Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Czyste powietrze wokół nas


Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Słabicka
ponad 11 lat temu, wyświetleń 1162


Wpis został sprawdzony przez moderatora

„Czyste powietrze wokół nas” to tytuł programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej. Wydawać się może, iż realizacja profilaktyki antytytoniowej w przedszkolu jest przesadzona ze względu na wiek dzieci, bo przecież przedszkolaki nie palą papierosów. Dzieci przedszkolne przebywają pod stałą opieką dorosłych, którzy bardzo często palą papierosy w ich obecności, a przebywając w zadymionych pomieszczeniach narażone są na szereg chorób odtytoniowych. Jednocześnie wiadomo, iż nałóg palenia kształtuje w głównej części środowisko rodzinne, ale nie bez znaczenia jest w tej kwestii rola nauczyciela. Autorytet niepalącego nauczyciela wsparty autorytetem rodziny ma duży wpływ na dziecko w wieku przedszkolnym. W okresie dorastania autorytetem staną się rówieśnicy, ale zgodnie z powiedzeniem „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” wierzymy, iż choć część dzieci wybierze jednak zdrowy styl życia.
Realizując założenia przedszkola promującego zdrowie oraz mając na uwadze powyższe spostrzeżenia Gminne Przedszkole Publiczne z grupą żłobkową w Radkowie już po raz kolejny wzięło udział w realizacji we  współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Kłodzku przedszkolnego programu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas".
Za zgodą rodziców dzieci z grup 5-6-latków z Radkowa, Tłumaczowa i Ścinawki Średniej wzięły udział w szeregu spotkań poświęconych szkodliwości biernego palenia. W trakcie zajęć przedszkolaki nabywały umiejętności asertywnych w stosunku do palących osób dorosłych, jak również poszerzyły wiedzę na temat skutków palenia papierosów. Rodzice zaś zobligowali się do ochrony dzieci przed ekspozycją na dym papierosowy. Jest to szczególnie istotne, gdyż w naszej społeczności palenie papierosów przy dzieciach jest ciągle społecznie aprobowane, a bierne palenie nie jest postrzegane w kategoriach szkodliwych oddziaływań na ludzki organizm.

Dziecko przedszkolne narażone na bierne palenie wystawione jest na:

  • zwiększoną częstotliwość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego,
  • zaburzenia rozwoju psychoruchowego,
  • zaburzenia zachowania,
  • zmniejszona gotowość szkolną,
  • mniejszą odporność na infekcje,
  • nieżyt oskrzeli,
  •  zapalenie płuc,
  •  zapalenie migdałków podniebiennych,
  •  zapalenie zatok obocznych nosa,
  •  wysiękowe zapalenie ucha,
  • astmę oskrzelową.

Jeśli my – dorośli nie jesteśmy dość świadomi, to być może nasze przedszkolaki nas uświadomią wykazując asertywną postawę wobec biernego palenia.

 


Zobacz wszystkie wpisy
od Agnieszka Słabicka



Wyślij wiadomość
do Agnieszka Słabicka

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Agnieszka Słabicka

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się