Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

5 morskich przygód z WWF

Chłodne fale łaskoczą stopy, a rozgrzany piasek tuż obok aż się prosi, żeby zanurzyć w nim palce. O Bałtyku większość z nas przypomina sobie latem, w okresie wakacyjnym i urlopowym. Co jednak dzieje się w morzu zimą i co w tym czasie porabiają jego mieszkańcy?  

Zimowe wyzwania 

Dla foki szarej zima to czas przygotowania do wyprowadzenia potomstwa: szczenięta przychodzą na świat na przełomie lutego i marca. Wiecie, że mleko, którym je karmi przez pierwsze tygodnie jest w połowie tłuszczem? Dzięki temu małe foki szybko rosną i przybierają na wadze! Do takiego zadania trzeba się przygotować: focza mama musi zgromadzić odpowiednio dużo tłuszczu przed porodem, by nie opuszczać szczeniąt w ich pierwszych dniach życia. A co z morświnem, bałtyckim kuzynem delfina? Zimą morświny rozprzestrzeniają się po całym Bałtyku w poszukiwaniu pożywienia. Szacuje się, że w naszym morzu pozostało ich zaledwie około 500! Część tej małej populacji podobno chętnie odwiedza wówczas tzw. zimowiska, rozsiane wzdłuż polskiego wybrzeża. W tym roku morświny muszą jednak uważać, by nie dać się zaskoczyć silnym mrozom. Potrzebują regularnie wynurzać się co ok. 8-12 minut, by nabrać powietrza, dlatego lepiej nie ryzykować wyścigu z czasem, gdy gruba warstwa lodu skuwa powierzchnię wody, szczególnie w zatokach. 

Pora na przygodę 

Jak widać, Bałtyk teraz nie śpi, a zima w morzu jest pełna niebezpieczeństw, obowiązków i przygód. Niech zatem mróz was nie odstrasza! Poznajcie głębiny Bałtyku oraz tajniki życia jego mieszkańców z narzędziownikiem „Ssaki morskie” WWF. Oto 5 sposobów na zabawy w domu i przedszkolu z najmłodszymi: 


 
1) Słodko czy słono? 

Czym się różni woda słodka i słona? Która z nich płynie w rzece, a która w morzu? Zaproś dzieci do wspólnych eksperymentów morskich. Wypróbujcie, czy woda słodka jest słodka w smaku. Sprawdźcie, dlaczego należy się umyć po morskiej kąpieli i przekonajcie się, jak to działa, że w bardzo słonym Morzu Martwym można leżeć na powierzchni wody! (scen. „Słony jak Bałtyk”) 
 
2) Zmyślone portrety 

Wiecie, że w Morzu Bałtyckim mieszkają lisica, mysz morska i lodówka? Zagraj z dziećmi w rysunkowe skojarzenia w 2-3-minutowych rundkach. Wybierz paru mieszkańców głębin morskich i poproś dzieci, by narysowały, jak je sobie wyobrażają na podstawie nazw, które będziesz im podawać (ciekawe, jak wypadną rozdepka rzeczna i zmieraczek plażowy!). Po zakończeniu stwórzcie galerię portretów każdego gatunku. Następnie zaprezentuj zdjęcia wymienionych zwierząt (zał. 1, scen. „Zwierzęta Bałtyku”) i zaproponuj, by dzieci spróbowały zgadnąć, które zwierzę kryje się pod każdym z nich. Porównajcie zwierzęta z ich portretami. Dobrej zabawy! 
 
3) „Kim jesteś?” – czyli coś dla miłośników zagadek  

Podziel dzieci na 3-5 osobowe grupy i przekaż każdej z nich kartę z zestawieniem zdjęć dwudziestu zwierząt morskich (zał. 2, scen. „Zwierzęta Bałtyku”). Teraz rozdaj uczestnikom po jednym kafelku ze zwierzęciem, wyciętym z kopii zestawów, które otrzymały grupy. Poproś, by zachowali w tajemnicy, jakie zwierzęta wylosowali. Wyjaśnij, że teraz zadaniem dzieci będzie ustalenie, jakie zwierzęta spotkały się w ich grupie. Dowiedzą się tego, zadając sobie kolejno pytania o ich wygląd i cechy w taki sposób, by odpowiedź mogła brzmieć tylko TAK lub NIE, np. „Czy mam trójkątne płetwy?”, „Czy potrafię latać?”, „Czy mam szczypce?”. Kafelki ze zwierzętami można wykorzystać również do gry w memory, układania sieci pokarmowych czy grupowania zwierząt na podstawie ich cech (dzieląc je na przykład na ryby, ptaki, ssaki czy skorupiaki). 
 
4) Jak słyszą morświny, czyli zabawa w echolokację!  

Wyjaśnij, że morświny wydają pod wodą krótkie dźwięki (ludzie ich nie słyszą), a następnie odbierają fale odbite od przeszkód, np. innych zwierząt, skał, roślin. Dzięki echolokacji, podobnie jak delfiny i nietoperze, morświny polują i orientują się w terenie. Ustawcie się w kręgu i zagrajcie w zabawę, w której jedno z dzieci jako morświn wydaje z zamkniętymi oczami proste krótkie dźwięki, np. „plum, plum, plum…”, a wskazana przez ciebie osoba je odbija, odpowiadając „plum” na każde zawołanie morświna. Sprawdźcie, czy morświn zgadnie na podstawie dźwięku, z której strony i z jakiej odległości odbija się dany dźwięk. Co się wydarzy, gdy odpowiadać zacznie już dwoje dzieci i jak morświn poradzi sobie z nawigacją w morzu pełnym hałasów (klaskanie, szuranie czy rozmowy)? Czy łatwo mu będzie upolować pożywienie, porozumiewać się z innymi morświnami i się nie zgubić? Po zabawie pokaż dzieciom zdjęcia ze scenariusza „Co zagraża mieszkańcom Bałtyku” (zał. 1). Porozmawiajcie wspólnie o tym, jak hałasy w morzu i inne zagrożenia wpływają na życie bałtyckich zwierząt.  
 
5) Focza wyspa DIY

Powiedz dzieciom, że wiedzą już bardzo dużo i teraz czas na zabawę plastyczną. Rozdaj uczestnikom tekturowe elementy foki do złożenia (zał. 1, scen. „Przestrzenna foka”) i pokaż jak je połączyć. Dorysujcie oczy i pokolorujcie powstałe foki. Następnie zaproś dzieci do stworzenia wspólnej makiety: plażę możecie wykonać z piasku i kamyków, a morze – z błękitnej bibuły lub wykorzystanej i oczyszczonej folii. Umieśćcie na nich focze stado i wyspa gotowa! 

 

Po więcej pomysłów zapraszamy do materiałów edukacyjnych WWF Polska „Ssaki morskie”. Ich główni bohaterowie, czyli foka szara i morświn to gatunki wymagające zwiększonej ochrony. Podobnie, jak w przypadku wielu gatunków morskich, ich liczebność w Bałtyku spada. Dlatego WWF prowadzi projekty ochrony ssaków morskich – każde przedszkole może wesprzeć te zwierzęta, adoptując je symbolicznie na pomagam.wwf.pl. Zachęcamy też, by jak najczęściej wykorzystywać okazje do morskich zabaw edukacyjnych. Warto pokazywać już najmłodszym, jak ciekawe i różnorodne życie istnieje w naszym morzu i co możemy zrobić, by je chronić.  
 


Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole
 

Komentarze