Piękna nasza Polska cała

Wpis dodał(a) Ala Mrozek

Grupa 5,6 latków „Słoneczka” z Przedszkola Publicznego Bajeczny Zakątek w Rogowie zrealizowała 15 zadań, a były to następujące zadania:

1. Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego (4 zwrotki)
 z okazji 100-lecia Niepodległości Polski 25.10.2018 r.
2. Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców o tematyce patriotycznej „Uroczystość z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski”. Uroczystość dla rodziców została przygotowana w oparciu o  scenariusz UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI i teksty wierszy: Agata Dziechciarczyk oraz inscenizacja Ewy Stadimuller „Skąd się Wisła wzięła” 19.10.2018 r.
3. Apel - Inscenizacja z okazji 11 listopada pt. „Skąd się Wisła wzięła” Ewy Stadimuller 25.10.2018r.
4. Nauka i zaśpiewanie piosenki patriotycznej "Płynie Wisła, płynie”.
5. Nauka tańca ludowego – zorganizowanie zajęć z udziałem pana Tomasza Dreja – muzyka Filharmonii w Opolu pt. „Na ludową nutę” 25.10.18 r.. Przedszkolaki zatańczyły następujące tańce: Grozik, Koziorajkę, Szota, Kujawiaka.
6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej Władysław Bełza  „Katechizm polskiego dziecka”
7. Zorganizowanie Kącika "Piękna nasza Polska cała”.
9. Zabawa ludowa "Mam chusteczkę haftowaną” oraz „Nie chcę, nie chcę cię znać” 25.10.18r.
10. "Według przepisu Babci lub Dziadka” -  wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem.   26.10.2018 r. Z pomocą przyszły nam Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rogowie, które oczarowały dzieci ślonskom godkom i śpiywaniem. Panie opowiedziały nam o tradycyjnych śląskich potrawach i regionalnych tradycjach. Powiedziały, jak przygotować najbardziej znaną z śląskich zup „wodzionka”. Doradzały i przyglądały się przygotowaniom tego dania przez przedszkolaków.
Bardzo dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za wizytę w naszym przedszkolu i poświęcony czas.

Przepis na „Wodzionka”
składniki:
- 2 kromki chleba, najlepiej czerstwego
- łyżka masła
- rozgnieciony lub posiekany ząbek czosnku
- sól do smaku

przygotowanie:
Wszystkie składniki nałożyć na talerz, zalać wrzątkiem. Doprawić solą i pieprzem do smaku

13. „Napisz kartkę Bohaterom”
14. Konkurs plastyczny pt. „Moja mała ojczyzna - Mały Patriota”
15. „Dzień Mody Patriotycznej”  22.10.20018 r.
18. „Szlakiem historii” poznanie dorobku historycznego swojej miejscowości, kultury
oraz tradycji
19. Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko” 08.11.2018 r.
20. Zawody  sportowe pt. „Biało – czerwoni” 22.10.2018 r.

W ramach obchodów 100 lecia Niepodległości Polski przygotowano i zrealizowano również następujące zajęcia:

- Taniec ludowy i narodowy "Polonez". Zaprezentowany na zajęciach otwartych - uroczystości dla rodziców 19.10.2018 r.
- Koncert Muzyki Patriotycznej – Piosenki Żołnierskiej.  08.10.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się koncert Muzyki Patriotycznej – Piosenki Żołnierskiej by uczcić 100 lecie Niepodległości Polski, które obchodzimy w tym roku. Gwiazdą naszego koncertu był Pan Tomasz Drej, który na co dzień jest muzykiem w Filharmonii Opolskiej.
- Pochód Biało – Czerwony ulicami Rogowa z okazji obchodów 100 lecia Niepodległości Polski 08.11.2018 r.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w realizacji zadań. Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki  poszerzyły wiadomości o swoim regionie i o swojej Ojczyźnie. Zdobyły  też wiele umiejętności tanecznych, kulinarnych, plastycznych, czytelniczych, orientacji na mapie, itp.
Bardzo dziękuje osobom, które wzbogaciły realizację tego projektu, tj. panu Tomaszowi Drejowi oraz paniom Koła Gospodyń Wiejskich w Rogowie.

od Ala Mrozek

do Ala Mrozek