Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Festiwal Małej Literatury

Festiwal Małej Literatury - strefa nauczyciela

Książka nie tylko do czytania.

O wykorzystaniu wrażliwych bajek do pracy z dziećmi.

Cykl spotkań warsztatowych online dla nauczycieli w ramach Festiwalu Małej Literatury

Literatura ma wartość artystyczną, to niezaprzeczalne, ale również warto dostrzec jej wielkie znaczenie w rozwoju dziecka i w budowaniu jego osobistych zasobów. Czytanie bajek i baśni pozwala leczyć dusze, czyli ma moc terapeutyczną.

Zgodni co do tego są organizatorzy nowego wydarzenia na czytelniczej mapie Krakowa! Festiwal Małej Literatury po raz pierwszy zaprasza małych, średnich i dużych czytelników na podróż w głąb książek. Spotkania autorskie, premiery, warsztaty artystyczne, wrażliwe rozmowy, wystawa ilustracji, koncert Krakowskiego Chóru Dziecięcego – wszystko to składa się na program festiwalu. Ważnym obszarem są webinary i warsztaty dla nauczycieli, podczas których mówić będziemy o terapeutycznej roli książek, o rozmowach z dziećmi na niełatwe tematy, o pomysłach na wykorzystanie bajek w pracy z dziećmi. 

 

13.10.2021, godz. 19.00-20.00

webinar z portalem nalekcje.pl

Jak literatura może rozwijać skrzydła dziecka, także ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? Webinar dla nauczycieli i opiekunów pełen trików i dobrych praktyk.

Wrażliwy duet, Magdalena Żukowska-Bąk (polonistka i pedagog, autorka bajek) oraz Anna Machacz (architektka edukacji, trenerka, autorka bajek), porozmawia jak autorka z autorką, nauczyciel z nauczycielem, mama z mamą, o tym jak rozwijać skrzydła dziecka i nauczyć je jak z nich korzystać. Inspiracją spotkania jest książka „Różnimy się skrzydłami”, która poprzez historie zwierząt pokazuje świat pełen różnorodności i piękna, a także zaspokaja potrzebę bliskości oraz uczy wzajemnego szacunku i akceptacji. Bajki opowiadają o tolerancji i odmienności oraz o tym, że wszyscy jesteśmy ważni. Podczas webinaru pojawią się pomysły, które pomogą pracować z tym niezwykle wrażliwym tekstem podczas lekcji czy warsztatów z dziećmi. Ta książką jest dla dzieci. Ta książka jest dla dorosłych. Każdy powinien po nią sięgnąć, by zrozumieć, że różnimy się pięknie skrzydłami i możemy latać tam, gdzie chcemy.

 

15.10.2021, godz. 17.00-18.30

warsztat z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie

Historie w ruchu. O tym jak skakanie i turlikanie poprawie humor i dba o zdrowie najmłodszych.

Magdalena Krzysik – fizjoterapeutka, autorka bajek.

„Podróże pościelotem”, to pomysł na ruch poprzez bajki. Badania od dawna wskazują na to, że dzieci mają coraz bardziej siedzący tryb życia, a nauczanie online tylko to spotęgowało. A żeby najmłodszym rozwijał się prawidłowo system nerwowy powinny się ruszać, turlać i skakać.

 

18.10.2021, godz. 17.00-18.30

warsztat z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie

Usłysz świat. Rozmowy z dzieckiem o tolerancji, odmienności i szacunku.

Magdalena Żukowska-Bąk - polonistka i pedagog, autorka bajek.

Rozmowy z dziećmi na temat niepełnosprawności, inności czy trudności adaptacyjnych nie należą do łatwych. Książka „Różnimy się skrzydłami” jest świetnym punktem wyjścia do nich, ale również do zadawania pytań przez najmłodszych czytelników. Bajki, których bohaterami są zwierzęta, pomagają rozwijać empatię oraz zachowania prospołeczne.
 

20.10.2021, godz. 16.00-19.00

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie

Polonistyczny przekładaniec. Konferencja (online)

Celem konferencji jest dzielenie się nauczycieli dobrymi praktykami, inspirowanie do innowacyjnych działań, promowanie ciekawych rozwiązań dydaktycznych.

Zapisy:

Polonistyczny przekładaniec – konferencja - Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (mcdn.edu.pl)

 

21.10.2021, godz. 17.00-18.30

warsztat z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie

Literacki plac zabaw. O odkrywaniu teatru i dziecięcej radości.

Anna Machacz – architektka edukacji, trenerka, autorka bajek.

„Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie” jak mówiła Tove Jansson i zarazem jest świetnym narzędziem do pracy z dziećmi. Rozwija wyobraźnię, ekspresję, uwrażliwia i sprzyja rozwojowi emocjonalnemu. Wrażliwe bajki dają niezwykła przestrzeń do wykorzystywania narzędzi teatralnych do pracy z dziećmi.

 

22.10.2021, godz. 17.00-18.30

warsztat z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie

Wielka góra pomysłów. O wspieraniu, stymulowaniu kompetencji i budowaniu odporności psychicznej na podstawie bajek filozoficznych. 

Daria Kazimierczyk-Romańczyk – psycholog

Anna Machacz – architektka edukacji, trenerka, autorka bajek.

Filozofia uczy twórczego i skutecznego myślenia, oraz co za tym idzie, efektywnego i świadomego działania w świecie. Bajki filozoficzne umożliwiają poznanie siebie - swoich lęków, obaw oraz cech, które mogą nam w życiu pomagać i utrudniać radzenie sobie z trudnościami. „Podróż na Wielką Górą” oraz „Powrót na Wielką Górę” staną się inspiracją do zadawania pytań oraz ciekawych rozmów z dziećmi.

Dowiedz się więcej o Festiwalu Literatury
 

Pod patronatem

Komentarze

Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz