Zawody naszych rodziców

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Malinowska

Rodzina jest dla dziecka pierwszym i najważniejszym środowiskiem wychowawczym. Wywiera ona istotny wpływ na jego rozwój i formowanie się osobowości. Dlatego też właściwe współdziałanie nauczyciela z rodzicami jest jednym z istotnych czynników zapewniających osiąganie pomyślnych rezultatów wychowawczych. Co roku staramy się więc wzbogacać i rozwijać formy współpracy z rodzinami naszych wychowanków. Tym razem zaproponowałyśmy rodzicom, aby na spotkaniach z dziećmi zaprezentowali wykonywaną przez siebie pracę. Pomysł ten był wynikiem naszych obserwacji, a mianowicie zauważyłyśmy, jak niewiele dzieci wiedzą o pracy zawodowej swoich rodziców. Dzięki tej inicjatywie i zaangażowaniu rodziców odbyło się już kilka takich spotkań.
Gościliśmy panie pielęgniarki, które zapoznały dzieci z podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania i higieny, a oprócz tego nauczyły naszych przedszkolaków, jak opatrywać drobne skaleczenia. Podczas spotkania ze strażakiem dzieci utrwaliły sobie wszystkie wiadomości związane z tym zawodem, a zwłaszcza zasady postępowania w różnych niebezpiecznych sytuacjach. Miały też okazję obejrzeć, a nawet przymierzyć ubiór i wyposażenie każdego strażaka. Mama nauczycielka zorganizowała natomiast wycieczkę do szkoły podstawowej. Dzieci zwiedziły szkołę, a zwłaszcza te pomieszczenia, które przede wszystkim powinni poznać przyszli uczniowie, a mianowicie szatnię, świetlicę i bibliotekę. Odwiedziły też swoich kolegów z "zerówki" i klasy I. Przedszkolaki wzięły również udział w zajęciach bibliotecznych i zawodach sportowych. Ostatnio zaś pani dentystka - babcia jednego z dzieci - przeprowadziła bezpłatne badania stomatologiczne prawie wszystkich przedszkolaków.
Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci, a dorośli, pokonując swoje obawy przed takimi wystąpieniami, coraz chętniej umawiają się z nami na kolejne prezentacje.

od Katarzyna Malinowska

do Katarzyna Malinowska