Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Dzień Niedźwiedzia Polarnego z WWF Polska

Prognozy naukowców są jednoznaczne: by powstrzymać zmianę klimatu, trzeba działać natychmiast. Na szczęście, możesz coś z tym zrobić! Jednym ze sposobów działania jest edukacja, czyli budowanie świadomości, że ochrona klimatu to priorytet. Warto zacząć już z najmłodszymi. Niech zostaną w przyszłości politykami i decydentami, dla których patriotyzm będzie oznaczał m.in. wytrwałą pracę i szukanie rozwiązań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Tylko jak taki temat wyjaśnić 4- czy 5-latkowi? Doskonałą okazją będzie Dzień Niedźwiedzia Polarnego, który obchodzimy 27 lutego. 

Jako mieszkaniec bieguna północnego ten arktyczny olbrzym zna topnienie lodowców z pierwszej ręki, a ciekawe świata zwierząt dzieci na pewno zapamiętają aktywności i treści zbudowane wokół postaci białego niedźwiedzia. Zaproś przedszkolaki do zabawy na podstawie propozycji z narzędziownika „Klimat” WWF Polska.


Przedszkolne laboratorium zaprasza: badamy globalne ocieplenie! 

Wykonaj z dziećmi proste doświadczenie, do którego będziesz potrzebować globusa, przeźroczystej foliówki do nadmuchania lub dwóch misek, post-itów do narysowania źródeł gazów cieplarnianych oraz latarki lub zwykłej lampki. Sprawdźcie z dziećmi, które codzienne czynności i urządzenia potrzebują prądu. A może ktoś zaobserwował wyziewy z samochodów albo dym z komina? Utrwalcie wasze wnioski na post-itach i oklejcie rysunkami przezroczystą otoczkę wokół planety (czyli globusa, np. w nadmuchanej foliówce). To właśnie jest atmosfera, na której gazy cieplarniane tworzą gęstą powłokę. Podświetl teraz całość latarką i wyjaśnij dzieciom, że choć ta warstwa łatwo przepuszcza promieniowanie słońca, to już ciepło, które powstaje w ten sposób, wypuszcza w niewielkim stopniu. Im bardziej szczelna powłoka, tym mocniej nagrzewa się nasza planeta. A co się dzieje wówczas z lodem, na których żyje niedźwiedź polarny? Topnieje! (scen. „O tym, co zmienia klimat”)


Czarny jak biały niedźwiedź! 

By żyć w warunkach arktycznej zimy, niedźwiedź polarny ma specjalne przystosowania. Opowiedz dzieciom o nich kilka ciekawostek. Czy wiecie, że niedźwiedź polarny jest w rzeczywistości czarny? Czarna skóra pod jasnym futrem łatwiej się nagrzewa w świetle słońca. Biała sierść niedźwiedzia z kolei nie jest biała, tylko przeźroczysta! Przypomina cienkie rurki, które doprowadzają promienie słoneczne prosto na skórę. Ba! Niedźwiedź polarny łatwo się przegrzewa w biegu i wtedy wyleguje się na śniegu dla ochłody. Jak chroni oczy przed słońcem? Wiadomo – trzeba mieć do tego trzecią powiekę. Takie przystosowania niedźwiedzia polarnego kształtowały się w ciągu tysięcy lat, a tempo, w którym zmienia się klimat, oznacza niewielkie szanse na adaptację do nowych warunków życia dla tego zwierzęcia (scen. „O niedźwiedziu polarnym).


Jaki jest biały niedźwiedź, każdy widzi

Więcej faktów z życia niedźwiedzia przedstaw za pomocą zabawy w Prawdę i Fałsz. Podziel salę taśmą malarską lub sznurkiem i wyjaśnij, że to granica między dwoma krami, które dzieli lodowaty ocean. Niech po jednej stronie będzie kra prawdy (oznacz ją rysunkiem z uśmiechniętą buźką), a druga – fałszu (tu zostaw smutną buźkę). Teraz powiedz, że po każdym przeczytanym przez ciebie zdaniu, dzieci głosują, czy jest prawdziwe, przeskakując na odpowiednią stronę. Czy to prawda, że niedźwiedź polarny zapada w sen zimowy? Czy średnica jego łapy jest wielkości pizzy? Ha, sprawdźcie sami! (scen. „O niedźwiedziu polarnym).


Kuchenne i plastyczne zabawy z bieguna północnego

Koniecznie zaproś dzieci do aktywności praktycznych! Dzięki nowym smakom i zabawom plastycznym, na pewno wszystko da się lepiej zapamiętać. Do odbijanek w kształcie niedźwiedzia polarnego – wystarczą zanurzone w farbie dłonie. Wykonajcie kartki przestrzenne, gdzie główny bohater warsztatów występuje na tle zorzy polarnej – może uda ci się nawet pokazać uczestnikom to fantastyczne zjawisko? (Sprawdź przykładowy time lapse). Dla łakomczuchów mamy pomysł na zdrowe przekąski! Zaproś maluchy do wspólnego robienia kulek mocy w kształcie głowy misia z kaszy jaglanej i wiórków kokosowych, a do napoi przygotujcie recyklingowe kubeczki z niedźwiedziem.


Dzięki pomysłom na obchody Dnia Niedźwiedzia Polarnego, zaangażujesz w temat zmiany klimatu nie tylko dzieci, ale również dorosłych, którym maluchy na pewno przekażą, czego się dowiedziały. Więcej o zmianie klimatu w życiu niedźwiedzia polarnego dowiesz się m.in. tutaj, a po kolejne inspiracje edukacyjne z WWF Polska, zapraszamy na stronę edukacja.wwf.pl i na listę newslettera edukacyjnego. 


Drodzy Nauczycielko i Nauczycielu, dziękujemy, że razem z nami dbasz o przyszłość planety. Z okazji Dnia Niedźwiedzia Polarnego WWF Polska życzy mroźnej i śnieżnej zimy w sąsiedztwie bałwanów, w duchu rumianych policzków i saneczkowych przygód dla starszych i młodszych urwisów. Brrr..!

 


Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole
 

Komentarze