KONCERT ZESPOŁU INGENIUM NA 100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Wpis dodał(a) Jolka Storzyńska

Małe dziecko swoją postawę patriotyczną kształtuje poprzez budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej. Dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie już wiele dni wcześniej poznawały dzieje Polski i Polaków, symbole narodowe, wydarzenia historyczne nawiązujące do czasu odzyskania Niepodległości.

Grupa Promyczków wzięła udział w ogólnopolskim konkursie Uczymy Dzieci Programować„100 lat Odzyskania Niepodległości”, aby rozmawiać o wartościach każdego Polaka, każdej Polki: „ Co to znaczy być Polką i Polakiem?”, co to znaczy być patriotą w czasie pokoju?W przeciągu trzech dni dzieci podejmowały zadania poszerzające wiadomości na temat historii Polski, rozbudzały zainteresowania programowaniem, uwzględniając elementy kodowania i robotyki. Dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami z inną grupą przedszkolną, przez co opanowały umiejętność pracy w zespole, szukały kompromisów i optymalnych rozwiązań.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było uczestnictwo grup przedszkolnych podczas wspaniałej uroczystości100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę razem z zespołem Ingenium i ludowym zespołem Pałuczaczki. Zespół Ingenium, w skład którego wchodzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 pod kierownictwem Jolanty Muzalewskiej, zaśpiewał pieśni patriotyczne. Utalentowana młodzież porwała dzieci śpiewaniem piosenki „Kocham Cię Polsko” oraz innymi  utworami, takimi jak: „Wojenko, wojenko” „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Legiony”, „Przybyli ułani”. Dziecięcy zespół Pałuczaczki z grupy Promyczki zatańczył poloneza Wojciecha Killara, prezentując taniec mocno zakorzeniony w kulturze polskiej.

Wprowadzając młode pokolenie w świat wartości i promowania postaw patriotycznych, rozbudza się u dzieci miłość do Ojczyzny. Dzięki inicjatywie przekazywania najmłodszym zagadnień, które odnoszą się do krzewienia wiadomości o kraju, z którego pochodzą, szerzy się dziedzictwo kulturowe oraz kształtuje twórcza, odpowiedzialna i świadoma własna tożsamość obywateli.Żywa wyobraźnia małego dziecka, jego wrażliwość emocjonalna i zaciekawienie światem sprzyjają kształtowaniu obrazu Ojczyzny, który pozostaje na całe życie.Wychowanie w miłości do Ojczyzny,  kultywowaniu polskich tradycji i szacunku do twórców Niepodległej okazało się ważnym elementem nauki na etapie edukacji przedszkolnej.

Opracowała: Jolanta Storzyńska

od Jolka Storzyńska