Poznaj grzyby - unikniesz zatruć! - radzą PROMYCZKI Z SZUBINA

Wpis dodał(a) Anna Kluska

Dzieci 4-5-letnie z grupy PROMYCZKI  Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie realizowały we współpracy z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Nakle nad Notecią program profilaktyczny "Poznaj grzyby- unikniesz zatruć".

Z powodu na brak możliwości wyjścia do lasu przedszkolaki obejrzały bajkę fabularyzowaną pt. "Kasztaniaki - apetyt na grzyby", z której dowiedziały się, że nie tylko ludzie lubią grzyby, ale grzyby stanowią też pożywienie różnych zwierząt. Miały możliwość poznać budowę grzyba i ich podział na jadalne i trujące.Bardzo ważną informacją było to, że zbieramy tylko i wyłącznie grzyby , które są całe. Fragment grzyba może spowodować pomyłkę w jego rozpoznaniu. przy okazji dzieci poznały sposób ścinania grzybów. Dzieci poznały też ważną zasadę, że nieznane grzyby pozostają w lesie:)

Z dużym zaciekawieniem oglądały zgromadzone  przy pomocy rodziców Atlasy grzybów. Obejrzały też multimedialny Atlas grzybów " Lulek, czyli wiem ile zjem - seria dla dzieci, które chcą pozjadać wszystkie rozumy pt. "ATLAS GRZYBÓW".

Wiek Promyczków nie pozwala na  zapamiętanie zbyt wielu nazw, natomiast świetnie rozróżniały wybrane grzyby jadalne i trujące. Potrafią rozpoznać i podać uproszczone nazwy Borowika, Podgrzybka, Kurkę, Sowę i oczywiście zjawiskowego Muchomora, który niewątpliwie był inspiracją ciekawych prac plastycznych.

Zadania w kartach pracy i kolorowanie obrazów wybranych grzybów były też okazją do utrwalania wiadomości o grzybach. W zabawach  matematycznych  "Kto ma ile grzybów?" przedszkolaki doskonaliły przeliczanie w dostępnym sobie zakresie. Nawet podczas zabaw w przedszkolnej kuchence dzieci wykorzystywały zgromadzone w sali grzyby. Dzieci miały okazję poznać grę planszową " Na Grzyby". To świetna okazja do utrwalania nazw grzybów i poznania zasad tematycznej gry. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki o grzybach, dzieci słuchały wierszy o tematyce związanej z grzybami. Chętne dzieci uczyły się ich na pamięć i recytowały najbliższym. Tematyka grzybów towarzyszyła dzieciom podczas spotkania w szubińskiej Bibliotece. Pani Maria Mańkowska pokazała dzieciom , jak wiele pozycji literatury traktuje o grzybach. Przeczytała dzieciom wybrane fragmenty oraz pełną humoru opowiastkę o królu i grzybach. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom rozwiązywanie zagadek o grzybach, gdzie trzeba było wykazać się  nie tylko wiedzą , ale umiejętnością słuchania i kojarzenia. Rozwiązanie zagadek dzieci wskazywały na planszach edukacyjnych, które zawisły w różnych miejscach w sali.

Naszą wiedzę usystematyzowała historyjka obrazkowa "Na grzyby" na podstawie  opowiadania Hanny  Zdzitowieckiej .

Nasze przedszkolne grzybobranie było też świetną okazją do zapoznania dzieci z legendą pt. "Jak powstały Grzyby?.

Ciocie Kucharki ustalając przedszkolne menu pozwoliły  dzieciom zjeść ze smakiem zupkę  pieczarkową. Co prawda to nie leśny grzyb, ale smak grzybów był!A zupa pieczarkowa choć wcześniej znana dzieciom smakowała teraz wyśmienicie!

Przedszkolaki obejrzały też suszone plasterki grzybów i stwierdziły, ze pachną one lasem.

W wejściu do przedszkola powstała z inicjatywy naszej grupy gazetka tematyczna dla kolegów z innych grup i ich rodziców, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza , że po opadach deszczu  CZAS NA GRZYBY!!! Warto skorzystać, by był on bezpiecznym czasem.

Okrzykiem "Kto chodzi po lesie kosz grzybów przyniesie " Promyczki zachęcały swoich rodziców do weekendowego spędzenia czasu wolnego na grzybobraniu w lesie i praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Rodzice chętnie dzielili się zdjęciami ze wspólnego grzybobrania. Realizacja projektu sprawiła nam wiele radości, podniosła wiedzę i umiejętności dzieci, pozwoliła włączyć do działań rodziców i środowisko lokalne.

od Anna Kluska

do Anna Kluska