"Kiszona kapusta" - eksperymentowanie - doświadczanie

Wydarzenie dodał(a) Renata Stawczyk-Mizińska

23 października 2012r. w ramach realizacji tematu „Zapasy na zimę” dzieci z grupy II uczestniczyły w zajęciu kulinarnym – kiszona kapusta. W czasie zajęcia pani Renata zapoznała dzieci z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Kiszona kapusta, oprócz walorów smakowych, jest cennym źródłem witamin, a także kwasu mlekowego. W pierwszej części dzieci miały okazje poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę – oglądały starą szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem. Jaka kapusta do kiszenia? Najlepiej do kiszenia nadają się kapusty późnych odmian. Kapusta powinna być dojrzała, biała, o zwartej główce. Kapusta zielona z letnich odmian (z racji niskiej zawartości cukru) spowoduje, że nasza kiszonka będzie miała szary kolor i gorzko - cierpki smak. Można również kisić kapustę czerwoną. Do przygotowania kiszonej kapusty, prócz niej samej, będziemy potrzebowali również sól.
W drugiej części zajęć dzieci przygotowały kapustę do kiszenia. Kapustę na kiszenie najpierw poszatkowaliśmy. Można zrobić to nożem lub użyć w tym celu szatkownicy i tak zrobiły to dzieci z grupy II. Następnie poszatkowaną kapustę wrzuciły do przygotowanego w tym celu słoika i każdą warstwę posypywały solą. Należy wspomnieć, że nie zapominały o jej dokładnym ugnieceniu w słoiku tak, aż kapusta puściła sok. Następnie słój z kapustą kiszoną został umieszony w kąciku przyrody, gdzie dzieci będą mogły obserwować proces fermentacji. Za około 2 tygodnie sprawdzimy, jak smakuje nasza kiszona kapusta.

Renata Stawczyk-Mizińska
Przedszkole nr 124 w Warszawie