Polecamy Pożegnanie rodzica z dzieckiem w przedszkolu– siedem kroków do sukcesu!

Pożegnanie rodzica z dzieckiem w przedszkolu– siedem kroków do sukcesu!

3 tygodnie temu

Pożegnanie rodzica z dzieckiem w przedszkolu– siedem kroków do sukcesu!

Pożegnanie z dzieckiem w przedszkolu, szczególnie na początku roku (przed)szkolnego dla rodziców jak i dzieci bywa trudne.

I choć czas zawsze działa na korzyść każdej strony, to jest kilka rozwiązań, które możesz podpowiedzieć rodzicom, aby cały ten proces maksymalnie załagodzić.

Co sprawia, że maluchy płaczą?

Teoretycznie wszystko przygotowane jest tak, by zachęcić dziecko do przebywania w przedszkolu – kolorowe sale, zabawki, uśmiechnięte panie. Jednak wrześniowe maluszki gdy tylko przekraczają próg przedszkola, ich płacz rozbrzmiewa w całej placówce.

Nic w tym dziwnego – wiele z tych malców całe swoje dotychczasowe życie spędziło głównie z rodzicami. Gdy nadchodzi pierwszy dzień dłuższego rozstania, mimo że jest poprzedzony dniami adaptacyjnymi, dziecko wpada w panikę. Nie mieści mu się w głowie, że nagle zaistniał jakiś na tyle ważny powód, by miało rozstać się z mamą czy tatą – przecież do tej pory chodzili razem na plac zabaw, na zakupy, do babci, naprawić auto… wszędzie! Czemu to się tak nagle zmieniło?

Dziecko nie ma szans tego zrozumieć. Chwila namysłu pozwala jednak na szybkie wnioski: Nie wiem, nie podoba mi się to, boję się! I oto gotowa recepta na strumienie łez płynące z oczu.

Często dzieci w rozpaczy, nie rozumiejąc sytuacji, przekonują rodziców wzruszającymi frazami: Obiecuję, już będę grzeczna, ale nie zostawiaj mnie! Mamo, już mnie nie kochasz? Wróć, proszę! Rodzice miękną i wracają, przecież nie zostawią dziecka, które tkwi w przekonaniu, że rodzice przestali je kochać. W końcu, ocierając łzy swoje i dziecka, wychodzą i czatują pod oknem, nasłuchując, czy dziecko się uspokaja, i ze zgrozą stwierdzają, że przez kolejne dziesięć minut płacze. Wtedy przychodzi czas na wątpliwości – może to nie był dobry pomysł, może to nieodpowiednie przedszkole, pani sobie nie radzi?

To trudny moment nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica…

Poniżej w skróconej formie kilka rad dla wychowawców. Zostały one również zamieszczone na plakacie „Rozstanie z dzieckiem”. Zachęcamy do powieszenia go w szatni na tablicy informacyjnej. Warto omówić też treść plakatu na pierwszym spotkaniu z rodzicami.

Siedem kroków do sukcesu:

1. Cierpliwość i wrażliwość
  2. Mówienie prawdy
  3. Pozytywne komunikaty
  4. Rutyna
  5. Krótkie pożegnanie
  6. Wejście do sali „na własnych nogach”
  7. Zaufanie

Więcej przeczytasz w tym artykule „Pożegnanie rodzica z dzieckiem w przedszkolu – siedem kroków do sukcesu”, Moniki Sobkowiak.

Na pierwsze dni w przedszkolu pomocny może okazać się zestaw plakatów i artykułów Adaptacyjne VADEMECUM. To materiały, które mogą być pomocne zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców.

Adaptacyjne VADEMECUM zestaw materiałów zawiera:

SCENARIUSZE:

PLAKATY: