Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Dzień Bezpiecznego Internetu w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie


Film dodał(a) Jolka Storzyńska
rok temu, wyświetleń 332


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Współczesny świat niesie za sobą wszelkiego rodzaju udogodnienia. Nie tylko łatwiej podróżować, wypełniać obowiązki pani domu, docierać do wiedzy, ale także łatwiej zasięgnąć informacji, co dzieje się aktualnie na drugim krańcu świata, i to „z pierwszej ręki”. Jednak zaraz obok całej rzeszy ułatwień występują zagrożenia. Tym bardziej poruszające, ile dotyczą najmłodszych, mając na nich duży wpływ.Nierzadko destrukcyjny. Nie trzeba analizować wyników badań, by wiedzieć, że zagrożeniem najbardziej popularnym i dostępnym są technologie. Atrybut nowoczesności. Należy tu wyodrębnić Internet, równie ułatwiający codzienność, ale jakże zgubny, przede wszystkim w obliczu rozwoju dzieci.Nie tylko prowadzący do zniewolenia i uzależnienia ich odpozornie efektownych bodźców.Ukazujący również  złudną rzeczywistość, nierzadko kontrolując psychikę, tworząc pole do totalnej inwigilacji, manipulacji, a konsekutywnie, w okresie adolescencji,„hejtu”.

Dzień Bezpiecznego Internetu był inicjatywą zrealizowaną w środę 13. lutego br.Miał na celu zakorzenienie w dzieciach świadomości zagrożeń, jakie może nieść za sobą obcowanie z Internetem, zwłaszcza nadmierne, pozbawione rodzicielskiej kontroli. Tego dnia dzieciprzybyły do przedszkola w strojach wykonanych przez rodziców lub  wspólnie z nimi, stając się komputerami i robotami. Po powitaniu się zmienionym głosem w sposób charakterystyczny dla urządzeń elektronicznych dzieci obejrzały  film Łukasza Wojtasika pt. „Mój przyjaciel Necio”. Następnie przedszkolaki 4 i 5- letnie z grupy Promyczki zaprezentowały bajkę Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod tym samym tytułem „Mój przyjaciel Necio”, dając rady, w jaki sposób można bezpiecznie „przebywać w sieci”. Wizualizacją tego stwierdzenia była zabawa ruchowa w grupach „Tworzymy sieć”, która polegała na podawaniu sobie kłębka w taki sposób, by powstała sieć łącząca wszystkie dzieci biorące udział w zabawie. Ta zabawa w namacalny sposób pokazała, że Internet łączy wszystkie komputery na całym świecie. Dzięki niej różni ludzie mogą się łączyć z kim chcą, w najdalej oddalonych zakątkach świata, rozmawiać, wspólnie się bawić i poznawać wiele ciekawych rzeczy, mogąc słuchać muzyki, oglądać filmy, grać, przesyłać pliki, robić zakupy. Dzieci zaprezentowały swoje finezyjne i pomysłowe kreacje podczas komputerowej mody, przechodząc na wybiegu i reprezentując sięprzy muzyce elektronicznej w całej okazałości. Efektywne kształtowanie określonych zachowań i kreowanie postaw wśród najmłodszych wymaga zobrazowania. Scenki odgrywane w trakcie trwania imprezy w wykonaniu nauczycieli, którzy wcielili się w role: przyjaciela Necia, Sieciaka i małego przedszkolaka zainicjowały modelowanie schematów postępowania, bazując na emocjach. Pokazały rozwiązania i skutki złych decyzji oraz dobrą drogę postępowania.Piosenka„Fajnie w Internecie”zaśpiewana przez wszystkie dzieci na zakończenie uroczystości była podsumowaniem i usystematyzowaniem mnóstwa informacji. 

Droga do świadomości, już od najmłodszych lat, w przedszkolu jest kluczowa i nadająca optymistyczny charakter wizji przyszłości. Taką drogę obrano w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie. Placówka, angażując się w liczne akcje promujące postawy pełne godności, szacunku, kreatywności i otwartości, stawia na szerzenie światopoglądu od początku, niemalże jak wypełnianie misji „pracy u podstaw”.  Bo tylko solidny fundament nadaje charakter i sens całemu dziełu. Dziełu, którym jest bez wątpienia każda jednostka ludzka. 

Opracowały: Anna Ucińska Klaudia Jamka i Jolanta Storzyńska

Komentarze

Wyślij wiadomość do Jolka Storzyńska