Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Świadomy jak przedszkolak – WWF Polska i Bliżej Przedszkola 

Kiedy zacząć edukację ekologiczną z dziećmi? Jak najwcześniej! Już przedszkolaki podpatrują nasze nawyki i naśladują dorosłych. Unikasz jednorazowych przedmiotów, uprawiasz samodzielnie rośliny, otaczasz zwierzęta troską i przerabiasz resztki z obiadu na kolejne danie lub pożyteczny kompost? Twoje dziecko to zauważy! Najmłodsi, którzy wiedzą najlepiej, „co w trawie piszczy”, są doskonałymi obserwatorami. Warto wspierać ich więź z przyrodą i świadomość ekologiczną poprzez wspólne odkrywanie łąki lub trawnika, codzienne czynności i twórczą zabawę. Dlatego Fundacja WWF Polska dołącza do projektu Ekokulturalne Przedszkole! Przez cały rok wspólnie z miesięcznikiem „Bliżej Przedszkola” będzie proponować kreatywne pomysły na aktywności i zabawy z dziećmi w duchu zero waste. 


Okazje do poznawania przyrody na co dzień! 


Kalendarz roczny pęka w szwach od okazji, by wprowadzić dzieci w tematy ochrony przyrody i ekologicznego stylu życia. Najlepszymi nauczycielami mogą być zwierzęta! Na Dzień Niedźwiedzia Polarnego, jego bohater opowie o przystosowaniach, które pomagają w przetrwaniu na biegunie północnym i zmianie klimatu na topniejącym arktycznym lodzie. Bałtycki morświn i foka szara przedstawią podwodne tajemnice Bałtyku. Wyjaśnią, co oznacza echolokacja i na co muszą uważać, żyjąc w naszym morzu. Z kolei ryś, wilk i niedźwiedź, czyli duże drapieżniki leśne, pokażą zagadki starego lasu i naświetlą, do czego potrzebują „zielonych korytarzy”. Dzień Różnorodności Biologicznej to znakomita okazja, żeby przybliżyć sieć powiązań, łączących mieszkańców wody, gleby, lądu i powietrza. Niektórzy odkryją, że wśród nich jest też człowiek – ściśle zależny od różnorodności gatunków na planecie. 


Obserwacje, doświadczanie i przygoda 


To, że lepiej raz zobaczyć niż sto razy usłyszeć, wiedzą nawet najmłodsi. Dlatego zaprosimy was na wspólną przygodę nad rzekę czy pobliski strumień, by podejrzeć wszędobylskiego bobra czy wyśledzić trop wydry! Dowiecie się, dlaczego trzeba pozwolić rzekom płynąć i przekonacie się, że najzdrowsze z nich to te, przy których jak najmniej majstrował człowiek. Dociekliwi badacze będą mogli wspólnie z dorosłymi wykonać doświadczenia i eksperymenty, pokazujące jak działa przyroda nawet w laboratorium w domowej kuchni.  


Ekologicznie na gwiazdkę i na wakacje 


Nawet Święty Mikołaj coraz staranniej dobiera prezenty. Przekonamy się, że przygotowania dekoracji świątecznych, upominków i ich opakowań mogą stanowić pretekst do świetnej zabawy. Pokażcie dziecku, że własnoręcznie zrobiona ozdoba cieszy nie mniej niż przyniesiona ze sklepowej półki. WWF podpowie też, jak sprawić prezent przyrodzie. 

Przyrodzie warto pomóc i nie od święta – na przykład świadomie planując wakacje. Zaproście dzieci do wspólnego pakowania. Przeprowadźcie niewielkie śledztwo z check-listą, dzięki której unikniecie wszechobecnych jednorazówek, zabierając kilka przydatnych rzeczy. A może odkryjecie mikrowyprawy i okaże się, że lubicie podróżować najmniejszym ekologicznym kosztem? 

Chcecie zrobić coś ekstra dla przyrody, a nie wiecie jak? Zaprosimy was na Godzinę dla Ziemi WWF, podczas której co roku gasimy na godzinę światła, żeby przypomnieć o potrzebie jej ochrony. Fundacja podzieli się inspiracjami, jak uczcić ten dzień z przedszkolakiem. Przekonacie się, że na pewno nie jest na to za mały!  
 

Zapowiada się rok pełen nietuzinkowych pomysłów na codzienną ochronę przyrody z najmłodszymi. Drogie przedszkola, zabierzcie swoje przedszkolaki do wspólnej przygody w ramach projektu Ekokulturalne przedszkole. Projekt może zainspirować nie tylko dzieci, ale i ich rodziców, wujków, dziadków i innych dorosłych w społeczności wokół waszych maluchów. Niech zostaną bohaterami zajęć z użyciem naturalnych materiałów, postawią pierwsze kroki w świadomych wyborach ekologicznych i dowiedzą się, że sama przyroda dostarcza mnóstwa okazji do wciągającej obserwacji i mądrej zabawy.  

Najbardziej niecierpliwych zapraszamy na stronę edukacja.wwf.pl, gdzie poznacie materiały edukacyjne WWF. A ci, którzy zapiszą się na newsletter, z pewnością się dowiedzą o akcjach Fundacji jako pierwsi! Tymczasem życzymy ekokulturalnym przedszkolakom, ich nauczycielom i rodzicom udanych zajęć z angażującą i twórczą edukacją ekologiczną.  

 


Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole
 

Komentarze