"Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka" w PM 11 w Pabianicach

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

„Od malucha, aż do starszaka wszyscy świętują dziś Dzień Przedszkolaka”– relacja z obchodów VII Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach.

Tegorocznej uroczystości towarzyszyło następujące hasło: „BAJKOWY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA TO FRAJDA DLA KAŻDEGO DZIECIAKA”.

Celem uroczystości było dostarczanie dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem; integrowanie się i nawiązywanie bliższego kontaktu między dziećmi oraz nauczycielkami i personelem przedszkola; kształtowanie świadomości przynależności do „przedszkolnej rodziny” oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zachowanie się dzieci podczas uroczystości.

Dnia 20.09.2017 r. zaraz po śniadaniu w naszym przedszkolu w każdej grupie starszaków odbyły się uroczystości w ramach VII Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, połączone z „Pasowaniem na Przedszkolaka - Starszaka”.
        Od samego rana zarówno w grupach młodszych, jak i starszych towarzyszyły wszystkim dzieciom utwory z płytoteki przedszkolaka. Na początku w każdej sali zabaw rozbrzmiewał hymn przedszkolaka, jako wprowadzenie do uroczystości. W dalszej części wydarzenia przedszkolaki przypominały sobie jak wyglądały ich pierwsze dni pobytu w przedszkolu i świetnie się przy tym bawiły. O tym jak fajnie być przedszkolakiem dzieci dowiedziały się po wysłuchaniu  wiersza Anny Kality pt. „Fajnie być jest przedszkolakiem”, a następnie wspólnie ustaliły cechy, jakimi powinien się odznaczać wzorowy przedszkolak. Tego dnia nie zabrakło także tradycyjnych zabaw ze śpiewem, przedszkolnych tańców oraz konkursów sprawnościowych.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było pasowanie. Dzieci uroczyście złożyły przysięgę, dumnie powtarzając słowa przyrzeczenia:

My starszaki ślubujemy, że w przyjaźni i zgodzie żyć będziemy.

Pięknie pisać, liczyć, czytać i o wszystko Panie pytać.

Posiłki z talerzyków smacznie zjadać będziemy

i młodszym kolegom pomoc swą w potrzebie ofiarujemy.

Obiecujemy słuchać i w zajęciach uczestniczyć ładnie

oraz dyżurnego obowiązki wykonywać przykładnie.

O magicznych słowach pamiętać będziemy,

bo kulturalnie zachowywać się umiemy.

Niech wszyscy się zatem dowiedzą

i razem z nami głośno powiedzą,

że My od dzisiaj jesteśmy „Starszaki - Wzorowe Przedszkolaki”.

Na zakończenie oraz na pamiątkę uroczystości każda grupa otrzymała dyplomy i medale oraz została zaproszona na słodki poczęstunek. Organizatorkami święta przedszkolaka w najstarszych grupach były panie: Agnieszka Baśko, Małgorzata Borowiec, Iwona Świętosławska oraz Aleksandra Flajszer.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko