Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Kartka z kalendarza – MARZEC

Kartka z kalendarza – MARZEC

rok temu Kartka z kalendarza – MARZEC

Kartka z kalendarza – MARZEC – o czym warto pamiętać?
Inspirowanki – zestaw gotowych pomysłów i inspiracji na zajęcia z przedszkolakami w marcu

 

 

  • Pamiętaj o Dniu Kobiet (8 marca) – zrób dla siebie w tym dniu coś, co sprawi Ci radość! np. zamów naszą nową usługę bliżej MAX! Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi (Moją płytotekę, Platformę edukacyjną i Kiosk) w jeden wygodny i tani abonament! Dodatkowo w tym abonamencie przyznajemy 10 pobrań! Otwórz dostęp do bazy kreatywnych i różnorodnych materiałów. Więcej o Bliżej MAX.
  • Na Dzień Matematyki (12 marca) możesz zaplanować rozpoczęcie cyklu zajęć w oparciu o Kącik Matematyczny Pani Zuzi – inspiracje filmowe znajdziesz na naszej Platformie edukacyjnej lub zaplanować zajęcia w oparciu o publikację Pani Zuzi Ruch + muzyka = matematyka.
  • Pomyśl o zorganizowaniu pożegnania zimy/powitaniu wiosny (21 marca). Szereg inspiracji znajdziesz poniżej.
  • Nie zapomnij o powtórnej obserwacji i diagnozie przedszkolnej. Zacznij przygotowywać informacje o gotowości szkolnej dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne.
  • Zaplanuj wyjazd na przedstawienie z okazji Dnia Teatru (27 marca). Przygotuj na ten wyjazd przedszkolaki, realizując temat W TEATRZE.
  • Wysiej z dziećmi nasionka do skrzynek, zasadźcie cebulki i cierpliwie czekajcie, aż kiełkujące roślinki będą cieszyć Wasze oczy. Co wyrośnie z małej cebulki?
  • Pomyśl o warsztatach wielkanocnych dla rodziców i dzieci oraz wielkanocnym kiermaszu rękodzieła dziecięcego. Możecie wspólnie stworzyć WIELKANOCNE DEKORACJE

 

Niezapominajki i inspirowanki na marzec: 

 

5 MARCA – DZIEŃ DENTYSTY

12 MARCA – DZIEŃ MATEMATYKI

16 MARCA – DZIEŃ PANDY

18 MARCA – DZIEŃ MÓZGU

21 MARCA – POCZĄTEK WIOSNY

  • Sprawdź nasze inspiracje poniżej

22 MARCA – DZIEŃ WODY

27 MARCA – DZIEŃ TEATRU

31 MARCA – WIELKANOC

 

 

Brakuje Ci czasu na rozwijanie swoich pasji czy spędzanie czasu z rodziną i bliskimi? Mamy na to receptę!

Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc opracujemy dla Ciebie zestawienie materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie! Chcemy dać Ci wszystko, czego potrzebujesz, bo chcemy być Bliżej Ciebie!

W tym miesiącu znajdziesz inspiracje, które pomogą Ci zaplanować zajęcia wokół czterech tematów kompleksowych: W MARCU JAK W GARNCU, ZWIASTUNY WIOSNY, CZTERY ŻYWIOŁY, WKRÓTCE WIELKANOC.

Na początek 20 scenariuszy zajęć – na każdy dzień miesiąca, dodatkowo materiał ten uzupełnimy piosenkami, filmami, abyś mógł zorganizować różnorodne i ciekawe zajęcia, które ucieszą i zachęcą do zabawy Twoje przedszkolaki! Część z naszych materiałów dostępna jest BEZPŁATNIE (wystarczy zalogować się na stronie www.blizejprzedszkola.pl).

 

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów?

Z pakietem Bliżej MAX otrzymasz nieograniczony dostęp do scenariuszy i pomocy, filmów oraz piosenek (nie tylko zebranych przez nas, ale do całej zawartości naszego archiwum jak i NOWYCH treści!)

