Kontrola zarządcza w przedszkolu

typ szkolenia

godzin dydaktycznych

Cel szkolenia

Do prawidłowego funkcjonowania w placówkach oświatowych systemu kontroli zarządczej niezbędne jest określenie jego zasad przez dyrektora jednostki. Stworzenie adekwatnego systemu kontroli zarządczej powinno się rozpocząć od inwentaryzacji dokumentacji, w tym od usystematyzowania już funkcjonujących w placówce procedur i identyfikacji, które z zawartych w nich działań stanowią elementy kontroli zarządczej, a następnie poddania ich krytycznej ocenie pod kątem skuteczności oraz zasadności i zgodności z aktualnym prawem. W każdej placówce większość z nich jest przygotowana, z tym tylko że należy to wszystko uporządkować i dokonać aktualizacji.

Podanie gotowych dokumentów, które mogłyby być wykorzystane przez wszystkie jednostki, byłoby bardzo trudne. Dlatego wiedza uzyskana na niniejszym szkoleniu będzie stanowiła doskonałą podstawę do tworzenia dokumentów dostosowanych do specyfiki danego przedszkola.

Przebieg szkolenia

Moduł I. Kontrola zarządcza według przepisów prawa

1. Czym jest kontrola zarządcza w świetle ustawy o finansach publicznych?
  2. Definicja i cel kontroli zarządczej
  3. Odpowiedzialność za kontrolę zarządczą
  4. Obowiązki dyrektorów
  5. Poziomy funkcjonowania kontroli zarządczej
  6. Standardy kontroli zarządczej wydane przez Ministra Finansów

Moduł II. Budowanie i wdrożenie systemu kontroli w przedszkolu

1. Określenie obszarów objętych kontrolą zarządczą
  2. Analiza standardów, wytycznych i wskazówek pod kątem realizacji kontroli zarządczej w przedszkolu:
    • środowisko wewnętrzne kontroli zarządczej,
    • wyznaczanie celów i zadań oraz monitorowanie ich realizacji,
    • zarządzanie ryzykiem (szerzej o ryzyku w Module III)
    • dokumentowanie procesu kontroli zarządczej,
    • mechanizmy kontroli zarządczej,
    • rola efektywnego systemu komunikowania w kontroli zarządczej,
    • samoocena procesu kontroli zarządczej i wskazówki do sporządzenia oświadczenia o stanie kontroli zarządczej (szerzej w Module IV).
  3. Regulamin kontroli zarządczej. Prezentacja przykładowych regulaminów.
  4. Indywidualne spojrzenie na kontrolę zarządczą w poszczególnych przedszkolach - adekwatność kontroli zarządczej
  5. W jakim zakresie procedury istniejące w przedszkolu wpisują się w system kontroli zarządczej?
  6. 6. Prezentacja przykładowych procedur, regulaminów, zarządzeń, itd. dotyczących kontroli zarządczej

Moduł III. Zarządzanie ryzykiem

1. Definicja pojęcia: ryzyko i zarządzanie ryzkiem
  2. Identyfikacja ryzyka
  3. Analiza ryzyka
  4. Punktowa ocena ryzyka
  5. Hierarchizacja ryzyka
  6. Rejestr ryzyka
  7. Zarządzanie ryzkiem
  8. Przykładowa dokumentacja zarządzania ryzykiem - wzory, przykłady i gotowe rozwiązania

Moduł IV. Monitorowanie funkcjonowania kontroli zarządczej

1. Monitorowanie i doskonalenie systemu kontroli zarządczej
  2. Samoocena kontroli zarządczej
  3. Audyt wewnętrzny
  4. Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej
  5. Omówienie najczęściej pojawiających się błędów

Dodatkowe informacje

Koszt szkolenia obejmuje konsultacje prawne z wykładowcą w czasie szkolenia oraz materiały dydaktyczne zapewnione przez edukatora: pakiet gotowych wzorów dokumentów dotyczących kontroli zarządczej.

Ustalenie z organizatorem terminu, miejsca oraz liczby uczestników szkolenia.

CEBP 24.12 Sp. z o.o.
ul. Kwiatowa 3