Tworzenie Bajecznej Księgi Grupa Motylki Przedszkole w Bełku

Wpis dodał(a) Natalia Kubasa

Publiczne Przedszkole Bajkowy Ogród znajduje się w Bełku, to mała, malownicza wieś w województwie Śląskim. Projekt został zrealizowany w grupie dzieci 3,4,5 letnich „Motylki”.

Nasza przygoda z projektem rozpoczęła się pod koniec października 2020 roku.  Najpierw pani Natalka przedstawiła regulamin i cele projektu rodzicom Motylków. Wyjaśniła na czym będzie polegał projekt oraz jakie wyzwanie przed nami. Następnie podczas zajęć w grupie, dzieci zostały zapoznane z zasadami Bajecznej Księgi oraz zaprezentowano im zeszyt, który wraz z wklejeniem pierwszej strony stał się bajką „Ratujmy nasz dom”. Na początku całą grupą zapoznaliśmy się z treścią pierwszej opowieści, każdy był bardzo zaciekawiony historią i bardzo chciał zabrać księgę do domu, jednak zanim to nastąpiło całą grupą odbiliśmy nasze paluszki  na koronie drzewa- obiecaliśmy sobie, że zrobimy wszystko, aby uratować dom naszych przyjaciół- podpisaliśmy uroczysty kontrakt. Od tamtej chwili dom zwierząt to nasz dom, dlatego bardzo chcieliśmy pomóc naszych małym przyjaciołom. Kolejność pisania bajki została zapoczątkowana przez panią Natalkę, później osoba która napisała kolejną część mogła wybrać przedszkolaka, który następnie zabierze księgę do domu i  wraz ze swoją rodziną dopiszę kolejną część opowiadania. Sukcesywnie tworzyliśmy księgę  od końca października do końca maja, epidemia koronowirusa, kwarantanna grupy nie przeszkodziła nam i z wielką determinacją i zaciekłością dokończyliśmy naszą Bajeczną Księgę na czas!!!!

Nasza najmłodsza grupa z ogromnym zaangażowaniem włączyła się w projekt i z wielkim sercem tworzyła dalszy ciąg opowieści. Rodzice naszych Motylków stali się naszymi sprzymierzeńcami i z wielkim zaangażowaniem podeszli do realizacji projektu. Każdy Motylek zaraz po słowach pani Natalki „A kto dziś zabierze księgę?” z  uśmiechem i wypiekami na buzi czekał na swoją kolej. Po każdym odczytaniu dalszej części wymyślaliśmy dalsze zakończenie, co by było gdyby? A kto teraz mógłby nam pomóc? Jak temu zaradzić? Ciekawości nie było końca, każdy czekał na dalszą część opowieści . Dopytywaliśmy się kto jest na ilustracjach, jak powstała praca, z kim dziecko robiło swoją część, jak nazywają się zwierzątka. Z bólem serca musieliśmy skończyć historię drzewa i jego mieszkańców- projekt był nie tylko wspaniałą zabawą, która promowała czytelnictwo, ale również pozwoliła zaangażować rodziców w tworzenie tekstu, pomoc w ilustracjach. Jest to piękna rzecz, ponieważ rodzice sami byli ciekawi jak potoczą się dalsze losy bohaterów, włożyli swoje serca w projekt co pokazuje nam powstała księga. Pomimo, że kończymy projekt, wspomnienia i nasza papierowa Bajeczna Księga zostają z nami na zawsze!

Nasza ręcznie wykonana Bajeczna Księga zachwyca swoją treścią i lustracjami nie tylko dzieci, ale również dorosłych- rodziców, panią Dyrektor i inne nauczycielki. Podejmuje przede wszystkim temat niesienia pomocy słabszym, walki o swój dom, przyjaźni, ale też radzenia sobie z problemami. Przygody naszych zwierząt a było ich bardzo dużo: borsuczki, tata Borsuk, sarenka Hania, dzięcioł Dominik, wilk Gienek, niedźwiedź Wojtek, lisek Lucek, wiewiórka Pola, komary, pająk Dyzio, Mądra Sowa, Bielik Rozalia, Żubr oraz ludzie leśniczy, kierownik budowy, przedszkolaki z grupy Motylki, pani Natalka. Przygody naszych zwierzątek są niezwykle wzruszające, smutne i trzymają w napięciu bo do końca nie wiemy, czy uda się uratować dom zwierząt. Nasza bajka kończy się szczęśliwie, cieszy, bawi, ale przede wszystkim niesie za sobą przesłanie! Nasze Motylki tworząc bajkę wykazały się ogromną pomysłowością oraz kreatywnością. Dzięki wprowadzaniu nowych bohaterów, zwrotom akcji nie można się nudzić. Nasza piękna historia po mimo, że kończy się szczęśliwie pokazuje w jaki sposób człowiek potrafi zniszczyć dom zwierząt. Nasza opowieść pokazuje, że zwierzęta bez pomocy ludzi nie uratują swojego domu, bez ich pomocy nie będą miały czystego lasu, bez ich pomocy mogą umrzeć z głodu. Nasze przedszkolaki poruszyły w opowiadaniu ważne aspekty takie jak: chronione zwierzęta Bielik, żubr, fundację Greenpeace, akcje sprzątania świata, zajęcia środowiskowe dla przedszkolaków, rozwieszanie plakatów o sprzątaniu i dbaniu o las. Jeden z naszych Motylków po odczytaniu fragmentu opowieści powiedział bardzo ważne słowa, choć ma dopiero 3 lata „ Proszę Pani, jeśli ja sprzątnę jeden śmieć w lesie, a reszta naszej grupy zrobi to samo, to będzie już o wiele mniej śmieci prawda?” tak! Będzie mniej! Zakończyliśmy nasz projekt pozytywnie, dotrzymaliśmy słowa zwierzętom i uratowaliśmy las w Bajecznej Księdze! Teraz ruszamy z akcją ratowania lasu w naszej okolicy- bo Las zwierząt to nasz las!

Mimo, że Motylki to najmłodsza grupa bardzo dobrze zrozumiała przesłanie książki, z pomocą rodziców stworzyliśmy nasz skarb- nasze pragnienia, prośby, wizje lepszego świata. Teraz każda Motylkowa łapka będzie dbać, aby nasz skarb przetrwał jak najdłużej!!!!

Bajeczna księga

Zapraszamy nauczycieli, dzieci i rodziców z całej Polski, aby przyłączyli się do projektu czytelniczego BAJECZNA KSIĘGA, którego ambasadorką jest Ewa Stadtmüller. Wystarczy zeszyt bez liniatury, kredki, długopis, twórcze przedszkolaki i chętni do współpracy rodzice.

od Natalia Kubasa

do Natalia Kubasa