KIOSK

Temat: W MARCU JAK W GARNCU

Cele edukacyjne: rozwijanie zainteresowania światem przyrody; wdrażanie do prowadzenia obserwacji pogody; poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie; kształtowanie umiejętności dobierania właściwego ubioru do pogody


Temat: ZWIASTUNY WIOSNY

Cele edukacyjne: zachęcanie do obserwacji zjawisk pogodowych i przedwiosennych zmian w otoczeniu przyrodniczym; zapoznanie z oznakami nadchodzącej wiosny; rozpoznawanie i nazywanie wiosennych kwiatów; stwarzanie okazji do wykonywania czynności ogrodniczych


Temat: CZTERY ŻYWIOŁY

Cele edukacyjne: uwrażliwianie dzieci na konieczność dbania o wodę; poznanie różnych stanów skupienia, właściwości i miejsc występowania wody w przyrodzie; przybliżenie wiadomości na temat żywiołu ziemi; wzbogacanie wiedzy na temat żywiołów


Temat: WKRÓTCE WIELKANOC

Cele edukacyjne: poznanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych
 
 

Subskrybując Bliżej MAX otrzymujesz także 10 pobrań do pobierania dowolnych pomocy ze strony www.blizejprzedszkola.pl. Za pomocą pobrań możesz pobierać dowolne pomoce dydaktyczne, które wykorzystasz na zajęciach z dziećmi.

 

PLATFORMA EDUKACYJNA

Uzupełnij swoje zajęcia o materiały filmowe, edukacyjne, które pomogą przedszkolakom zrozumieć trudniejsze zagadnienia i treści. Na platformie znajdziesz też szereg inspiracji na świetne zabawy przy muzyce.

MOJA PŁYTOTEKA

To serwis streamingowy, w którym znajdziesz ponad 5600 utworów muzycznych (piosenek, podkładów, audiobooków). Korzystaj z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności posiadania sprzętu z napędem CD. Sprawdź, o ile wygodniejsza będzie Twoja praca!

W tym miesiącu polecamy szczególnie audiobook z konspektami zajęć Wiosna? Wiosna! – korzystaj z niego bezpłatnie do 16 marca. 

 

Wypróbuj bliżej MAX za darmo przez 14 dni

W ramach testów oferujemy pełny dostęp do wszystkich trzech usług: Platformy edukacyjnej, Mojej płytoteki, Kiosku.

 

Co w tym miesiącu polecamy z naszego sklepu?

•    Wraz ze zbliżającą się wiosną – do sklepu BLIŻEJ PRZEDSZKOLA zawitała kolejna nowość: Całkiem nowe muzyczno-ruchowe zabawy grupowe, autorstwa doskonale znanej już naszym Czytelnikom i Słuchaczom Agnieszki Kornackiej
Ta publikacja to zbiór 14 propozycji zabaw integrujących grupę i rozwijających sprawność motoryczną. Wszystkie zostały opracowane w oparciu o wpadające w ucho, autorskie piosenki. Publikacja ta jest kontynuacją hitu wydawniczego, który kilka lat temu ukazał się nakładem naszego wydawnictwa – oddajemy ją w Wasze ręce, aby jeszcze bardziej urozmaicić repertuar zabaw sprzyjających budowaniu relacji.
Zabawy oparte na ruchu i rytmie nie tylko integrują dzieci, ale również pobudzają ich wyobraźnię i rozwijają zdolności społeczne. W naszej publikacji znajdziesz nie tylko inspirujące opisy zabaw, ale także dwie płyty CD z 14 doskonale przemyślanymi piosenkami i podkładami muzycznymi, które nadadzą każdej chwili wyjątkowy charakter. Ich kompozytorem i aranżerem był Bartłomiej Marszałek. 
Obserwując zabawy dzieci prowadzone w oparciu o tę publikację, nauczyciele, rodzice i opiekunowie mają okazję monitorować ich zachowania w relacjach społecznych, ich akceptację w grupie, przestrzeganie reguł społecznego funkcjonowania oraz rozwijanie umiejętności interakcyjnych. 
Zobacz, jak bawić się będą mogły z jej wykorzystaniem Twoje przedszkolaki!

•    Odkryj fascynujący świat rytmów i dźwięków z naszą niedawno wydaną publikacją – Zajęcia rytmiczno-muzyczne według koncepcji Carla Orffa autorstwa Marcina Lemiszewskiego. To doskonała propozycja dla prowadzących zajęcia edukacyjne z dziećmi w wieku przedszkolnym, a także na początku edukacji szkolnej. To nie tylko opowieści, ale interaktywne zajęcia rozwijające umiejętności słuchowe!
Niezależnie od umiejętności muzycznych czy kompetencji w zakresie rytmiki, każda nauczycielka, nauczyciel edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, a także rodzic może przeprowadzić te zajęcia. Zawarte w książce zabawy są dostosowane do każdego prowadzącego.
Najistotniejszą częścią tej publikacji jest płyta CD z 10 udźwiękowionymi opowieściami skierowanymi do najmłodszych. Opowieści te, skoncentrowane na przygodach Ani i Wojtka, rozwijają wyobraźnię i integrują elementy muzyczne, angażując małych słuchaczy. Koncepcja oparta na teorii Carla Orffa pozwala dzieciom aktywnie w nich uczestniczyć poprzez grę na prostych instrumentach perkusyjnych, integrując rytmikę, aktywne słuchanie muzyki oraz improwizację. Przeprowadzone zajęcia doskonale sprawdzą się następnie do zaprezentowania podczas zajęć otwartych czy spotkań rodzinnych organizowanych na terenie przedszkola.
Obejrzyj film, na którym Autor prezentuje jeden ze sposobów pracy z publikacją. 

