Partnerstwo na co dzień

Wydarzenie dodał(a) Maria Struzik

27 kwietnia był dla naszego przedszkola dniem szczególnym. W tym bowiem dniu w Galerii Porczyńskich w Warszawie nasze przedszkole zostało uhonorowane tytułem „Partnerskie Przedszkole” Polski Certyfikat Jakości im. Ireny Dzierzgowskiej. Certyfikat wręczał Mirosław Sielatycki Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Krzysztof Stanowski, sekretarz Kapituły „Partnerskie Przedszkole” Andrzej Pery, Sergiusz Dzierzgowski oraz Mirela Nawrot. To zaszczytne wyróżnienie z rąk Szacownej Kapituły odebrały Maria Struzik i Iwona Kępińska. Z Urzędu Miasta Katowice towarzyszyła nam pani Grażyna Burek - kierownik Wydziału Edukacji.

Realizacja programu „Partnerskiego Przedszkola” nie jest łatwa. Procedura autorstwa Ireny Dzierzgowskiej i Mirelli Nawrot wymaga wiele pracy, kreatywnego, otwartego działania we współpracy z rodzicami, nauczycielami, personelem, w celu stworzenia najlepszych warunków rozwoju dzieci.  „Pokonaj siebie, udowodnij że można lepiej...”- słowa tej znanej piosenki towarzyszą w pracy nauczycielom naszego przedszkola na co dzień. Codzienny trud włożony w wychowanie i kształcenie dzieci, w poprawę jakości pracy swojej i placówki, otwartość na współpracę z rodzicami sprawiają, że przedszkole tętni życiem, dynamicznie się rozwija, ewaluuje w wielu obszarach. Olbrzymie zaangażowanie personelu, dążenie do osiągania zamierzonych celów, podnoszenie standardów widać w codziennej pracy. Podmiotowe traktowanie dziecka, profesjonalny stosunek do rodziców/opiekunów sprzyja nawiązywaniu i pielęgnowaniu partnerskich relacji pomiędzy członkami społeczności przedszkolnej a środowiskiem. Zaangażowanie rodziców w działalność placówki, ich zapał i chęć tworzenia miejsca przyjaznego dla dzieci  jest efektem pozytywnych kontaktów na linii przedszkole - dom rodzinny.

Jasno określone cele „Partnerskiego Przedszkola” pozwalają na pełną ich realizację, a tym samym wytyczanie nowych ścieżek w codziennej pracy, której podwaliny stanowi właśnie partnerstwo. Program stanowi inspirację do działań służących rozwijaniu partnerstwa pomiędzy przedszkolem, rodzicami a środowiskiem. Współpraca nauczycieli, personelu i rodziców pozwala na ciągłe zmiany, zakładanie wyższych celów do realizacji. Wysoka poprzeczka, jaką postawiło sobie przedszkole, okazała się motorem napędowym do wielu działań, w tym do realizacji programu „Partnerskie Przedszkole”. Dla naszego przedszkola to już kolejny – drugi etap etap, w którym należało  udowodnić wysoką jakość oferowanych przez przedszkole usług w czterech obszarach jego działania. Opis tych działań, wraz z dowodami ich realizacji, został wysłany do zatwierdzenia Kapitule tytułu "Partnerskie Przedszkole" składającej się z wybitnych znawców problematyki wychowania przedszkolnego. Kapituła po raz drugi podjęła decyzję o nadaniu certyfikatu „Partnerskie Przedszkole” naszej placówce. Tytuł został nam przyznany na lata 2010-2015.

od Maria Struzik

do Maria Struzik