Dentystka jak z bajki

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Andruszkiewicz

Strach przed dentystą dotyczy tylko dzieci, ale i dorosłych... Jednak my, dorośli, wiemy, jak racjonalnie wytłumaczyć sobie, że zęby trzeba leczyć. W jaki sposób można oswoić dziecko z dentystą i pomóc mu pokonać strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym? Wszystkie dzieci z MP „Słoneczna Ósemka” są edukowane w zakresie higieny jamy ustnej oraz zdrowej diety, która ogranicza rozwój próchnicy. Jednak czasami zęby po prostu psują się, niezależnie od tego, czy je myjemy, czy nie. Naszym sprzymierzeńcem w walce o piękny uśmiech jest stomatolog.
Przedszkolaki z grupy "Tygryski" oglądały bajki animowane pt. „Chory ząb”, „Reksio i dentysta”, a także teatrzyk „Krokodyl i chory ząb”, w których bohaterowie pokonali lęk, skorzystali z pomocy dentysty i stał się on ich przyjacielem. Mając tak pozytywne dowody przyjaźni postanowiliśmy wybrać się z wizytą do naszej zaprzyjaźnionej wróżki – stomatolog Joanny Zalewskiej ze SP nr 9. Dla większości z dzieci była to pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym, dlatego była tak ważna, bo od niej będzie zależał stosunek małego, a potem dorosłego pacjenta do dentysty.
Na początek pani Asia wyjaśniła dzieciom, jak to się dzieje, że nasze zęby „chorują” i co jest przyczyną tego stanu. Następnie chętne dzieci mogły usiąść na magicznym fotelu, który za pomocą czarodziejskich przycisków unosił, bądź opuszczał je zmieniając swoje położenie. Podczas śmiechu pani dentystka oglądała ząbki mleczne, czasem już stałe i chwaliła te przedszkolaki, które mogły pochwalić się nienagannym uzębieniem.  Tym, które miały ubytki podpowiedziała, w jaki sposób umówić się na wizytę, aby pozbyć się okropnych dziur w zębach. Podczas zwiedzania królestwa pani Asi, dzieci zauważyły super „konsolę” do której przymocowane były urządzenia wyglądające jak małe wiertarki. Widząc zaciekawienie, pani Asia pokazywała kolejne narzędzia dentystyczne, uruchamiała je na chwilę, a dzieci mogły obserwować jak działają. Okazało się, że nie są to narzędzia tortur, a całkiem przyjazne urządzenia, które pomagają stomatologowi przywrócić zdrowie dziecięcym ząbkom.
Teraz już wiemy, że dentysta jest specjalistą od zębów, wie co jest najlepsze i co pomoże nam zachować zdrowy uśmiech. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki i zaproszenie do wizyt w gabinecie pani Joanny Zalewskiej.

od Jolanta Andruszkiewicz

do Jolanta Andruszkiewicz