Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Pałuckie kropidła wykonane przez grupę "Smerfów"


Album dodał(a) Jolka Storzyńska
ponad 6 lat temu, wyświetleń 6568


Wpis został sprawdzony przez moderatora

 

„…Jest to jedyne w swoim rodzaju społeczeństwo, które nosi na sobie znamiona wielkiej polskiej tradycji, tak wielkiej, że trzeba, ażeby ona trwała nadal….”
Karol Wojtyła

 

Rękodzieło w przedszkolu

Grupa "Smerfy" z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie poznaje oraz kultywuje tradycje pałuckie. Razem z instruktorem rękodzieła działającym przy Szubińskim Domu Kultury Małgorzatą Bołka dzieci uczestniczyły w warsztatach ludowych. Wykonały kropidła z trzciny (zbieranej letnią porą), a także z ziół: kocanki, dziurawca, krwawnika, wrotyczu i mchu oraz z kwiatów z bibuły: rożków. Zioła dzieci naprzemiennie umocowały na trzcinie za pomocą nitki, przeplatając małą ilością mchu. W górnej części kropidła przymocowały cztery rożki z krepy, a w dolnej części, sześć. Łodyżkę owinęły zieloną krepą.
Pałuckie kropidła dawniej ustawiane były w widocznym, honorowym miejscu, miały strzec od złego. Formą przypominały one wielkanocne palmy i zachwycały żółto-brunatnymi kolorami. Zawieszano je na drzwiach lub ustawiano dla dekoracji w glinianych wazonach wypełnionych piaskiem.
Dzieci chętnie otwierają się na nowe doświadczenia, zainteresowania tym, co odległe, nieznane i tajemnicze. Zaszczepiając i pielęgnując obyczaje i tradycje ludowe przemawiamy do dziecięcej wyobraźni. Rozbudzając ich ciekawość, rozwijamy zainteresowania folklorem, zapoznajemy z wytworami ludzi kultywujących tradycję ludową; kształtujemy poczucie własnej wartości i tożsamości narodowej.

Opracowała: Jolanta Storzyńska

Komentarze

Wyślij wiadomość do Jolka Storzyńska