Społeczność BLIŻEJ PRZEDSZKOLA
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Śniadanie wielkanocne po raz pierwszy w naszym przedszkolu

Album dodał(a) Jolka Storzyńska ( komentarzy)
Dodane 3 miesiące temu, wyświetleń 436

Wpis został sprawdzony przez moderatora

W Wielką Środę w naszym przedszkolu spożywaliśmy uroczyste śniadanie wielkanocne. Na odświętnie przygotowanych stołach w poszczególnych grupach wiekowych  pojawił się barszcz biały z jajkiem gotowanym, chleb pszenny, masło, wędlina na ciepło, warzywa świeże i owoce, szynka z kurczaka, sok pomarańczowy i babka cytrynowa oraz kolorowy mazurek.

Zanim jednak usiedliśmy do stołu wielkanocnego, obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez grupę Słoneczek: „Wielkanoc na Pałukach”. Dzieci tego dnia poznały dawne zwyczaje pałuckie  z gwarą, tańcami ludowymi i  przywoływkami.

Dziecięcy zespół ludowy Pałuczaczki z grupy Słoneczek, w wieku od 2,5 do 4 lat, w krótkim zarysie zobrazował swoim kolegom i koleżankom obrzędy na Pałukach. Zespół przywdział pałuckie stroje, aby jeszcze lepiej zobrazować młodziutkiemu pokoleniu dawne zwyczaje panujące na ziemi szubińskiej. Na początku przybliżył tradycyjne potrawy wielkanocne zaprezentowane na stole: jaja, szynkę, baranka z masła, wędliny, ciasta wielkanocne, a następnie chłopcy gwarowo przywoływali imiennie dziewczynki, którym przypisywano, „która jaki dyngus dostanie”.  Całe przedstawienie przeplatane było ludowymi tańcami i gwarowymi śpiewami, a zakończyło się „śmigusem – dyngusem” i zaprezentowaniem „kogucika” wiezionego drabiniastym wozem, nawołując o jajka, wędliny, sery. Para małych gospodarzy w specjalnej scenografii ukazywała publiczności dawną pracę wykonywaną podczas przygotowań do Świąt Wielkanocnych: „ubijania jaj, mieszania żurku i dokładania produktów świątecznych do kobiałki, aby w swojej szczodrobliwości w gospodarstwie wiodło się jak najlepiej. Zaprezentowano również  pałuckie kropidła oraz zielone gałązki bukszpanu, forsycji, które dopełniły panujący świąteczny nastrój.

„Słoneczka” zostały nagrodzone gromkimi brawami, dostarczając w ten sposób wszystkim obserwatorom niezapomnianych wrażeń artystycznych. Na zakończenie ksiądz Waldemar Indycki, przedszkolny katecheta, opowiedział dzieciom o znaczeniu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i jego symbolice.

Podczas wspaniałej uroczystości, pojawił się również Zajączek, który obdarował dzieci „jajkiem niespodzianką”, odwiedzając wszystkie dzieci, co można zobaczyć na wspólnych fotografiach.                                                                       

Opr. J. Storzyńska

Komentarze