"Zamiast lizaka - kup karmę dla psiaka"

Wpis dodał(a) Beata Wrzalik
ponad 5 lat temu, wyświetleń 2018

Do realizacji projektu „Bliżej pieska” przystąpili przedszkolacy z Publicznego Przedszkola Słoneczko w Kotlinie, pod kierunkiem nauczycielek: Beaty Wrzalik i Renaty Kościańskiej. W naszym przedszkolu zorganizowaliśmy akcję pt. „Zamiast lizaka – kup karmę dla psiaka”, która polegała na zbiórce karmy dla psów i kotów, dla schroniska zwierząt w Radlinie. Plan rozpoczęliśmy od przygotowania plakatu i wywieszenia w kilku widocznych miejscach w przedszkolu. Plakat miał zachęcać rodziców i dzieci do przynoszenia karmy dla psów i kotów w czasie trzech tygodni.

W trakcie trwania akcji, do 26.10.2018r. zebraliśmy kilka koców oraz 286,785kg karmy, z czego najwięcej zebrała grupa „Smerfy” – 77,135kg, następnie „Kubusie”
– 67,985kg, „Pszczółki” – 41kg, „Kotki” – 30,075kg, „Biedronki” – 28,650kg, „Misie”
– 15,700kg, „Tygryski” – 15,140kg i „Krasnoludki” – 11,100kg. Dzieci, które przyczyniły się do tej zbiórki otrzymały medale z wizerunkiem pieska i napisem „Przyjaciel zwierząt”.
W każdej grupie zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia i umieszczone na stronie internetowej przedszkola.

Dnia 30.10.2018r. została zorganizowana wycieczka do Schroniska dla zwierząt w Radlinie. Dzieci z grup „Smerfy” i „Kubusie” wraz z panią Renatą Kościańską i panią Beatą Wrzalik zawieźli zebrane dary, które przyniosły schronisku wsparcie materialne, a dzieciom wiele radości i satysfakcji. W schronisku serdecznie powitała nas pani prezes ZO TOZ w Jarocinie, pani Zofia Urbaniak, mile podziękowała za przywiezioną karmę a dzieciom wręczyła pamiątkowe naklejki. Po terenie schroniska oprowadzili nas jego pracownicy, pokazując w jakich warunkach żyją zwierzęta. Opowiedzieli nam o zasadach funkcjonowania schroniska. Przedszkolaki dowiedziały się o tym, że mogą częściej odwiedzać schronisko z rodzicami i wyprowadzać na spacery przebywające tu psy. Wychowankowie zapoznali się również z zasadami adopcji zwierzęcia, któremu można stworzyć bezpieczny dom z kochającymi właścicielami. Poznaliśmy szczegółowe historie niektórych ze zwierząt, najczęściej smutne historie. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie zwierzęta, jednak najbardziej ucieszyły się, kiedy mogły pogłaskać niektóre z nich. Podczas wyjazdu nie obyło się nawet bez łez.

Kilka dni później, pani prezes chcąc podziękować wszystkim przedszkolakom a nie tylko dzieciom z dwóch grup, odwiedziła nasze przedszkole. Podczas pobytu przeprowadziła krótką pogadankę na temat funkcjonowania schroniska, dbania o zwierzęta i leczenia ich. Nie zabrakło wielu zaskakujących pytań ze strony dzieci.

Podczas realizacji projektu dzieci mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczyły się właściwego zachowania wobec nich. Akcja ta doszła do skutku już kolejny rok
z rzędu dzięki wrażliwości dzieci i ich rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

Więcej zdjęć z relacji można obejrzeć na stronie internetowej przedszkola pod linkiem http://przedszkolekotlin.manifo.com/galeria-2018-2019.

Beata Wrzalik

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Beata Wrzalik

do Beata Wrzalik