Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Scenariusz uroczystości integracyjnej z okazji Dnia Kota
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz uroczystości integracyjnej z okazji Dnia Kota dla wszystkich dzieci
z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Porębie
Przygotowały: Katarzyna Kułach-Weselska, Mariola Piwowar.
Termin: 19.02.2018 r.
Temat: Dzień Kota – przybliżenie dzieciom historii powstania kotów oraz zwrócenie uwagi na znaczenie kotów w życiu człowieka, jak również budzenie sympatii do nich. Dostarczenie dzieciom radości ze wspólnej zabawy.
Cele ogólne:
- przybliżenie dzieciom wiadomości na temat kotów,
- rozwijanie empatii - uwrażliwienie na potrzeby wszystkich zwierząt,
- przekazywanie informacji na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami,
- wyrabianie szacunku dla zwierząt,
- rozwijanie aktywności twórczej: językowej, ruchowej, plastycznej, muzycznej,
- wprowadzanie miłej i koleżeńskiej atmosfery,
- integracja wszystkich grup przedszkolnych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- swobodnie wypowiada się na temat zwierząt – kotów,
- wskazuje i nazywa źródła odgłosów zwierząt,
- nawiązuje życzliwe kontakty z kolegami,
- aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno- ruchowych,
- wykonuje swojego kota, dba o estetyczny wygląd pracy.
Metody pracy:
- słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja, pogadanka
- czynna: zadań stawianych do wykonania, aktywność własna
- oglądowa: obserwacja, pokaz,
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
kostiumy kotów dla nauczycieli; odznaki dla zwycięzców w konkursach; dyplomy; włóczki, mleko, słonki, kubki; puzzle w wizerunkiem kotów; duże ilustracje kotów – bohaterowie z bajek i filmów animowanych; maskotki kotów, chusta animacyjna; magnetofon, płyty CD; teksty wierszy i piosenek.
Przebieg uroczystości:
- „Dzień Kota” – przedstawienie celu spotkania.
Prowadzące imprezę omawiają cel zorganizowanej uroczystości:
- obchody „Światowego Dnia Kota- 17 luty” .
- Piosenka „Kotki dwa” – powitanie piosenką
Inscenizacja ruchowo – naśladowcza ze śpiewem. Nauczycielki przebrane za koty śpiewają piosenkę zachęcając tym samym do wspólnej, koleżeńskiej zabawy.
„Kotki dwa” - autor nieznany
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas wąsiki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas wąsiki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas wąsiki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas pazurki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas pazurki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas pazurki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma
- „Skąd się wzięły koty” – słuchanie opowiadania E.Lechowicz.(tekst w załączniku)
Przybliżenie dzieciom historii powstania kotów oraz zwrócenie uwagi na znaczenie kotów w życiu człowieka.
- Piosenka „Kotek” nr 41 (piosenki 5-latki Ziuty)– taniec dzieci w parach
- „Naśladujemy koty” – zabawa ortofoniczna
- Kotek woła mleko mówiąc: miau, miau…
- Kotek pije mleko (raz wolno, raz szybko)
- Kotek oblizuje pyszczek – oblizujemy wargi językiem
- Kotek jest zły i prycha: phii, phii…
- Kotek jest zadowolony i mruczy: mrrr, mrrr…
- Piosenka „Kotek Bury” nr 20 (pomarańczowa płyta Kasi)– wspólna zabawa taneczna (każda grupa w swoim kole)
- Zagadki słowno – obrazkowe o kotach „Z jakiej bajki uciekłem”
Słodki kociak z różową kokardką, który podbił świat. (Hello Kity)
Koty nie noszą ubrań, lecz ten jest wyjątkowy.
Codziennie chodzi w butach. Oto kocur bajkowy. (Kot w butach)
Uparty kot, który postanowił sobie za punkt honoru złapać mysz – Jerr’ego.
Rzadko mu się to udaje, a jak już odnosi sukces to na krótką chwilę. (kot Tom)
Rudy, gruby i leniwy kocur kochający kawę i jedzenie,
dręczący psy i nienawidzący poniedziałków. (Garfield)
Czarny charakter – kot Gargamela, który wspierał go w nieustających obławach na Smerfy (Klakier)
Kto jest starszym kolegą kota Filemona? (kot Bonifacy)
Kto ściga słodkiego kanarka imieniem Tweety? (kot Sylwester)
Kto jest przyjacielem listonosza Pata? (kot Jess)
Ulubienica Boba Budowniczego to..? (kotka Kicia)
- Piosenka „Kotek kłopotek” – wspólna zabawa taneczna
(każda grupa w swoim kole)
- Konkursy:
- „Łakome kotki”
Wybrane dzieci – z każdej grupy wiekowej - piją ciepłe mleko słomką z kubeczków. Pozostałe dzieci głośno kibicują swoim faworytom. Kto pierwszy wygrywa - zwycięzca otrzymuje odznakę „kotka łakomczucha”.
- „Sprytne kocury”
Zabawa z włóczką - zwijanie przez wybrane dzieci kłębka włóczki, do której przymocowana jest sylweta myszy. Pozostałe dzieci dopingują przedstawicielom z ich grupy. Zwycięzca otrzymuje odznakę „Sprytnego Kocura”.
- Piosenka „Puszek Okruszek” lub „Kotek Puszek” nr 3 (ABC 3-latka WSiP)
- taniec dzieci w parach.
- Zabawa plastyczna „Jak wygląda kot?”
Rysowanie kota według wiersza przez dzieci palcem w powietrzu, a następnie na papierze.
Każde dziecko z grupy wykonuje swojego wymarzonego kotka. Prezentacja wykonanych prac
w holu przedszkola.
Głowa kota jest kółeczkiem, na niej sterczą uszka dwa.
Pyszczek z noskiem, wąsikami i skośnymi oczętami.
Cztery łapki, mały brzuszek oraz ogon ma nasz Puszek.
Piosenka „Aaa kotki dwa”
Bajka „Kot Filemon”
Prowadzące czytają bajkę o kocie Filemonie lub wyświetlają bajkę.
Zakończenie
Podziękowanie za czynny udział w zorganizowanej uroczystości. Pamiątkowe zdjęcia, wręczanie dyplomów za udział w zabawie.
Zobacz wszystkie wpisy
od KATARZYNA KUŁACH-WESELSKA
Wyślij wiadomość
do KATARZYNA KUŁACH-WESELSKA
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.