Zobacz zawartość numeru 7-8/2019 z materiałami na różne okazje… zobacz
Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Rozmowa z dzieckiem o niepełnosprawności jest trudna?


Szczęśliwe dziecko otwarte na świat – czyli nauka integracji, szacunku dla różnorodności i otwartości to tytuł konferencji dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i szkół podstawowych, która odbyła się w Warszawie.

Celem spotkania była wymiana doświadczeń i poszerzenie wiedzy na temat sposobów pracy z przedszkolakami
w kontekście rozwoju ich świadomości społecznej oraz odpowiedź na pytanie: dlaczego warto rozmawiać
z dziećmi o różnorodności i niepełnosprawności
?

Gościem honorowym konferencji była Pani Doktor Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, która rozwiała wątpliwość na temat tego, czy rozmowa z dzieckiem na temat niepełnosprawności jest dla niego w jakiś sposób obciążająca oraz przedstawiła argumenty dlaczego i jak najlepiej rozmawiać z dziećmi, aby wyrosły na świadomych i otwartych ludzi.

Podczas konferencji wyświetlono film z przebiegu warsztatów prowadzonych przez Fundację VERBA (zobacz), który został nagrany w warszawskim Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi nr 7. Celem działań Fundacji VERBA jest edukowanie
i oswajanie dzieci z niepełnosprawnością, traktowaną jako naturalny element otaczającego nas świata. Fundacja tworzy publikacje
i realizuje warsztaty edukacyjne, na których udowadnia, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w zawieraniu przyjaźni, we wspólnej zabawie ani w realizacji marzeń. W ciągu ponad dwóch lat działalności Fundacja VERBA wydała trzy bajki z serii Leon i jego niezwykłe spotkania, kolorowanki oraz puzzle i grę memory. Dzięki wsparciu Fundacji PZU zrealizowała warsztaty dla blisko 20 000 przedszkolaków z różnych miast w Polsce.

Podczas konferencji, Pani Renata Wrona, coach, trenerka rozwoju osobistego, przeprowadziła warsztat zatytułowany „Szczęśliwa
i spełniona kobieta
”, przypominając uczestniczkom o tym, jak ważne jest, aby zapracowane i zabiegane kobiety, pamiętały także
o dbałości o siebie, swój czas, swoje szczęście i pozytywne myślenie.

Swoje wystąpienia miały zaproszone panie dyrektor oraz nauczycielki wychowania przedszkolnego, które aktywnie działają na rzecz szerokiej edukacji najmłodszych. Na zakończenie konferencji, podczas panelu dyskusyjnego, organizatorzy oraz uczestnicy, wspólnie omawiali najciekawsze sposoby wspierania edukacji społecznej przedszkolaków. Spotkanie udowodniło, że warto rozmawiać z dziećmi i czerpać inspirację z ich otwartości, bystrości oraz pozytywnego nastawienia do świata.
 
***
Fundacja VERBA to niezależna organizacja pozarządowa, która zajmuje się edukacją oraz przełamywaniem stereotypów funkcjonujących w odniesieniu do osób niepełnosprawnych. Głównym celem działalności jest wspieranie przemian związanych
z postrzeganiem niepełnosprawności i działanie na rzecz poprawy jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pomysłodawcą i założycielką fundacji jest Agata Battek.

Więcej informacji na www.fundacjaverba.org.pl, a także na oficjalnym Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/FundacjaVerba.

Partner


Komentarze

Zobacz również


Zabawa z naklejkami

Zabawa z naklejkami

Książka, która w przyjemny sposób pomoże dzieciom dopiero rozpoczynającym przygodę z nauką, rozwinąć kluczowe dla nich umiejętności.

Za dużo zimowych zabaw

Za dużo zimowych zabaw

Zobacz, jak Królik i jego przyjaciele pomogą Żółwiowi pokochać zimę

Moc zabawy

Moc zabawy

Książeczka z dodatkami

SuperStaś

SuperStaś

Życie może być trudne, kiedy twój młodszy brat jest SUPERBOHATEREM...