Projekt „Piękna nasza Polska cała” w Przedszkolu w Tarłowie

Wpis dodał(a) Alina Jaworska

Publiczne Przedszkole w Tarłowie włączyło się w realizację w/w projektu. Uczestniczyła w nim najstarsza grupa dzieci  (6-latki), która przyjęła nazwę „Małych Patriotów”. Zrealizowaliśmy następujące zadania:

1. W listopadzie nauczyliśmy się „Mazurka Dąbrowskiego”, który przedszkolaki zaśpiewały 11listopada w kościele p.w. Św. Trójcy wspólnie z całą społecznością tarłowską.

2. 14 listopada odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców na temat „Polska moja Ojczyzna”. Po zajęciu dzieci wraz z rodzicami wykonali gry planszowe „W podróży po Polsce”

3. 9.11.br. „Mali Patrioci” wystąpili z programem patriotycznym z okazji „Święta Niepodległości”. Na uroczystość zostali zaproszeni babcie i dziadkowie przedszkolaków, seniorzy z Tarłowa i okolic, panie ze Środowiskowego Domu Samopomocy, panie z Biblioteki Gminnej, pracownicy GOKu w Tarłowie oraz zespół ludowy „Kalinki” z Brzozowej.    Licznie zgromadzonym gościom dzieci przedstawiły inscenizację pt. „Historia Polski – odzyskanie niepodległości”.

4. Podczas realizacji projektu dzieci nauczyły się kilka piosenek i pieśni patriotycznych, tj. „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Przybyli Ułani pod okienko”, „Rota”, „O mój rozmarynie”. Brały również udział w Przedszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej.

5. Nauczyliśmy się tańców „Polonez” oraz „Krakowiak”, które przedstawiliśmy rodzicom na uroczystości Dnia Niepodległości.

6. Dzieci pięknie recytowały wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.

7. Na początku projektu z pomocą dzieci został zorganizowany kącik patriotyczny, w którym umieściliśmy książki, foldery, przewodniki, zdjęcia o Polsce, pamiątki z różnych zakątków Polski.

8. Mali Patrioci wykonali wiele prac plastycznych, m.in. „strój ludowy”.

9. Nauczyliśmy się takich zabaw jak: „Mam chusteczkę”, „Grozik”, „Nie chcę cię znać”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Rolnik sam w dolinie”.

11. Na rozpoczęcie projektu dzieci oglądały prezentację multimedialną zawierającą ciekawe miejsca w Polsce, legendy oraz sławne postacie Polaków, natomiast podczas realizacji projektu kilkoro dzieci z pomocą rodziców przygotowało własne prezentacje, które potem zaprezentowały swoim kolegom na forum.

13. W październiku dzieci wysłały kartkę bohaterom przyłączając się do akcji „Napisz kartę bohaterom”.

15. W październiku kilkoro „Małych Patriotów” wzięło udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Moja mała ojczyzna”, który został ogłoszony na stronie „Bliżej Przedszkola”.

16. 7 listopada w naszej grupie odbył się „Pokaz mody patriotycznej”. W tym dniu wszystkie dzieci ubrały się stroje naszych barw narodowych. Dodatkowo przedszkolaki poprzynosiły „polskie” gadżety, tj. flagi, czapeczki, chustki, szaliki.

18. 30 października dzieci odwiedziły groby legionistów polskich, które znajdują się na cmentarzu parafii p.w. Św. Trójcy w Tarłowie. Przedszkolaki zapaliły znicze i złożyły kwiaty.

19. 19.11.br odbył się międzygrupowy konkurs wiedzy o Polsce. W konkursie wzięły udział „Witaminki” i „Mali Patrioci”. Konkurs był podsumowaniem zdobytej wiedzy o Polsce.

20. „Mali Patrioci” rozegrali mecz piłki nożnej. Podczas zabaw nauczyły się również prezentować falę meksykańską a dziewczynki zatańczyły z pomponami taniec czirliderek.

Poza tym:

-   13.11.br. gościliśmy w przedszkolu babcię Liliany W. Pani Irena opowiedziała dzieciom o swoim trudnym i smutnym dzieciństwie z czasów II wojny światowej;

- 16.11.br. przyszedł do nas kombatant - Żołnierz Wojska Polskiego p. Zygmunt S., który  w ciekawy sposób przedstawił dzieciom realia II wojny światowej;

- W „Święto Niepodległości” w kościele p.w. Św. Trójcy w Tarłowie odbył się „Koncert Pieśni Patriotycznej” zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Tarłowie, w którym wzięły udział nasze dzieci;

- został zorganizowany „Sabat Czarownic” – zabawy dramowe przedstawiające świętokrzyską legendę „O powstaniu gołoborza”;

- zaprosiliśmy do przedszkola panie z Koła Gospodyń Wiejskich Kalinki w Brzozowej. Panie ubrane w piękne stroje ludowe przyniosły do przedszkola wybrane eksponaty zgromadzone w Muzeum Regionalnym w Brzozowej i opowiedziały o życiu ludzi dawniej;

-   25 października zawitali do przedszkola Żołnierze oraz pracownicy z Jednostki Wojskowej z Sandomierza. Podczas spotkania z przedszkolakami żołnierze opowiadali o swojej służbie, tak ważnej dla naszej ojczyzny. Przywieźli ze sobą różne elementy wyposażenia każdego żołnierza;

- byliśmy w urzędach i miejscach użyteczności publicznej z życzeniami, piosenkami patriotycznymi, chorągiewkami polskimi;

- ubraliśmy choinkę w polskie barwy narodowe;

- zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Patriotyczna ozdoba bożonarodzeniowa”.

od Alina Jaworska

do Alina Jaworska