•    A jak najlepiej przywitać wiosnę? Oczywiście z Vademecum przedszkolnych zabaw. Wiosna – najbardziej kompleksowym opracowaniu zabaw na tę porę roku i na pojawiające się w czasie jej trwania święta i dni nietypowe! To zbiór ponad 420 krótkich form literackich oraz propozycji zabaw wszelkiego rodzaju – w tym opowieści słowno-ruchowych, masażyków, zabaw logopedycznych, paluszkowych, poznawczych, muzyczno-ruchowych, zabaw w języku angielskim, zagadek, a ponadto 20 piosenek. 
Praca z tą publikacją jest niezwykle intuicyjna, gdyż dzięki dostępnym w niej skorowidzom tematycznym od razu wyszukasz zabawę z interesującego Cię obszaru lub pasującą do danego święta czy dnia nietypowego. Poniżej wybrany z tego zbioru wiersz, który doskonale sprawdzi się w najbliższych dniach jako inspiracja do działań z Twoimi przedszkolakami:

Wiosenne porządki 
(Magdalena Ledwoń)
Rzekła raz Matka Natura:
„Zrobię wiosenne porządki!”.
Zrzuciła sopelki z dachu,
omiotła ze śniegu grządki.
Słoneczku wymyła buzię,
by jaśniej świecić zechciało,
ale ukryło się w chmurze
i znów się zrobiło biało…
Prosiła Natura wietrzyk:
„Pomóż mi, miły wietrzyku!”.
Więc zabrał się wietrzyk do pracy,
zrobił roboty bez liku.
Uczesał wierzbie gałązki,
wymiótł słomę z kwietnika,
osuszył wodę w kałużach
i zamiótł piasek z chodnika.
Ale niegrzeczne słoneczko
psikusy wciąż wyczyniało
i zamiast świecić na niebie,
ze śniegiem figle płatało.
Więc nie dziw się, przyjacielu,
że aura w marcu jest zmienna.
Raz jest zupełnie zimowa,
a innym razem – wiosenna.

•    Wiosna będzie także sprzyjać spędzaniu większej ilości czasu poza przedszkolnym budynkiem. Na te chwile polecamy serdecznie publikację Przedszkolaki na świeżym powietrzu autorstwa Doroty Smoleń i Katarzyny Klimek-Michno. Wśród 194 propozycji aktywności na zewnątrz znajdziecie m.in. opisy zabaw ruchowych, przyrodniczych, plastycznych, językowych, wspierających koncentrację i spostrzegawczość, rozwijających zdolności matematyczne, związanych z literaturą dziecięcą. Oto przykładowe:

  •     Zupa w kałuży 

(D. Smoleń, K. Klimek-Michno)
Czy można zrobić zupę w kałuży? Oczywiście! To dobry pomysł na zabawę
w podeszczowym czasie. Składnikami kałużowej zupy mogą być np. źdźbła
trawy, trochę żwirku, uschnięte liście. Całość można wymieszać patykową
łyżką.

  •   Łapacze w akcji

(D. Smoleń, K. Klimek-Michno)
Chyba wszystkim znane są już ozdoby zwane łapaczami snów. A może by tak wykonać z dostępnych materiałów, a następnie pobawić się łapaczami wiatru, śniegu, kropli deszczu lub promieni słonecznych? Można w tym celu zaopatrzyć się w pomoce typu foliowe woreczki, siatki po owocach, plastikowe pudełka, pudełeczka po zapałkach itp. Wystarczy biegać i... chwytać (bądź tylko próbować złapać – jak w wypadku promyków i wiatru). To też okazja do doskonalenia umiejętności zmysłowych spostrzeżeń oraz zabaw sensorycznych (np. w czasie badania pobranych próbek: Jaki w dotyku jest śnieg? Jakie dźwięki wydaje wiatr? Czy deszcz ma jakiś zapach? itd.).
 

 

Szkolenia

Na wiosnę z pewnością przydadzą się propozycje Elizy Szeligi-Kraus ze szkolenia online „Pomysłowy kuferek – wiosna/lato”. 

 

 

 

Jedyne takie TRIO: Pani Zuzia - Pani Monia - Pan Miłosz. Praktyczna i teoretyczna baza rozwiązań do pracy w przedszkolu 

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się