Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Nasza pierwsza Godzina dla Ziemi!

Fundacja WWF Polska po raz czternasty zaprasza do zaangażowania się w niezwykłą akcję, w której co roku bierze udział około 180 państw na 7 kontynentach. 27 marca, podczas finału Godziny dla Ziemi WWF, symbolicznie zgasną światła nie tylko w prywatnych domach, ale także w wielu instytucjach. A wszystko po to, by zwrócić uwagę na fatalny stan naszego morza – Bałtyku. Przez cały miesiąc na stronie godzinadlaziemi.pl można podpisywać petycję i wesprzeć działania WWF dla ochrony Morza Bałtyckiego. 

Jak dołączyć do tegorocznej akcji z przedszkolakami? Mamy dla Was kilka pomysłów.

Godzina dla Bałtyku

Co roku w Polsce akcja Godzina dla Ziemi porusza ważny temat przyrodniczy. Tym razem jednoczymy się w walce o ochronę naszego morza – Bałtyku. A ten jest w bardzo złym stanie. Na naszych oczach Bałtyk umiera, jego mieszkańcy duszą się i giną. Jeśli nie podejmiemy działań, następne pokolenia będą oglądały Morze Bałtyckie, jakie znamy już tylko w muzeum. Ocalmy Bałtyk, zanim zatęsknimy.

Presja wywierana przez człowieka może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Zapobiegać im miały działania wynikające m.in. z prawa Unii Europejskiej, które zobowiązało nas do osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego do roku 2020. Celu tych planów nie osiągnięto, a sytuacja Bałtyku się pogarsza. Dlatego to ochrona Morza Bałtyckiego stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, największej ekologicznej inicjatywy na świecie. 

Dowiedz się więcej i podpisz petycję!

3 pomysły na Godzinę dla Bałtyku w przedszkolu

1. Pocztówka z wakacji

Wykonajcie własnoręcznie, dowolną techniką, pocztówki z wakacji nad Bałtykiem! Może pojawią się na nich foki? A może sopockie molo? Zamek z piasku, gofry, lody na patyku? – każdy pomysł jest dobry! Dajcie się ponieść fantazji i stwórzcie swoje barwne kartki. Nauczyciel może zadbać o to, by na każdej pojawiło się hasło „Godzina dla Bałtyku”. Na odwrocie warto umieścić link do petycji WWF Polska (zobacz). Kartkę można podarować rodzicom lub dziadkom, z prośbą o podpisanie apelu do premiera. Razem możemy ocalić Bałtyk i wysłać znad niego jeszcze niejedną kartkę z wakacji!

2. Nasz wspólny Bałtyk

Przygotujcie duży brystol i wykonajcie wspólny obraz Morza Bałtyckiego. Możecie na nim umieścić znane Wam miejsca albo skojarzenia z wakacjami nad morzem. Spróbujcie narysować lub wykleić kilka morskich stworzeń. A może Wasza makieta będzie bardziej przestrzenna? Technika nie ma znaczenia! Zróbcie zdjęcie swojej pracy i umieśćcie na niej napis „Godzina dla Bałtyku”. Fotografią można podzielić się w mediach społecznościowych z hasztagiem #GodzinaDlaBałtyku lub wysłać do WWF Polska (godzinadlaziemi@wwf.pl). Im więcej osób zobaczy akcję, tym większa szansa na kolejne podpisy petycji!

3. Galeria wspomnień

A może macie zdjęcia z wakacji nad polskim morzem? Jeżeli okaże się, że cała grupa miała już okazję do podziwiania Bałtyku z bliska, można zorganizować małą wystawę fotograficzną. Podzielcie się swoimi wspomnieniami znad morza! Porozmawiajcie o tym, co przedstawiają zdjęcia i z jakimi sytuacjami się wiążą. Przygotujcie wspólnie ekspozycję, którą do 27 marca będą mogli podziwiać wszyscy odwiedzający Wasze przedszkole lub grupę. Nie zapomnijcie o haśle „Godzina dla Bałtyku” i zachęcaniu dorosłych do podpisania apelu do premiera. To naprawdę ważna sprawa!

Co jeszcze można zrobić?

Zapraszamy do korzystania ze scenariuszy zaprezentowanych w bezpłatnym narzędziowniku WWF Polska „Ssaki morskie” (do pobrania TUTAJ). Na rynku wydawniczym znajduje się wiele książeczek dla dzieci o tematyce morskiej i bałtyckiej. Może warto uzupełnić przedszkolną biblioteczkę i właśnie w marcu poczytać przedszkolakom o morzu i jego mieszkańcach?

Wyłącz światło i włącz się do akcji!

Zgaszenie światła to gest, który ma zwrócić uwagę na problemy, z jakimi zmaga się nasz dom – Ziemia. Choć może się wydawać, że podzielenie się pracą przedszkolaków na Facebooku czy Instagramie nie ma dużego znaczenia, to nieprawda! Dzięki takim działaniom możemy dotrzeć do innych nauczycieli i pracowników placówek przedszkolnych, czy rodziców oraz krewnych naszych podopiecznych. To z kolei może przełożyć się nie tylko na liczbę podpisów pod petycją do premiera, lecz także podnieść świadomość społeczną na temat zagrożeń dla Morza Bałtyckiego. W każdej zmianie kluczową rolę ma przecież edukacja! 

Drodzy Nauczyciele – bądźcie w tym roku z nami!

 


Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole
 

Komentarze