"Poznajemy zawody - świat ludzi dorosłych widziany oczami dziecka"

Wpis dodał(a) Ewelina Szutarska

"Poznajemy zawody – świat ludzi dorosłych widziany oczami dziecka"
- ogólnopolski projekt edukacyjny

1. Głównym celem projektu jest zapoznanie dzieci z wachlarzem profesji by już od najmłodszych lat rozbudzały w sobie pasję do poznawania wybranego zawodu.

2. Cele szczegółowe:

- rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci,

- zapoznanie z atrybutami poszczególnych zawodów,

- poznanie pracy zawodowej własnych rodziców oraz rodziców innych dzieci,

- poszerzenie zasobu słownictwa o nieznane dotąd wyrażenia związane z określoną profesją,

- tworzenie warunków do różnorodnej aktywności w toku wykonywania poszczególnych zadań,

- włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego.

3. Termin realizacji projektu: od listopada 2018 r. do 30 kwietnia 2019 r.

4. Aby wziąć udział w projekcie i otrzymać certyfikat uczestnik jest zobligowany do wykonania 7 zadań (można je modyfikować i dostosowywać do wieku dzieci, specyfiki grupy).

5. Relację z wykonywanych zadań publikujemy w ramach zamkniętej grupy na facebooku oraz finalnie wysyłamy na adres mailowy organizatora (opis plus 8 zdjęć).

6. Nauczyciele, którzy zdecydują się na uczestnictwo w projekcie są zobligowani do uzyskania zgody rodziców na udział dzieci w projekcie i wykorzystanie wizerunku dziecka.

7. Zgłoszenie uczestnictwa w projekcie dokonujemy poprzez wysłanie maila na adres:

ewela.szuti@gmail.com

z danymi: imię i nazwisko nauczyciela, nazwa i adres placówki, wiek dzieci.

ZADANIA :

1. Przeprowadzenie konkursu plastycznego dla dzieci pt. „ Kim będę gdy dorosnę?”

- w grupie lub przedszkolu według własnego regulaminu.

2. Zorganizowanie w sali kącika z atrybutami, ilustracjami związanymi z różnymi zawodami.

3. Przeprowadzenie zajęcia/zajęć z udziałem rodzica/rodziców w celu prezentacji wykonywanego przez nich zawodu (rodzic w roli eksperta).

4. Stworzenie okazji do podpatrywania przez dzieci pracy ludzi w różnych zawodach – wycieczka np. do sklepu, fryzjera, weterynarza itp.

5. „Przedszkolny atlas zawodów” - przeprowadzenie zajęcia dotyczącego wybranego zawodu i przesłanie drogą pocztową tzw. kart (zdjęcia, tekst piosenki, wiersza itp.) - według inwencji nauczyciela na adres:

Prywatne Przedszkole – Żłobek "Alfik”

ul. Dziewulskiego 31

z dopiskiem Atlas

Karty połączone w spójną całość staną się częścią wielkiej księgi, która powędruje po Polsce.

6. Nauka piosenki lub wiersza o danej tematyce.

7. Zorganizowanie balu w grupie lub przedszkolu (kostiumy nawiązujące do rozmaitych zawodów, można przeprowadzić konkurs na najlepszy strój).

8. „W roli kucharza”- wykonanie z dziećmi potrawy i degustacja (w sprawozdaniu wysyłamy zdjęcie gotowej potrawy)

9. Stworzenie prezentacji multimedialnej dla dzieci dotyczącej danej/kilku profesji i wykorzystanie jej w trakcie zajęć (prezentację publikujemy na facebooku plus zdjęcie ukazujące zastosowanie w praktyce).

10. ,,Pan Listonosz”- wysłanie krótkiego listu do organizatora (opis grupy, co dzieci najbardziej lubią robić w przedszkolu, kim chcą być jak dorosną, można dołączyć pocztówkę, obrazek, zdjęcie). W miarę możliwości postaram się również odesłać list od naszej grupy.

od Ewelina Szutarska

do Ewelina Szutarska