III Małopolski Przegląd Dziecięcych Zabaw Ludowych "O Zielonego Smoka"

Konkurs dodał(a) Katarzyna Halik

O zielonego smoka

Pod patronatem

24 października 2013 r. o godz. 9.00 Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zorganizował III Małopolski Przegląd Dziecięcych Zabaw Ludowych „O zielonego smoka”, w którym brały udział grupy dzieci przedszkolnych 3- i 4-letnich. Dzieci prezentowały jedną z licznych, zapominanych już niestety zabaw ludowych, w które bawiło się jeszcze pokolenie naszych dziadków.

Jurorami przeglądów były panie choreograf znanego i cenionego zespołu Małe Słowianki – Bogusława Oleszko i Katarzyna Witek. Zachwyt wszystkich wzbudził fakt, iż siedem biorących w przeglądzie grup maluszków zaprezentowało siedem różnych, tradycyjnych zabaw ludowych. Można było przypomnieć sobie zabawy pt. Nie chcę Cię znać, Lata ptaszek, Chodzi lisek, Stoi różyczka w czerwonym wieńcu, Ptaszek z Łobzowa, Mak, Kot i mysz.

Pierwsze miejsce:
Przedszkole nr 2 Sióstr Miłosierdzia
Samorządowe Przedszkole nr 123 „Tęczowa Akademia Przedszkolaka” z Krakowa

Drugie miejsce:

Przedszkole Sportowo-Językowe „Happy Kids” w Krakowie
Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Krzeszowicach

Trzecie miejsce:
Samorządowe Przedszkole w Gdowie
Akademia Bolka i Lolka ALIBA w Krakowie

Wyróżnienie:

Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana w Krakowie

Każde uczestniczące w przeglądach dziecko otrzymało indywidualną mini nagrodę ufundowaną przez organizatora – Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida przy wsparciu firmy DEEF – zabawki pluszowe z Gryfina. Wszystkie grupy otrzymały także książeczki do wspólnego czytania w przedszkolu, od patrona medialnego i sponsora przeglądów – miesięcznika „Bliżej Przedszkola”. Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom w imieniu obdarowanych dzieci.

Po raz kolejny najważniejsze cele przeglądu – podtrzymywanie tradycji, łagodne i wczesne wejście dzieci w nurt polskiej i regionalnej kultury ludowej i narodowej oraz wspólna zabawa i radość – zostały spełnione. Jak napisano w ulotce-zaproszeniu do przeglądu – zabawy ludowe stanowią nie tylko cenną kulturowo-obyczajową spuściznę. Dają także dzieciom pełnię radosnego, emocjonalnego przeżywania wspólnie spędzonego czasu. To właśnie można było zobaczyć (ku radości pomysłodawców i organizatorów) podczas III Małopolskiego Przeglądu Dziecięcych Zabaw Ludowych „O zielonego smoka”.