W zdrowym ciele - zdrowy duch

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Andruszkiewicz
ponad 11 lat temu, wyświetleń 2018

Przedszkolaki z grupy integracyjnej "Tygryski" z Miejskiego Przedszkola "Słoneczna Ósemka" w Ełku doskonale wiedzą, co sprzyja, a co zagraża zdrowiu, choć nie zawsze o tym pamiętają. A kto, jak nie lekarz najlepiej wie, w jaki sposób dbać o zdrowie. W związku z tym postanowiliśmy wybrać się do pobliskiego ośrodka zdrowia, aby u progu wiosny dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki zdrowia.
W przychodni przywitały nas panie pielęgniarki, które oprowadziły przedszkolaki po znanych niektórym dzieciom, gabinetach. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca pielęgniarki i jakie zabiegi wykonuje. Nasza przewodniczka doradziła nam, w jaki sposób przygotować się do szczepienia i dlaczego się je wykonuje. Już teraz wiemy, że szczepienia zapobiegają ciężkim chorobom, a wobec takich argumentów małe ukłucie to „pikuś”. Mieliśmy okazję obejrzeć sprzęt w gabinecie zabiegowym i dowiedzieć się do czego służy. Był czas na pytania na interesujące dzieci tematy.
Potem odwiedziliśmy gabinet  i rozmawialiśmy z lekarzem pracującym w tej przychodni. Tu zobaczyliśmy inne urządzenia, które pomagają lekarzom zbadać pacjenta i dowiedzieć się co mu dolega. Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się co mogą zrobić dzieci, aby dbać o swoje zdrowie. No cóż, nawet małe dziecko może troszczyć się o siebie. W jaki sposób? Jeżdżąc na sankach, nartach, rowerze etc. zamiast siedzieć przed telewizorem, komputerem; jedząc surówki, owoce i warzywa zamiast słodyczy, pamiętając o właściwym ubraniu w zależności od pogody. To najważniejsze wskazówki, jakie dostaliśmy. Na zakończenie każde dziecko otrzymało znaczek z napisem „Dzielny pacjent”.  Zapewne jeszcze nie raz będziemy radzić się lekarzy i pielęgniarek, odnośnie profilaktyki zdrowia.

od Jolanta Andruszkiewicz

do Jolanta Andruszkiewicz