Folklor to swoiste piękno i polskość, które godzi się ratować

Wpis dodał(a) Jolka Storzyńska

Dla człowieka, podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc,

Gdzie można odpocząć ale tylko jedno, gdzie jest gniazdo”

Oliver Wendel Holmes

Folklor to swoiste piękno i Polskość, które godzi się ratować!

Dziecko w przedszkolu jest otwarte na nowe doświadczenia, a co najważniejsze rozpoczyna się u niego kształtowanie poczucia systemu wartości i przynależności do konkretnego miejsca. Związek z własnym regionem jest sprawą bardzo istotną dla ukształtowania w dziecku poczucia własnej tożsamości. Lepsze poznanie i zrozumienie swoich korzeni wpływa na kształtowanie osobowości dziecka otwartego na otaczającą je rzeczywistość.

Nasza mała Ojczyzna Szubin, małe miasteczko, w którym żyjemy, jest na wyciagnięcie ręki. Tutaj poznajemy, doświadczamy i odkrywamy otaczające nas środowisko ze swoim pięknem i bogactwem. Dom, rodzina, obyczaje przypominają o wartościach wspólnie przeżywanych, w zabawie, radości, odpoczynku.

W Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie od bardzo dawna  kultywuje się tradycje, związane ze świętami. Przedszkolaki Pałuczaczki wystąpiły w przedstawieniu pt.: „Wielkanocny obrzęd na Pałukach” przed swoimi rodzicami oraz przed koleżankami i kolegami w swojej placówce oraz w Miejskim Przedszkolu im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni, w Przedszkolu nr 26  „Pod tęczowym parasolem” w Bydgoszczy, a także przed uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 oraz uczniami w Białych Błotach.  W pięknych pałuckich strojach, z uśmiechem na twarzy i z maleńką tremą gwarowo przedstawiły dawne zwyczaje wielkanocne na Pałukach z przywoływkami. Przedstawienie wzbogacone było o przyśpiewki ludowe, tańce i śpiewy pałuckie.  Mali tancerzepróbowali również nauczyć starsze i młodsze pokolenie tańca pałuckiego. Obserwujący  mogli zasięgnąć wiedzy na temat dalekiej przeszłości regionu i zwyczajów wówczas panujących, i zapamiętać tradycje i zwyczaje panujące na Pałukach w okresie Świąt Wielkanocnych.

Podczas uroczystości Dnia Flagi dziecięcy ludowy zespół Pałuczaczki wystąpił ze swoim repertuarem wokalno-tanecznym przed władzami lokalnymi i mieszkańcami Szubina. Razem z harcerzami dzieci rozwijały długą flagę Polski, aby podkreślić jej znaczenie historyczne, dbając o dziedzictwo kulturowe i patriotyczne.

W 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę dziecięcy zespół ludowy gościnnie wykonał tańce regionalne na scenie Szubińskiego Domu Kultury w zorganizowanym przez Przedszkole nr 3 im. Wandy Chotomskiej z Szubina w gminnym przeglądzie: „Tanecznym krokiem przez Polskę”.

Maluszki tańcem i śpiewem gwarowym promowały folklor podczas tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury oraz podczas festynu rodzinnego w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie przed lokalną publicznością, a także z okazji Dnia Talentu, kształcąc w ten sposób postawę patriotyczną i obywatelską.

Przedszkolaki  zdobyły podstawę ku temu, by budować swój własny świat wartości, czerpiąc wzór z tradycji i kultury ich rodzimego regionu. Cieszy fakt, iż to właśnie przedszkole zainicjowało w nich ideę, którą przekażą swym potomnym. Dzięki temu staną się kreatorami i kontynuatorami kultury całego narodu, ocalą od zapomnienia dawną kulturę ludową z jej sztuką, muzyką, tańcem i zwyczajami. Lepsze poznanie i zrozumienie swoich korzeni wpłynie na kształtowanie osobowości dziecka otwartego na otaczającą go rzeczywistość. Warunkuje również świadomość tego „kim jestem, gdzie mieszkam i skąd pochodzę".

od Jolka Storzyńska

do Jolka Storzyńska