Bajkowe podchody w Prusinowie, plener łąkowo – leśny

CHCEMY UCZYĆ SIĘ POD GOŁYM NIEBEM, BOWIEM TYLKO TAM

SPRAWNIE UKSZTAŁTUJEMY NASZE CIAŁA I USZLACHETNIMY NASZE DUSZE [...]

ERNEST THOMPSON SETON

EDUKACJA W TERENIE – CO TO JEST?

We współpracy ze świetlicami wiejskimi podlegającymi pod ŁDK Łobez  dzięki uprzejmości pana Dyrektora Dariusza Ledziona rodzicom z grupy Pszczółek z Przedszkola Miejskiego nr 1 im. Krasnala Hałabały w Łobzie, wolontariuszom uczniom ZSZG w Łobzie (mieszkańców Prusinowa) nauczycielom z grupy udało się zorganizowac „Bajkowe podchody” jako  nowatorską metodę  edukacji w terenie  wprowadzające w świat bajek, baśni połączoną z edukacją przyrodniczo – ekologiczną a przede wszystkim edukacje uczestniczącą. To dzieci poprzez aktywny udział w podchodach jako uczestnicy tworzyli scenariusz. W pięknej, łąkowo – leśnej scenerii, w promieniach ciepłego  słońca i przy śpiewie ptaków ,pośród pachnących okoliczności przyrody bawiły się w podchody.

Natura była tutaj środkiem, tłem oraz pretekstem do uczenia się. Nauczyciel, opiekun, rodzic wystąpił tu  w roli towarzysza, trenera. Udział przedszkolaków w Bajkowych podchodach w terenie pozytywnie wpłynął  na kształtowanie u dzieci relacji z naturą: Autentyczne doświadczenia, czas na poznawanie natury, wykorzystywanie do tego wielu zmysłów to wszystko pomogło budować naturalną więź ze środowiskiem.

Na wyznaczonej trasie czekały na wszystkich uczestników zadania praktyczne np. wykonanie korony dla królowej łąk z kwiatów i  traw  oraz zadania z wiedzy ekologiczno – przyrodniczej, i  literatury bajkowej dla dzieci. Na szlaku grupy napotykały postacie ze znanych bajek literackich co wzbudzało ogromne emocje nie tylko u dzieci ale również u dorosłych.  Po wykonaniu zadań grupy otrzymywały punkty. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, sprytem i zainteresowaniem. Bajkowe podchody  miały pokazać, że oddawanie się naturze bajkom książce to przygoda, która może przydarzać się wszędzie – na trawie, na drzewie, i nawet w czasie terenowej gry zespołowej. Bajkowe podchody to nawiązanie do majowego świętowania z książką oraz corocznymi Biesiadami Literackimi w przedszkolu w ramach kampanii Ogólnopolskiej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Maj to również święto wszystkich mam i z tej również okazji Bajkowe podchody były świętem rodzinnym ponieważ wspolnie z towarzyszącymi rodzicami przeszliśmy trasę podchodów- Rodzinna integracja. Rozwój motoryczny dzieci. Dotlenienie organizmu. Spalanie nadwyżki kalorii. Wracanie rodziców do ciepłych wspomnień z dzieciństwa i odkrywanie znów w sobie dziecięcej radości i spontaniczności.. Na zakończenie uczestnicy otrzymali  upominki , których sponsorami było m.in. Nadleśnictwo Łobez  - serdecznie dzikujemy. Miło wspominamy te bajkową zabawę podczas której wszyscy poczuliśmy się dziećmi, które przebywają w bajkowym świecie.

Bawiliśmy się z dziećmi na świeżym powietrzu. Nie obowiązywały nas tutaj żadne granice wiekowe. Ten piękny majowy dzień zakończyliśmy na polu namiotowym „Anielkowo” smakując pyszne  drożdżowe ciasto domowe, popijając lemoniadą.

Autor: Małgorzata Kopaczewska

od Iwona Kowalska