Zakodowana matematyka z Uczymy Dzieci Programować w SP nr 2 Szubin

Film dodał(a) Jolka Storzyńska

Grupa Promyczków zaprosiła do Samorządowego Przedszkola nr 2 Panie Seniorki, uczestniczki projektu „Aktywni Razem”, aby podzielić się z nimi swoją wiedzą matematyczno - logiczną.

Dzieci  zaprosiły gości do udziału w grze strategiczno-matematycznej: "Roboty w akcji". Dwa zespoły: gości i Promyczków miały za zadanie przeprowadzić na drugą stronę maty cztery kolorowe roboty  w kierunku bazy wybranego koloru. Gracze mogli wybrać dowolny kierunek ruchu robota. Robot poruszał się o tyle pól, ile wskaże wynik rzutu kostką. Po drodze robot napotykał na pola funkcyjne „działania matematyczne”, które rozwiązywał. Promyczki z zaangażowaniem  podjęły współpracę w zespołach. Rozwijały przy tym  logiczno-algorytmiczne myślenie, analizowanie i koncentrowanie się na zadaniu w  celu  zintegrowania pokoleń.

Współpraca drużyn polegała również na wykonywaniu innych zadań nawiązujących do daltońskich. Na kartach z zakodowanym serduszkiem, dzieci pokazywały paniom seniorkom możliwość tworzenia kodu przy użyciu symbolu graficznego. Planowały kolorami trasę dla ozobota, a przy tym prowadziły ciekawe rozmowy: " A pamiętasz, jak Pani mówiła, że trzeba to zrobić bardzo dokładnie, ponieważ puste pola zatrzymają robota i nie będzie dalej jechał. Zobacz, czy wszędzie masz dobrze pokolorowaną trasę."

Promyczki pokazały również rozszerzoną rzeczywistość z kodem puzzli AR. Śmiechu było co nie miara, jak na pokolorowanej "jabłonce pojawiły się cytryny". Dzień zakodowanej matematyki zakończyliśmy wspólnie pląsem "Muzykanci konszabelanci".

od Jolka Storzyńska

do Jolka Storzyńska