"Jest taki dzień" - Uroczysta Wieczerza Wigilijna w PM Nr 11 w Pabianicach

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI  UROCZYSTEJ WIECZERZY WIGILIJNEJ

1. TYTUŁ WYDARZENIA:  „JUŻ WIGILI NADSZEDŁ CZAS, SWE SERCA OTWIERA KAŻDY Z NAS”.
  2. TERMIN:  19. 12. 2018 r.
  3. MIEJSCE: SALA ZABAW GRUPY IV INTEGRACYJNYEJ „MISIAKI” ORAZ „PRZEDSZKOLNA RESTAURACJA – JADALNIA”.
  4. ADRESACI:  DZIECI ZE WSZYSTKICH GRUP PRZEDSZKOLNYCH, NAUCZYCIELE, PRZEDSTAWICIELE RADY RODZICÓW ORAZ PRACOWNICY ADMINISTRACJI I OBSŁUGI.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 11
    Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH, UL. ŚW. JANA 28.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG WYDARZENIA: MAŁGORZATA BOROWIEC, AGNIESZKA BAŚKO, IWONA ŚWIĘTOSŁAWSKA, MONIKA WITUSIK.
  7. CELE WYDARZENIA:
  • Podtrzymywanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
  • Wytwarzanie radosnego i świątecznego nastroju poprzez kształtowanie umiejętności miłego i życzliwego komunikowania się ze sobą.
  • Wdrażanie do przestrzegania przyjętych norm kulturalnego zachowania się podczas uroczystości przedszkolnych.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WYDARZENIE:

1. Ustalenie terminu i przebiegu wydarzenia.
  2. Uzgodnienie podziału obowiązków przy organizacji wydarzenia.
  3. Opracowanie i wydrukowanie dokumentów oraz pomocy dydaktycznych.
  4. Przygotowanie plakatu informacyjnego o planowanym wydarzeniu oraz informacji do gazetki „Figielek” i kroniki przedszkolnej.
  5. Zaproszenie przedstawicieli Rady Rodziców oraz zaprzyjaźnionych harcerzy z Hufca Pabianice.
  6. Przygotowanie świątecznego menu.
  7. Przygotowanie świątecznej dekoracji w sali „Misiaków” oraz „Przedszkolnej restauracji”.
  8. Zorganizowanie oprawy muzycznej i fotograficznej – sprzęt nagłaśniający, płyty
    z muzyką, aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1. Powitanie zebranych przedszkolaków, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz zaproszonych gości – przedstawicieli Rady Rodziców.

2. Wprowadzenie w świąteczną atmosferę, zwrócenie uwagi na elegancki ubiór dzieci, nauczycieli i gości, podanie celu spotkania, wyjaśnienie czym jest wigilia poprzedzone podawanymi przez dzieci propozycjami, przypomnienie miejsca, w którym narodził się Jezus.

3. „Przedszkolne kolędowanie” – zaproszenie do wspólnego zaśpiewania kolędy pt. „Dzisiaj w Betlejem” z repertuaru „Arki Noego”.

4. Zaproszenie do wysłuchania świątecznego opowiadania pt. „Kiedy Jezus się narodził” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom czytanego przez panią katechetkę.

5. „Co wiemy o świętach?” – quiz wiedzy o polskich zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych – przedstawiciele poszczególnych grup losują gwiazdki z zagadkami i w porozumieniu ze swoją grupą udzielają odpowiedzi, za którą otrzymują nagrodę.

6. Odebranie „Betlejemskiego Światełka Pokoju” od zaprzyjaźnionych harcerzy z III Pabianickiej Drużyny Harcerskiej „Czarna Trójka” – przypomnienie historii narodzenia Pana Jezusa oraz symboliki przekazania światełka.

W tym roku radość z obecności Betlejemskiego Światełka Pokoju przeżywamy pod hasłem: „Światło, które łączy”.

7. Prezentacja artystyczna dzieci z grupy „Wesołe Kaczorki” podczas śpiewu pastorałki pt. „Maleńki Jezu” przygotowanej na Przegląd Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 13 pod hasłem „Świąteczno-Mikołajkowe barwy narodowe”.

8. Wspólne śpiewanie pastorałki pt. „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

9. Rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego pt. „Bożonarodzeniowa ozdoba choinkowa” – omówienie konkursu, prezentacja prac konkursowych, wręczenie nagród i dyplomów. Wyróżnienia główne otrzymali: Lena Fijałkowska, Martyna Kurzawa, Nadia Stacewicz-Kaczyńska, Michalina Kamieniak, Kacper Mąkowski. Organizatorzy przyznali także trzy dodatkowe wyróżnienia, które otrzymali: Wiktor Nikiel, Kamil Kmieć oraz Teresa Blaškowa.

10. „Wszyscy, wszystkim ślą życzenia…” – uroczyste złożenie życzeń przez dyrektora przedszkola.

11. Zaproszenie do wigilijnego stołu wraz z prezentacją świątecznego menu,  w którym znalazły się następujące potrawy: krem pieczarkowy z groszkiem ptysiowym, pierogi wigilijne do wyboru (na słodko lub z kapustą i grzybami), kapusta z grochem, kompot jabłkowy z goździkami i cynamonem, sernik z malinami, makowiec z lukrem i skórką pomarańczową, owoce świeże oraz suszone morele i żurawina.

12. Spożywanie „Wieczerzy wigilijnej” w „Przedszkolnej restauracji” wraz z symbolicznym łamaniem się opłatkiem.

13. Podziękowanie za udział w uroczystości, pożegnanie.

Pabianice, 18. 12. 2018 r.

Opracowano w zespole: Małgorzata Borowiec, Agnieszka Baśko, Monika Witusik, Iwona Świętosławska

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko