ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI - warsztaty plastyczne w przedszkolu Misia Uszatka

Film dodał(a) DANUTA MILINKIEWICZ

18 kwietnia w Przedszkolu nr 2 im. Misia Uszatka odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Spotkanie ze sztuką”, których celem było budzenie i rozwijanie zainteresowań dzieci w zakresie malarstwa oraz tworzenie warunków do odbioru sztuki i samodzielnego tworzenia. W tym dniu swoją obecnością zaszczyciły naszą placówkę malarki – pani Bożena Wróblewska oraz pani Ewa Sulej. Dzieci mogły obejrzeć prawdziwe dzieła sztuki – barwne, ciepłe, oryginalne obrazy malowane farbami olejnymi, akwarelami oraz pastelami. Przedszkolną galerię, oprócz prac artystek wzbogaciły obrazy namalowane przez pracownika naszej placówki panią Danutę Milinkiewicz. Na początku spotkania pani Krysia zabrała dzieci w multimedialną podróż do przeszłości, by poznać postać Leonarda da Vinci, włoskiego renesansowego malarza z XV wieku i jego najbardziej znane obrazy „Mona Lisa” i „Dama z gronostajem”. Przedszkolaki oglądały również twórczość Jana Matejki, najwybitniejszego przedstawiciela polskiego malarstwa historycznego - obrazy „Konstytucja 3 Maja”, „Bitwa pod Grunwaldem”. Następnie panie malarki opowiedziały dzieciom, jak powstają ich obrazy i jakich narzędzi i przyborów używają do tworzenia swoich prac. Przedszkolaki dużo dowiedziały się o powstawaniu kolorów, znaczeniu barw, wzbogaciły swoją wiedzę o nowe pojęcia plastyczne – paleta, płótno, sztalugi, terpentyna, pastele, farby olejne, akwarelowe. W ramach warsztatów odbyły się także zajęcia z rysunku i malarstwa, które sprawiły dzieciom najwięcej radości. Każdy młody artysta wykazał się pomysłowością i inwencją twórczą. Powstały piękne barwne prace. Warsztaty artystyczne „Spotkanie ze sztuką” zostały zorganizowane z myślą o tegorocznym święcie – Światowym Dniu Sztuki – obchodzonym 15 kwietnia. Światowy Dzień Sztuki to święto zainicjowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych, które funkcjonuje od 1956 r. i jednoczy artystów z obrębu pięciu regionów kulturowych: Azji i Oceanii, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Afryki oraz Krajów Arabskich. Celem twórców Światowego Dnia Sztuki było uświadomienie społeczeństwu roli, jaką sztuka odgrywa w życiu człowieka. Dzień Sztuki to święto, w trakcie którego sztuka niemal dosłownie wychodzi na ulice. Tego dnia na całym świecie odbywają się happeningi artystyczne, specjalne pokazy, przedstawienia, wykłady i warsztaty.

(Danuta Milinkiewicz, Krystyna Kalich)

od DANUTA MILINKIEWICZ

do DANUTA MILINKIEWICZ