W krainie wiewiórki i dębowego listka

Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska

W dniu 23.10.2009r. odbył się w Miejskim Przedszkolu Nr 93 w Katowicach VII Międzyprzedszkolny Rajd Ekologiczny Przedszkolaków pod hasłem „ Bliżej natury”.

Rajd odbył się na terenie lasów Ochojec z uwzględnieniem obszaru Rezerwatu Przyrody. W rajdzie brały udział dzieci z przedszkoli: nr 1, 4, 5, 13, 15, 17, 42, 72, 78, 89, 94, 99, oddziały zerówkowe: „Pszczółki” i „Żabki” przy Szkole Podstawowej nr 27 oraz organizator przedszkole nr 93.

Na starcie, czyli na terenie naszego przedszkola dzieci zapoznały się z treścią wiersza „ Co to jest ekologia” i wyruszyły na leśną wyprawę z mapą w celu wykonania przygotowanych zadań na poszczególnych punktach trasy rajdu.

Celem zorganizowanego rajdu było szerzenie wiedzy o walorach użytkowych, ekologicznych i społecznych lasu oraz propagowanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych z wykorzystaniem wiedzy i dużego zaangażowania leśników.

Po wykonaniu ostatniego zadania, posumowano zdobyte punkty i wszystkie zespoły otrzymały nagrody z rąk jury, w skład którego wchodzili p. dyrektor Maria Struzik, wicedyrektor Iwona Kępińska i leśnicy. Nagrodami były książki, foldery o tematyce przyrodniczej, gry dydaktyczne, zabawne ołówki i temperówki oraz sadzonki świerka do posadzenia przy swoim przedszkolu.

Sponsorem nagród i współorganizatorem przedsięwzięcia było Nadleśnictwo Katowice oraz Rada Rodziców MP nr 93.

Pani dyrektor przedszkola podziękowała wszystkim uczestnikom i organizatorom za propagowanie idei proekologicznych i prozdrowotnych. Gościła u nas w tym dniu p. wizytator Grażyna Nawrocka, która przekazała wiele ciepłych słów uznania za organizowanie takich imprez wnoszących wiele do rozbudzania świadomości ekologicznej wśród przedszkolaków jak również p. dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 27 Maria Wieczorek oraz p. dyrektor MP nr 89 Urszula Gwóźdź.

Trasa rajdu pozwoliła na pokazanie dzieciom różnych walorów przyrodniczych i form ochrony, a także poczucia odpowiedzialności za swoje otoczenie jak również dostarczyła wielu przygód i niezapomnianych wrażeń.

Notatka z rajdu została umieszczona na stronie internetowej przedszkola, a wrażenia uczestników rajdu znalazły się na gazetce w kąciku ekologicznym.

Barbara Wójcik

od Dorota Kozioł- Żurawska