Rajd do Mirowa

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

Dużą atrakcją dla dzieci z grup SŁONECZKA i ŻABKI była wycieczka o charakterze ekologiczno-turystycznym do Mirowa. Wycieczka pod hasłem, "Gdy wypoczywamy to o przyrodę dbamy” stanowiła wielkie "ródło radości, ponieważ przedszkolaki mogły zabrać ze sobą rodziców, rodzeństwo, babcię oraz dziadka. Celem wycieczki było wskazanie dzieciom i dorosłym pomysłów na wspólne spędzenie czasu, nauczenie się życia w zgodzie z przyrodą aby czerpać z niej to, co będzie sprawiało  radość, a przy okazji nie niszczyć natury. W sobotę o wyznaczonej godzinie zebraliśmy się w umówionym miejscu. Zapakowaliśmy niezbędny sprzęt i wreszcie wyruszyliśmy do Mirowa.W drodze omówione zostały ważne kwestie organizacyjne oraz zapoznaliśmy się ze "piewnikiem rajdowicza. Czas szybko i miło upłynął na wspólnym śpiewaniu piosenek znanym dzieciom oraz piosenek z czasów dzieciństwa rodziców.

Na miejscu rozbiliśmy obóz u stóp zamku mirowskiego.W czasie, kiedy uczestnicy wycieczki nabierali siły, specjalna "grupa zwiadowcza” przygotowywała trasę rajdu i wyznaczała stacje zadaniowe.Rodzice i dzieci podzieleni na grupy, przechodząc całą trasę rajdową, wykonywali zadania na poszczególnych stacjach, obsługiwanych przez wyznaczonych rodziców – sędziów, którzy jednocześnie czuwali nad prawidłowym wykonaniem zadań, oceniając je i odnotowując punkty na kartach startowych grup. Karty startowe stanowiły jedyny element "rywalizacji” pomiędzy uczestnikami wycieczki i silnie mobilizowały do wykonania wszystkich zadań. Dzieci oraz dorośli mogli nauczyć się tutaj przede wszystkim współpracy i zaufania, mieli możliwość zainteresowania się światem dziecięcych przeżyć oraz uwrażliwienia się na różne przejawy piękna w otaczającym nas świecie.

Mogli także posiąść umiejętność poruszania się po nieznanym terenie, uwrażliwić na degradację środowiska i wreszcie rozbudzić postawę nastawioną do działań na rzecz tego, co czyste i zdrowe.  A kiedy wreszcie ostatnia z grup rajdowych dostała się do miejsca biwakowania, jurorzy po przeliczeniu zdobytych punktów i krótkiej naradzie, nadali wszystkim uczestnikom rajdu tytuł "Miłośnika rajdu”, dzieci natomiast zostały nagrodzone medalami i dyplomami uznania. Teraz można było rozpalić ognisko. Rodzice i przedszkolaki piekąc kiełbaski dzielili się wrażeniami z rajdu. Po chwili wytchnienia, zaprosiliśmy do wspólnej zabawy przedszkolaki  i ich opiekunów.

Przygotowane zabawy i konkursy zawierały dużą dawkę humoru i wszyscy świetnie się bawili. Udało się stworzyć atmosferę radości podczas aktywnego spędzania wolnego czasu.

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nadszedł czas powrotu. Nikt nie musiał przypominać o pozostawieniu porządku i zabraniu śmieci. Wszyscy stwierdzili, że spędzili bardzo miło i pożytecznie czas oraz wyrazili pragnienie, aby taka wycieczka została na trwałe wpisana do kalendarza imprez przedszkolnych.