Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
więcej informacji: Katarzyna Halik, tel. 12 631 04 10 wew. 107 (w godz. 8:00-15:00)

Materiały pomocnicze

Przez cały rok przedszkolny na łamach miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA (w numerach od 6.2021 do 4.2022) będziemy publikować materiały, które zainspirują Cię do podjęcia konkretnych ekowyzwań. Wraz ze swoją grupą przedszkolaków podejmij działanie zaproponowane na dany miesiąc!

Nie musisz jednak posiadać miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA, aby wziąć udział w projekcie – tematy eko-wyzwań będziemy publikować również w tej zakładce.

Listki przeznaczone do przyklejania na plakat projektowy będą publikowane na łamach miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA i w artykułach dostępnych do pobrania (oznaczonych tytułem „Pora na działanie, podejmij ekowyzwanie”). Kolekcjonowanie listków nie jest obowiązkowe, by brać udział w projekcie.

Materiały, które ukazały się na łamach miesięcznika


Plakat „Nasze przedszkole bierze udział w projekcie Ekokulturalne przedszkole”


Wyzwanie na wrzesień Zielona sala


Aby dobrze rozpocząć nowy rok (przed)szkolny, stwórzcie od samego początku przyjazne środowisku otoczenie. Poproście, aby każdy przedszkolak przyniósł do sali jedną roślinę doniczkową – nie musi być duża! W sali od razu zrobi się zielono! Chętne dzieci mogą opisać swoje rośliny ich nazwą gatunkową poprzez umieszczenie wizytówki na patyczku. Nie zapomnijcie wyznaczyć dyżurów do podlewania kwiatów i dbania o rośliny. Przy okazji zwracajcie uwagę, jaka ilość wody jest odpowiednia – może się ona różnić w zależności od gatunku rośliny (zbyt dużo wody sprawi, że korzenie będą gnić).

Wyzwanie na październik Kącik makulatury


W październiku przypada Dzień Drzewa, dlatego jest to dobry moment, by zwrócić uwagę na ochronę drzew i oszczędzanie papieru. W sali przedszkolnej stwórzcie (już na stałe) kącik makulatury – może to być dowolny pojemnik umiejscowiony w kąciku plastycznym, do którego będzie trafiać różnego rodzaju papier: kartki, które tylko częściowo zostały wykorzystane, nieudane rysunki, ścinki po pracach plastycznych, kartki zadrukowane po jednej stronie (rodzice przedszkolaków również mogą włączyć się w tę akcję i dostarczać do przedszkola taki papier). Każdy może w dowolnym momencie sięgnąć po papier z tego pojemnika i ponownie wykorzystać kartkę. Zgromadzony tam papier może przydać się również do różnorodnych prac plastycznych, które nie wymagają użycia czystej kartki w dużym formacie.

Wyzwanie na listopad Hotel dla owadów


Owady zapylające to również, obok pszczół miodnych, pszczoły samotnice (murarka, lepiarka czy porobnica), a także motyle, chrząszcze, muchówki, trzmiele czy osy. Jedna trzecia pokarmów, jakie spożywamy, to zasługa zapylaczy. Dzięki pszczołom istnieje 85% znanych nam gatunków roślin. Niestety poprzez nieodpowiedzialne działania człowieka (np. stosowanie oprysków chemicznych czy częste koszenie traw, grabienie liści, usuwanie spróchniałych drzew) zapylaczy jest coraz mniej. Warto o nie zadbać, tworząc im bezpieczną przestrzeń do zakładania gniazd i zimowania. Hotele dla owadów możemy przygotować i zamontować wczesną wiosną, wówczas posłużą do składania jaj, lub jesienią, aby zapylacze mogły bezpiecznie przezimować. Latem domki mogą posłużyć jako schronienie przed deszczem lub upałami. Zachęcamy do wykonania schronienia dla tych małych, pożytecznych stworzeń.

Grudzień (więcej informacji wkrótce)Styczeń (więcej informacji wkrótce)Luty (więcej informacji wkrótce)Marzec (więcej informacji wkrótce)Kwiecień (więcej informacji wkrótce)Maj (więcej informacji wkrótce)