I SPARTAKIADA PRZEDSZKOLNA

Film dodał(a) Iwona Krygowska

Dnia 7 kwietnia w SP nr 117 w Krakowie odbyła się I Spartakiada Przedszkolna pod hasłem „Każdy przedszkolak wie, że trzeba ruszać się”.

Głównym celem imprezy było: propagowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywne spędzanie czasu oraz integracja grup przedszkolnych z rodzicami. Istotnym motywem tej imprezy był fakt, że nie było grup przegranych. Założeniem spartakiady było takie ukierunkowanie działań dziecka, aby każde mogło poczuć się wyjątkowe oraz jak najlepiej wykonać zadanie i aby doświadczyło sukcesu na miarę swoich możliwości.

W spartakiadzie udział wzięły wszystkie grupy przedszkolne oraz chętni rodzice.

Impreza rozpoczęła się uroczystym wejściem wszystkich dzieci w rytm Marszu Radeckiego. Dzieci maszerując, machały zielonymi pomponami w rytm słyszanej muzyki. Po krótkim powitaniu oraz podziękowaniu sponsorom imprezy przez prowadzącą Iwonę Krygowską nastąpiło radosne odśpiewanie piosenki wiosennej połączone z interpretacją ruchową. A wszystko po to, aby ciepłe promyki słoneczka jak najszybciej znów wróciły do nas.

Następnie dzieci powtarzając krótkie wersy po prowadzącej, „złożyły przysięgę sportowca”, w której zobowiązały się do przestrzegania zasad fair play w każdej proponowanej aktywności oraz przystąpiły do rozgrzewki sportowej. Dzieci wykonywały ćwiczenia gimnastyczne w rytm słyszanej  piosenki z repertuaru Big Cyca „Jesteśmy najlepsi”. Po takim energicznym wstępie przyszedł czas na przystąpienie do konkurencji sportowych, tańców integracyjnych oraz warsztatów plastycznych. W trakcie odbywania się zawodów sportowych każda grupa przedszkolna prezentowała okrzyk bojowy nawiązujący do nazwy grupy i dopingujący swoją drużynę. Celem warsztatów plastycznych było namalowanie plakatu wiosennego przez wybrane dzieci. Prezentacja pracy odbyła się pod koniec imprezy.

Zaś w konkurencjach sportowych oceniana była precyzyjność wykonanego zadania oraz szybkość. Dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności:

1. przenosząc na plastikowej patelni żółty środek z jajka niespodzianki,
  2. rzucając woreczkiem do kosza,
  3. przetaczając się po materacu i przewlekając szarfę,
  4. w biegach do pachołka i budowaniu wież z dużych klocków styropianowych.

Do zabawy zachęciliśmy również rodziców, którzy brali udział w „Marszu w duecie ” i„Mumii” ze swoimi dziećmi oraz w „Znikających krzesełkach”. Również panie nauczycielki z przedszkola włączyły się do wspólnej zabawy pt. „Taneczna podróż po świecie”. Pod koniec imprezy zaproszeni do konkurencji sportowych zostali panowie dyrektorzy, a inspiracją do podjęcia wysiłku fizycznego była muzykaz filmu „Rocky”. Panowie okazali się mistrzami w skokach na skakance, zaś panie nauczycielki mistrzyniami w tańcach.

Natomiast rodzice zaskoczyli nas swoją spontanicznością, kreatywnością i refleksem.

Pomiędzy konkurencjami sportowymi wszyscy świetnie bawiliśmy się, tańcząc i naśladując panią prowadzącą. Towarzyszyły nam dobrze znane rytmy i melodie m. in.Gangnam Style, Idziemy do zoo, Makakao, Choco choco… Każde dziecko z przedszkola otrzymało dyplom, długopis z maskotką, glutka do stymulacji sensorycznej, balon, odblaski soczek. Dzieci biorące udział w zabawach sportowych i plastycznych otrzymały dodatkowo książki ufundowane przez Wydawnictwo „Znak” i Redakcję „Bliżej Przedszkola”. Nagrody otrzymali również:rodzice, nauczycielki i dyrektorzy. Wielu pozytywnych emocji dostarczyła nam wspólna zabawa i na pewno wspomnienia będą długo w naszych sercach. Wydarzenia tego typu są świetną okazją do kształtowania u naszych dzieci zachowań prozdrowotnych, do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem, do wspólnej zabawy z nami nauczycielami, czyli krótko mówiąc – edukacji poprzez zabawę. Mamy więc nadzieję, że takich imprez  czeka nas w przyszłości więcej.

Za wspólną zabawę serdeczne  podziękowania: rodzicom, dyrektorom, nauczycielom i dzieciom składa organizatorka

Iwona Krygowska

od Iwona Krygowska