Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Rzeka przedszkolaka też urzeka!

Co robić z przedszkolakiem nad rzeką? Czy zabierać na spacer nad strumień, potok czy kanał grupę 4-, 5-latków? Czy to jest na pewno bezpieczne? Czy rzeka może zaciekawić małe dzieci i czy jest tam coś, co sprawi, że poczują i zbudują więź z przyrodą? WWF zachęca do skorzystania z materiałów edukacyjnych o rzekach.  
 
Po pierwsze: bezpieczeństwo!   

Dobrze sprawdź miejsce, w które chcesz zabrać dzieci. To ważne, by Wasze obserwacje mogły przebiegać spokojnie i w poczuciu bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Wybierz się wcześniej w upatrzone miejsce i sprawdź, czy podłoże jest stabilne i czy cala grupa będzie mogła się tam się zmieścić. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy można tam dłużej przebywać – lepiej zrezygnuj. Najlepsze będą piaszczyste szerokie plaże z dostępem do płytkiej wody. Zwykle najgłębiej jest w zakolach, tam też brzegi rzeki najczęściej opadają stromo ku wodzie.  
 
Co żyje pod kamieniem?   

Okolice rzeki to z pewnością miejsce, w którym można dokonać wielu różnych przyrodniczych odkryć. To nie tylko organizmy wodne, ale także lądowe związane z wodą i te, dzielące swoje życie na dwa różne środowiska. Najtrudniej zaobserwować duże zwierzęta, dlatego zacznijcie od małych oznak życia. Gdzie? Choćby pod kamieniem! Sprawdźcie czy znajdują się tam jakieś małe żyjątka, a może rośliny? Czy kamienie w wodzie i na brzegu różnią się od siebie? Czemu te bliżej wody są bardziej okrągłe? Czy to możliwe, że rzeka jest rzeźbiarką? To może być Wasze pierwsze odkrycie. Może zdecydujecie się poszukać tropów na piasku? Wycieczka nad rzekę to wspaniały trening uważności.  
 
Ważki, jętki, chruściki i widelnice   

Nad rzeką spotkacie mnóstwo owadów i nie będą to jedynie komary! Zwróćcie uwagę ile ich jest, jak wyglądają, czym się wyróżniają, jakie mają kształty i kolory. Urządźcie bezkrwawe łowy i spróbujcie kilka z nich uchwycić na zdjęciach robionych telefonem i poszukajcie po powrocie nazw owadów, które spotkaliście nad rzeką. Tak samo możecie zrobić z zaobserwowanymi płazami, czy ptakami. Równie ciekawe będą rośliny. Wyprawę można podsumować w postaci zrobionego przez Was albumu o życiu nad najbliższą rzeką albo tematycznej gazetki ściennej.  
 
Woda nie jest niebieska  

Wycieczka nad rzekę to także okazja do wyjaśnienia czemu płynąca w niej woda nie jest niebieska. Nawet z przedszkolakami da się zbadać podstawowe właściwości wody. Zabierzcie ze sobą słoik i filtr do kawy. Najpierw obserwujcie przejrzystość, a później przelejcie Waszą próbkę przez filtr. Co na nim zostało? Weźcie to pod lupę. To samo możecie zrobić z mułem z dna i piaskiem z plaży.   
 
Odkrycia o każdej porze roku  

A może zostaniecie specjalistami od najbliższej rzeki? To proste. Wystarczy odwiedzać ją regularnie i zapisywać swoje obserwacje. Co się zmieniło? Jaka jest pogoda? Jakie zobaczyliście zwierzęta? Jak zmieniły się rośliny? Czy słychać więcej czy mniej ptasich treli? Takie obserwacje sezonowości pokażą dzieciom, że przyroda jest zmienna, cykliczna, wiele się w niej dzieje, a każdy spacer nad wodę przyniesie Wam zupełnie inne dane i obserwacje!  
  
Mali Strażnicy Rzek  

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o rzekach, potokach i strumieniach, a także poszerzyć swoją wiedzę i zrobić jeszcze więcej ciekawych rzeczy nad wodą, WWF Polska poleca Karty Edukacyjne Strażników Rzek WWF, które znajdziecie pod linkiem: wwf.pl/aktualnosci/straznicy-rzek-karty-edukacyjne   
 
Złapaliście bakcyla i chcecie zaangażować się w ochronę okolicznej rzeki? Zostańcie Strażnikami Rzek WWF! To grupa osób, które zawodowo, naukowo lub hobbystycznie zajmują się ochroną ekosystemów rzecznych. Współpracują z naukowcami, aktywistami, wolontariuszami. W ten sposób można chronić rzeki w różny sposób: edukując, monitorując prace utrzymaniowe na rzekach, gromadząc i udostępniając pozyskane dane. Możesz zgłosić się jako opiekun/rodzic i cieszyć się z bycia częścią przyrodniczej społeczności, która monitorując swój odcinek rzeki przyczynia się do budowania społecznego i indywidualnego zaangażowania w ochronę przyrody.   

 


Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole
 

Komentarze