Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Wyjątkowy prezent dla babci i dziadka

Zwykle co roku o tej porze dzieci przygotowują występy z okazji Dnia Babci i Dziadka. Niestety w najbliższym czasie, ze względu na szczególne okoliczności i konieczność zachowania dystansu społecznego, nie zawsze będzie to możliwe. Może warto poszukać ciekawej alternatywy? WWF Polska proponuje przygotowanie wyjątkowych, wykonanych własnoręcznie przez dzieci upominków związanych z dziką przyrodą. Każda babcia i każdy dziadek z pewnością doceni taki piękny gest!

„Dzika” laurka

Zachęcamy do przeprowadzenia zajęć, których motywem przewodnim będą gatunki zagrożone. Główną aktywnością będzie wykonanie przez najmłodszych laurek dla babci i dziadka zainspirowanych zwierzętami, które są narażone na wyginięcie. Dobrym dopełnieniem takiego prezentu, będzie symboliczna adopcja wybranego gatunku wymagającego ochrony, której można dokonać TUTAJ. Do laurki można dołączyć imienny certyfikat adopcyjny z imieniem babci lub dziadka – taki upominek oprócz sprawiania radości, nauki empatii i chęci pomocy innym, słabszym stworzeniom, pomaga też chronić życie.

Klika słów o gatunkach zagrożonych wyginięciem

Zajęcia dobrze zacząć od wytłumaczenia, co oznacza termin gatunki zagrożone oraz od rozmowy o zwierzętach, które wymagają ochrony i zagrażającym im czynnikom. Odpowiedzcie razem na pytania:

•    Wymieńcie kilka najbardziej znanych gatunków chronionych w Polsce i na świecie. Czy niektóre z nich są bohaterami ulubionych bajek? 

•    Co może sprawiać, że niektórych zwierząt jest coraz mniej? 

•    Jakie macie pomysły na ochronę i pomoc tym gatunkom?

Jednym z polecanych przez WWF sposobów pomocy jest opowiadanie innym o gatunkach zagrożonych i uwrażliwianie ludzi na ich problemy. Dlatego, z okazji Dnia Babci i Dziadka proponujemy, żeby dzieci stworzyły z szablonów laurki, których bohaterami będą wybrane przez nie zwierzęta – ryś, pantera śnieżna lub sóweczka.

Dla mądrej jak sowa Babci

Użyjcie szablonów i wykonajcie order z panterą śnieżną dla Super Babci lub odznakę z rysiem dla Super Dziadka. Pokolorujcie je kredkami, pomalujcie farbami albo wyklejcie ścinkami kolorowego papieru. Takie ordery będą też świetnie wyglądały ozdobione wstążkami! Jeżeli prezent ma być przeznaczony dla szczególnie mądrej osoby, skorzystajcie z szablonu na laurkę z sóweczką i następnie przyozdóbcie ją według uznania. Nie zapomnijcie podpisać swoich dzieł!

 

Idealnym dopełnieniem takiej ręcznie wykonanej laurki będzie realne wsparcie projektów mających na celu ochronę gatunków zagrożonych poprzez dokonanie symbolicznej adopcji jednego z tych gatunków na stronie pomagam.wwf.pl. Otrzymany certyfikat adopcyjny z imieniem babci lub dziadka będzie świetnym dodatkiem do przygotowanego na zajęciach upominku.

Szablony laurek zaprojektowane przez Katarzynę Walentynowicz można pobrać tu: ryś, pantera śnieżna, sóweczka.


Szukacie innych zwierzęcych zabaw i scenariuszy zajęć? Zajrzyjcie na edukacja.wwf.pl i koniecznie dopiszcie się do newslettera edukacyjnego WWF – jako pierwsi poznacie nowe programy przygotowane przez WWF Polska!

 


Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole
 

Komentarze