Każde dziecko jest inne, ale wszystkie mają podobne potrzeby. KOMPLET 25 sztuk książeczek dla rodziców
Cena: 32.00

Zdawać by się mogło, że żyjemy w czasach, w których świat się kręci wokół dzieci i ich potrzeb. Jednak potrzeby te nie zawsze są właściwie rozumiane i realizowane. Rodzice starają się wychodzić naprzeciw każdemu dziecięcemu „chcę”, a specjaliści zwracają uwagę na to, że nie każde spośród tych „chcę” powinno znaleźć swoje zaspokojenie (lub nie powinno być zaspokajane natychmiast). Tym bardziej że dorośli nierzadko zapominają, że realne potrzeby dziecka różnią się od tych, które tylko mają ich pozory.

 

Znana powszechnie tzw. piramida Maslowa to zamknięta w konkretnym kształcie kwintesencja badań psychologicznych ukazująca hierarchę potrzeb człowieka. Autor tej teorii za punkt wyjścia swoich rozważań przyjął założenie, że nie jesteśmy w stanie od razu zaspokoić wszystkich swoich potrzeb – następuje to stopniowo. Dodatkowo najpierw musimy zaspokoić nasze podstawowe potrzeby (związane z fizjologią), bo bez tego nie będzie możliwe „wspięcie się na kolejne stopnie tej piramidy”. Mówiąc metaforycznie: nie da się zbudować trwałego domu bez wykonania solidnych fundamentów.

 

Dlaczego warto poznać i zrozumieć potrzeby dziecka ujęte przeze mnie w piramidzie wzorowanej na piramidzie Maslowa, którą Autorka nazwała piramidą potrzeb dziecka? Dlatego, że bez zabezpieczenia wszystkich potrzeb (zaczynając od tych znajdujących się na dole piramidy), nie da się wychować człowieka pewnego siebie i poszukującego okazji do realizacji własnych marzeń. Model ten pomaga także uporządkować komunikację z dzieckiem i stanowi podpowiedź, co jest najważniejsze dla małego człowieka. A przede wszystkim może stać się wskazówką i punktem wyjścia do rozważań, jak wychować szczęśliwe dziecko.

 

Potrzeby opisane w książeczce:

 

  • Potrzeby fizjologiczne
  • Potrzeba bezpieczeństwa
  • Potrzeba przynależności
  • Potrzeba szacunku
  • Potrzeba samorealizacji

 

 

 

Cechy
AutorAnna Jankowska
Dział Sprzedaży
wydawnictwo@blizejprzedszkola.pl

Dział Obsługi Klienta
Katarzyna Kozakowska k.kozakowska@blizejprzedszkola.pl telefon: 12 631 04 10 wew 101

Zadaj pytanie przez formularz.