Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Z obrzędem pałuckim na Kujawach


Album dodał(a) Jolka Storzyńska ponad 3 lat temu, wyświetleń 723


Wpis został sprawdzony przez moderatora

          Popołudniowa grupa Słoneczek z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie, pojechała do najmłodszych dzieci z Niepublicznego Przedszkola Green – Garden w Bydgoszczy z Obrzędami na Pałukch. Dzieci od samego rana cieszyły się z udziału w wielkiej wyprawie w strojach pałuckich. Zabrały ze sobą plecaki a także wszystkie potrzebne do występu rekwizyty. Kiedy zajęły miejsca w autobusie, od razu rozpoczęły zabawę paluszkową w „strzelanie z bąbelków”. Zabawa miała na celu skoncentrowanie swoich myśli na zadaniu, aby zapobiec chorobie lokomocyjnej sporej grupy maluszków.

Do bydgoskiego przedszkola zaprosiła nas nasza koleżanka Monika Waleszczyk, która w porozumieniu z panią dyrektor, Katarzyną Warchoł pragnęła zapoznać dzieci z obrzędami innego regionu, gwarą i przywoływkami oraz ludowymi tańcami i śpiewami.

            Dzieci wraz z personelem przedszkola Green – Garden serdecznie przywitały zespół Pałuczaczki i mogły podziwiać prezentowane umiejętności artystyczne. Natomiast Pałuczaczki wykazały się niesamowitym talentem gwarowym oraz zdolnościami taneczno – wokalnymi, ukazując w ten sposób piękny zwyczaj obrzędu wielkanocnego na Pałukach. Scenowy popis dał dzieciom  zadowolenie, radość i ogromną satysfakcję przed tak zacną młodziutką publicznością. Był kolejną próbą na pokonanie nieśmiałości i „obycie” ze sceną.  Aktorzy potrafili pięknie zagrać rolę nieobecnych kolegów, koleżanek stając się w ten sposób aktywnym odtwórcą roli.

Pałuczaczki w obrazowy sposób ukazały dzieciom z regionu Kujaw autentyczny świat folkloru sprzed lat, zaświadczając z dumą, że „tu mieszkam i żyję”, w mojej Małej Ojczyźnie.

Po ukazaniu dzieciom z Przedszkola Green - Garden tradycji ludowych, Pałuczaczki otrzymały upominki oraz wspaniały słodki poczęstunek. Następnie w swobodnej zabawie zintegrowały się razem z maluszkami i nawet się nie spostrzegły, kiedy trzeba było wracać do Szubina.

Opracowała: Jolanta Storzyńska

 

 

Komentarze
Wyślij wiadomość do Jolka Storzyńska