Polecamy Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli – co warto wiedzieć?

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli – co warto wiedzieć?

2 dni temu

Doskonalenie zawodowe nauczycieli to kluczowy element rozwoju kadry pedagogicznej, który bezpośrednio wpływa na jakość edukacji.

W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, którzy nauczyciele mogą skorzystać z dofinansowania na szkolenia oraz jakie formy doskonalenia zawodowego obejmuje to wsparcie.

Kto może skorzystać z dofinansowania doskonalenia zawodowego?

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego przysługuje wyłącznie nauczycielom, co wynika z zapisów Karty Nauczyciela. Oznacza to, że środki na rozwój zawodowy mogą otrzymać osoby zatrudnione w oparciu o ten dokument, niezależnie od tego, czy pracują na pełnym, czy niepełnym etacie oraz czy ich umowa jest zawarta na czas określony. Ważne jest także, że stopień awansu zawodowego nauczyciela nie wpływa na możliwość ubiegania się o dofinansowanie.

Warto podkreślić, że choć prawo umożliwia przyznanie pełnego dofinansowania, może ono obejmować także częściowy zwrot kosztów. Decyzja ta zależy od budżetu danej placówki oraz dostępnych środków przeznaczonych na rozwój kadry.

Jakie formy doskonalenia zawodowego można dofinansować?

Dofinansowanie obejmuje szeroką gamę form doskonalenia zawodowego, takich jak:

• seminaria,
  • konferencje,
  • wykłady,
  • warsztaty,
  • szkolenia,
  • studia podyplomowe,
  • inne formy kształcenia prowadzonych przez szkoły wyższe i placówki doskonalenia nauczycieli.

Te możliwości są dostępne dzięki przepisom wynikającym z artykułu 70a Karty Nauczyciela. Co istotne, z dofinansowania mogą skorzystać nauczyciele uczestniczący w kursach prowadzonych przez placówki doskonalenia nauczycieli, uczelnie wyższe oraz inne podmioty, których statutowym celem jest wspieranie edukacji pedagogów.

Jak skorzystać z dofinansowania w Akademii Edukacji?

W ramach Akademii Edukacji oferujemy różnorodne szkolenia, warsztaty oraz konferencje, które odpowiadają na potrzeby współczesnych nauczycieli. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nauczyciele mogą ubiegać się o dofinansowanie pełnych kosztów udziału w tych wydarzeniach. Warto wykorzystać tę możliwość, aby podnosić swoje kwalifikacje i rozwijać kompetencje zawodowe.

Na te i inne pytania zadawane przez Czytelników BLIŻEJ PRZEDSZKOLA odpowiada prawnik Dariusz Skrzyński w kąciku eksperta W świetle prawa – wyczerpująco i na temat. Kącik dostępny w miesięczniku BLIŻEJ PRZEDSZKOLA i na blizejprzedszkola.pl.

Doskonalenie zawodowe nauczycieli nie tylko pomaga w podnoszeniu jakości pracy pedagogów, ale także wpływa na rozwój placówek edukacyjnych. Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach dofinansowania, zachęcamy do kontaktu z naszą Akademią Edukacji, gdzie wspieramy nauczycieli w dążeniu do rozwoju zawodowego.