"Cyferkowe zabawy z ruchem ulicznym przedszkolaków" z PM 11 z Pabianic

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

„Przedszkolaki z jedenastki ruch uliczny znają i z cyferkami wiele przygód mają”

W bieżącym roku szkolnym dzieci z grupy I „Wesołe Kaczorki” i VII „Kotki” z Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach postanowiły włączyć się do realizacji bliżej przedszkolnego projektu edukacyjnego pt. „Na tropie liczb”. Do realizacji we wrześniu i październiku wybrały zagadnienie związane z ruchem ulicznym, o którym już dużo wiedzą i wiedzę tę mogą wykorzystać w trakcie różnorodnych zabaw matematycznych.

Na początku realizacji sytuacji edukacyjnych związanych z ruchem ulicznym, omawiając plansze tematyczne przedstawiające ruch uliczny, przedszkolaki udoskonaliły umiejętność prawidłowego zastosowania określeń dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni, dzięki czemu potrafiły między innymi opowiadać, które pojazdy znajdują się z prawej strony, a które z lewej lub jakie światło jest na górze sygnalizatora, jakie pośrodku, a jakie na dole. W dalszej kolejności przedszkolaki przeliczały pojazdy poruszające się po przygotowanej materiałowej ulicy wskazując odpowiednią do tego celu dużą cyfrę, klasyfikowały je według wielkości, kolorów i rodzajów, tworząc dzięki temu różnorodne zbiory. Podczas poruszania tematyki związanej z ruchem ulicznym dzieci wykazały się niezwykłą znajomością znaków drogowych i ich nazewnictwa. Bez większych trudności nazywały wybrane znaki, omawiały ich przeznaczenie, określały do grupy jakich figur geometrycznych należą oraz samodzielnie rozcinały nożyczkami przygotowane znaki na części, które następnie składały i podklejały na słomkowej nóżce. Dodatkową atrakcją w trakcie zabaw związanych z ruchem ulicznym była zabawa w warsztat mechaniczny, podczas której przedszkolaki musiały wykazać się bystrym wzrokiem i spostrzegawczością przy wyszukiwaniu ukrytych usterek w wyszukanych w klasie obrazkach przedstawiających różne uszkodzone pojazdy.

Jednocześnie w trakcie realizacji tematów związanych z ruchem ulicznym nie mogło zabraknąć przypomnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa z nim związanych. I w tej kwestii na przedszkolaki czekały dwie niespodzianki. Pierwszą była wizyta w przedszkolu zaproszonej pani policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach (24.09.2018r.), która w ramach zajęć pt. „Bezpieczny przedszkolak to właśnie ja” przypomniała dzieciom w jaki sposób należy zachowywać się na drodze oraz jakie czynności należy wykonywać w trudnych sytuacjach, między innymi: kiedy już miga światło na sygnalizatorze czy kiedy zagubimy się na ulicy lub w sklepie. Drugą niespodzianką była wizyta przedszkolaków w Komendzie Powiatowej Policji w Pabianicach (19.10.2018r.), gdzie dzieci w ramach zajęć pt. „Bezpieczeństwo to podstawa – wtedy mądra jest nauka i zabawa” zwiedziły pomieszczenia znajdujące się w komendzie, obejrzały radiowozy i motory policyjne oraz przez chwilę wcielały się w role policjantów w trakcie zabawy w kierowanie ruchem czy prowadzenie pościgu za złodziejem. Przedszkolaki kończąc realizację projektu przygotowały dwa plakaty tematyczne, w których umieściły ilustracje przedstawiające prawidłowe i nieprawidłowe zachowanie się dzieci w ruchu ulicznym i z radością wyeksponowały je przed swoimi salami zabaw. W nagrodę za aktywny udział w proponowanych działaniach wszystkie dzieci zostały nagrodzone medalami, dyplomami i znaczkami odblaskowymi.

Projekt realizowały Agnieszka Baśko i Małgorzata Borowiec.

Na tropie liczb

To wspólna nazwa dla sześciu „małych” projektów (działań/zabaw/zajęć), które mają za zadanie POPRZEZ ZABAWĘ wspomagać realizację celów edukacji matematycznej w przedszkolu.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko