co zjadła Króla Popiela, Katarzynkę córke toruńskiego piernikarza oraz Wandę co nie chciała Niemca.

Nauczyciele koordynujący projekt: Anna Klim, Małgorzata Dębko.

od Anna Klim

do Anna Klim