Święto Drzewa 2013

Wydarzenie dodał(a) Paulina Dębiec

Nasze Święto rozpoczęło się w środę 9 X 2013 r. przygotowaniem przez dzieci liści drzew, którymi się będą opiekować przez cały rok kalendarzowy, analizując ich wygląd i budzenie się do życia oraz kwitnienie i wydawanie owoców. Dzieci narysowały na tych liściach życzenia dla drzew. W domu wspólnie z rodzicami szukały informacji i ciekawostek o tych drzewach i wspólnie z paniami i innymi kolegami przygotowały wspólną tabliczkę zawierającą informacje i ciekawostki dotyczące poszczególnych drzew :

1 grupa – DĄB

2 grupa - KLON

3 grupa - KASZTANOWIEC

4 grupa - BRZOZA

5 grupa - MODRZEW

Wszystkie drzewa rosną na naszym placu zabaw. Brzoza i dąb były posadzone w poprzednich edycjach Święta Drzewa.

W czwartek 10 X wszystkie dzieci wraz z Paniami przemaszerowały ulicami Ujazdu wstępując wszędzie (Urząd Gminy, Ośrodki Zdrowia, Apteki, Banki, Poczta, sklepy, piekarnie) rozdając naklejki z informacjami o Święcie oraz zbierając życzenia na przygotowanych w poprzednim dniu listkach. Po godzinnym przemarszu wszyscy wrócili na plac zabaw i dzieci z poszczególnych grup zawiesiły liście z życzeniami na sznurkach między modrzewiami. Po prezentacji przygotowanych tabliczek zostały zawieszone na poszczególnych drzewach, gdzie dzieci w każdej chwili będą mogły podejść i obejrzeć lub przeczytać informacje i ciekawostki o danym drzewie.
Następnie poszczególne grupy brały udział w konkursach połączonych z pląsami i zabawami o tematyce drzew.

- Łączenie liści drzew z owocami tych drzew;

- Mierzenie najcieńszego drzewa i najgrubszego na naszym placu zabaw i zawieszenie odpowiednich tabliczek;

- Układanie puzzli przedstawiających zdrowy las;

- Dobieranie odpowiednich podpisów do DRZEWA SMUTNEGO, DRZEWA WESOŁEGO w zależności od przyczyny ( kwaśne deszcze, dużo słońca i deszczu, wycinanie w korze napisów, sadzenie drzew, itp.);

- Rozwiązywanie zagadek o drzewach.

Na koniec, już w salach, poszczególne grupy wykonały na dużych kartonach swoje drzewa wykorzystując zebrane liście, odbitą pastelami korę oraz materiał przyrodniczy znaleziony podczas spacerów. Wystawę tak wykonanych drzew: dębu, klonu, kasztanowca, brzozy, modrzewia będzie można oglądać w holu przedszkola jeszcze w następnym tygodniu.

od Paulina Dębiec

do Paulina Dębiec