Zmarła Irena Majchrzak


Z wykształcenia socjolog, twórczyni odimiennej metody nauki czytania, którą z powodzeniem stosuje się od ponad 20 lat w polskich przedszkolach już nawet u dzieci trzyletnich.

Autorka książek dla nauczycieli (Nazywanie świata, W obronie dziecięcego rozumu, Listy do Salomona) oraz dla dzieci: Opowieści sowy, Opowieści ortograficzne, Gry czytelnicze, Ania i Anita.
 
Zobacz wywiad z Autorką „Mieć tyle radości, by inni mogli uśmiechnąć się przy Tobie”
Zobacz „Niezwykła moc imienia” - wywiad, jaki przeprowadził z Autorką Robert Halik
 
 

Wszystkim, którzy wątpią w wartość swoich działań…

 
Tymi słowami Irena Majchrzak, autorka odimiennej metody nauki czytania, dedykowała swoim Czytelnikom „Listy do Salomona”. Ta niepozorna książeczka, wydana przez BLIŻEJ PRZEDSZKOLA, można rzecz, że pokazuje całą osobowość Autorki – jej wrażliwość, dobroć i otwartość na drugą osobę…

Spotykając po raz pierwszy Irenę Majchrzak stanąłem przede wszystkim przed autorytetem naukowym. Jednak już po chwili, a także po każdym naszym spotkaniu, przekonałem się, że to kobieta, która ma swoją pasją działania, jest otwarta na nowe doświadczenia, na wszelką odmienność przeżywania świata. To osoba, która jest wyczulona na autonomiczną wolność każdego człowieka. To osoba, która przy swoim wieloletnim i wielokulturowym doświadczeniu życia, z ogromną wręcz niecierpliwością czekała na moje zdanie, moją refleksję, na mój sposób widzenia świata...

Ta chęć nawiązania dialogu otwiera. Ta postawa porusza. Rozmawiając z Nią wielokrotnie (często gościła mnie w swoim domu przepysznymi naleśnikami, fasolą, burrito…) przekonywałem się nieustannie, że Irena Majchrzak, mimo swego wieku, wciąż poszukuje, wątpi, drąży, jest ciekawa świata. 

Irena Majchrzak pozostawia po sobie ogromną moc. To siła dzięki której jej odimienna metoda nauki czytania  będzie istnieć w codziennej praktyce nauczycieli przedszkoli. Skąd bierze się ta siła? Irena Majchrzak zawsze podkreślała, że najważniejsze, to mieć zaufanie do rozumu dziecka - Ono naprawdę wie, w jaki sposób wykorzystać swój intelekt. To w dziecku kryje się największa moc tego świata. Dzięki dziecku możemy doświadczać magii – chwili, zdarzenia, dzięki którym zatrzymuje się dotychczasowy bieg rzeczy i ustanawia nowy, całkiem inny porządek.

Irena mówiła, że najważniejsza jest integralność dziecka – ważniejsza od woli rodziców, od woli nauczycieli. Irena mówiła, że małe dziecko bywa wnikliwym filozofem gotowym do głębokich egzystencjalnych refleksji i przemyśleń. Ale tylko dzięki jego własnej wewnętrznej wolności. Bo Wolność to ogromna siła burząca mury, obalająca dyktatorów, czyniąca niemożliwe możliwym. Jeśli nauczymy dzieci wolności, jeśli wychowamy dzieci do wolności, jeśli sami będziemy wolni, jeśli pokażemy im jaka jest wolność – będziemy mocni i silni. Zdolni do pięknych i dobrych rzeczy.

Ireno, cieszę się z naszego Spotkania – nasze Drogi się spotkały. I wiesz? To jeden z dowodów, który wskazuje mi, że moja Droga jest tą właściwą. Że dobrze wybrałem…

Spoczywaj w pokoju!

Robert Halik, w Krakowie, 25 lutego 2011 roku.
 

Komentarze